11. 3. 2020

Dárek energetiků překvapil a hlavně potěšil seniory z domova U Pramene

Louny – Bývá zvykem, že pokud je někdo oslavencem, tak dostává méně či více hodnotné dary. V případě Skupiny ČEZ tomu ovšem je často naopak. Většinou je to ona, kdo dary jako připomínku kulaté existence některého ze svých výrobních provozů rozdává. Nejinak tomu bylo i ve středu 11. března, kdy se v roli dárce ocitla Elektrárna Počerady, a. s., a u příležitosti 50 let od uvedení do provozu, obdarovala seniory z lounského domova U pramene.

„Přemýšleli jsme, čím bychom jim mohli udělat radost. Napadla nás řada užitečných věcí, ovšem chtěli jsme něco, co by posloužilo větší skupině obdarovaných. Nakonec vyhrála 50palcová televize od renovovaného zahraničního výrobce. Je dost velká na to, aby se pro seniory mohla stát takovým domácím kinem. Zvláště nyní, kdy jsou všude vzhledem ke koronaviru zakázány návštěvy a u rizikových skupin, do níž starší lidé vzhledem ke snížené imunitě patří, se navíc doporučuje omezit pohyb venku na minimum,“ uvedl za vedení Elektrárny Počerady její technický ředitel Miroslav Kryl, který dar předával.

Vypadá to přitom, že jeho slova padla na úrodnou půdu. Jak totiž uvedla Gabriela Hetzerová, zástupkyně ředitelky Domova pro seniory U Pramene, televizi určitě umístí do společné jídelny. „Děkujeme za pěkný dárek, který se nám opravdu hodí. Jeho velikost určitě nejvíce ocení naši muži. Budou mít velikou radost, že mohou v patřičném rozlišení sledovat a hlavně komentovat sportovní přenosy všeho druhu fotbalem počínaje a třeba biatlonem konče. Naše ženy pak mají v oblibě některé televizní seriály, takže ani ony nepřijdou zkrátka.“

V Domově pro seniory U Pramene v Lounech v současné době žije 145 klientů, z toho 34 mužů. Všichni jsou již pochopitelně v důchodovém věku od 65 let výše. Jsou jak stále ještě vitální, tak i ti, co již potřebují ošetřovatelskou péči. Mají zde i Domov se zvláštním režimem, v němž jsou poskytovány pobytové služby osobám trpícím Alzheimerovou chorobou či jiným druhem demence, přičemž k zajištění svých potřeb již nemohou získat pomoc v domácím prostředí. Azylový dům o kapacitě devíti lůžek pak poskytuje na přechodnou dobu pobytové a sociální služby ženám v krizi, které se staly obětmi domácího násilí, trestné činnosti a matkám s dítětem/dětmi, které se ocitly v nepříznivé situaci spojené se ztrátou bydlení.