24. 11. 2020

Druhý blok Dukovan opět dodává elektřinu

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany obnovili výrobu elektrické energie na druhém výrobním bloku. Reaktor byl plánovaně odstaven koncem září pro výměnu paliva, pravidelné servisní činnosti a kontroly zařízení. Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná. V Dukovanech jsou tak od dnešního dne v provozu tři ze čtyř výrobních bloků. V odstávce pro výměnu paliva zůstává blok číslo 1, který energetici odstavili v polovině listopadu.

V Dukovanech jsou od dnešního dne v provozu tři ze čtyř výrobních bloků. Práce pro energetiky tím však nekončí. Už nyní pracují na odstávce prvního výrobního bloku, která potrvá do konce roku. O Vánocích tak budou muset jít do práce vedle směnových pracovníků, provozujících první tři bloky, další stovky zaměstnanců elektrárny a dodavatelů, kteří se na odstávce podílejí. “Práce o Vánocích a jiných svátcích jsou pro nás energetiky přirozenou součástí našeho povolání, to nám aktuálně navíc významně komplikují rozsáhlá protikoronavirová opatření a s tím související omezené kapacity. Letos tak ještě výrazněji vnímáme naši zodpovědnost za bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny pro všechny, kteří v první linii pečují o slabé a nemocné“, a jsem rád, že zatím všechno úspěšně zvládáme.“ říká Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

 Všechny plánované činnosti na druhém výrobním bloku energetici dokončili už na začátku listopadu. Poté zahájili sérii rozsáhlých kontrol a testů prováděných vždy před opětovným uvedením bloku do provozu. „Řízenou štěpnou reakci v reaktoru jsme obnovili už v sobotu v 0:37 hod. Poté jsme postupně zvyšovali výkon a prováděli další předepsané kontroly a testy, abychom prokázali řádný stav zařízení. První dodávky elektřiny z druhého bloku jsme obnovili už včera těsně před půlnocí  ve 23:33. hod přifázováním první parní turbíny,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.

 Dodávky elektřiny z generátoru druhé parní turbíny energetici obnovili ještě dnes v noci ve 4:11 hod. Nyní provozní personál elektrárny postupně zvyšuje výkonu a dokončuje předepsané zkoušky a kontroly zařízení. Plného výkonu 500 MW by měli na bloku dosáhnout do konce tohoto týdne.