23. 5. 2024

Jóga ve výšce 140 metrů nad zemí? V případě Infocentra Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice nic není nemožné

Ledvice – „Ve zdravém těle, zdravý duch“, a tak po nedávném posilovacím pěším výstupu po 773 schodech na ochoz nejvyšší rozhledny v České republice pro registrované zájemce, přichází tým průvodců Informačního centra Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice s další „pohybovou“ novinkou. Tentokráte ve výšce 140 metrů nad zemí načerpají v neděli odpoledne návštěvníci nejen energii, ale posílí i svého ducha cvičením jógy, a to pod dohledem zkušené lektorky Evy Bláhové. Akce je zdarma, opět pro předem registrované zájemce.

„Půjde o zážitkovou hodinovou lekci jemné Hatha jógy. Tento styl je zaměřený na propojení pohybu s dechem. Na začátku lekce se proto budeme věnovat právě dechu a pak plynule přejdeme k praktikování. Lekce bude přitom zaměřena na protažení, rozhýbání kloubů a pro podporu správného držení těla. Projdeme si sestavu Surya Namaskar, neboli pozdrav Slunci, a vše ukončíme relaxací. Po zakončení lekce určitě využijeme možnosti projít se po ochozu rozhledny a pokochat se výhledem po okolí. A protože bude přítomná i průvodkyně infocentra, určitě bude i čas na případné dotazy, týkající se rozhledny i samotné elektrárny,“ říká Eva Bláhová, jejíž jóga Studio Blaho se nachází Oseku.

Podle ní se bude jednat o lekci pro začátečníky i mírně pokročilé.  Jak také Eva Bláhová přiznala, ze začátku trochu váhala, zda nabídku na lekci jógy  v prosklené části rozhledny má přijmout. „Když jsem byla oslovena, zda bych měla zájem vést lekci na nejvyšší rozhledně v České republice, a to v úžasných 140 metrech vysoko, byla jsem sice nadšená, ale na druhou stranu přiznávám, že z jógového pohledu jsem měla v hlavě díky elektrárně určitou brzdu. Přece jen spojení těchto dvou věcí nejspíš může být pro mnohé kontroverzní. Po návštěvě a prohlídce infocentra, kde jsem získala mnoho zajímavých informací, které mě velmi mile překvapily, jsem si ale řekla, že by to mohlo být vlastně moc fajn spojení. A hlavně, úžasný zážitek. Vždyť kdo může říci, že praktikoval jógu na tak specifickém místě? Takže už nyní těším na všechny, s nimž se nahoře setkám na podložkách,“ dodala lektorka.

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku a je jediné svého druhu v ČR.  Jeho součástí je i nejvyšší rozhledna v České republice s volně přístupným ochozem ve výšce 140 metrů. Společně s prosklenou vyhlídkou má pak rozhledna na výšku ještě o čtyři metry více. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. Návštěvníky přitom seznamuje s končící érou doby uhelné a nástupem nízkoemisních technologií. Elektrárna Ledvice, respektive její moderní, vysoce ekologický výrobní blok s nadkritickými parametry, tuto éru jako poslední definitivně uzavře. 

 Infocentrum nabízí tři patra nabitá zážitky a poznáním. Na návštěvníky tu čeká interaktivní expozice plná virtuálních prvků a audiovizuálních technologií, díky jimž každý pozná, jak taková elektrárna vlastně funguje. V duchu Čisté Energie Zítřka průvodkyně přibližují i budoucnost energetiky na příkladu obnovitelných zdrojů. Od listopadu 2009 si do infocentra našlo cestu kolem 70 000 návštěvníků. Jen v loňském roce jich bylo rekordních 9 862, z toho 221 cizinců.