20. 9. 2023

Lithium je budoucnost ČR, pro jeho produkci musíme udělat maximum, řekl premiér Fiala při návštěvě Ústeckého kraje

Zvýšení energetické bezpečnosti, úspěšnou transformaci uhelných regionů i zachování více než stoleté tradice automobilového průmyslu České republiky pomůže zajistit produkce a zpracování lithia v Ústeckém kraji. Pro Českou republiku i Ústecký kraj jde o zásadní projekt a jeho realizace je prioritou. Vláda se zároveň zasadí o rozvoj a zkvalitnění školství v kraji. Při návštěvě Ústeckého kraje to dnes řekl premiér Petr Fiala, který se tu setkal se starosty obcí v okolí plánovaného lithiového parku.

„Moje vláda je první, která je připravena jednat a hledat takové řešení, které bude výhodné pro kraj i okolní obce a zároveň umožní využití tak zásadních zásob lithia, které tady máme k dispozici. Chápu, že z takto velkého projektu mohou mít lidé obavy, obzvlášť, když jde o těžbu, kterou je Ústecký kraj dodnes poznamenán. Já ale věřím, že jsme schopni se dohodnout tak, že budou nakonec všichni spokojeni a Ústecký kraj i Česko se díky tomu stane lithiovou velmocí Evropy," říká premiér Petr Fiala a dodává, že kraj má potenciál k získání celého výrobního řetězce.Od těžby, přes zpracování, výrobu baterií až po výrobu elektroaut. Mimochodem, jedna z lokalit pro umístění gigafactory pro výrobu baterií je i nadále v Prunéřově, tedy tady v regionu. Nechceme tady pouze vytěžit lithium a dál se o nic nestarat,“ uvedl Fiala.

Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích patří mezi klíčové oblasti, kde vláda plánuje posílit strategické investice. V energetice musí Česko vedle zpracování lithia také například dostavět nové bloky jaderných elektráren, pracovat na rozvoji malých modulárních reaktorů a zrychlit povolovací procesy u obnovitelných zdrojů.

Vláda nyní ve spolupráci s Ústeckým krajem, Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, Skupinou ČEZ a společností Geomet připravuje strategický plán na modernizaci krajského školství, který zavede nové studijní obory a připraví budoucí studenty na působení v high-tech sektorech, které budou na lithiový průmysl navázané. Zajistí také rekvalifikaci pracovníků z postupně utlumovaných oborů.

„Podpora zpracování lithia a transformace energetiky, jak v Ústeckém kraji, tak v celém Česku, je pro nás nesmírně důležitá. Lithium je hlavní surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů a baterií pro obnovitelné zdroje, které už budujeme. Abychom zachovali počet pracovních míst ze současných uhelných provozů i v dalších letech, je úspěšná realizace lithium parku nezbytná. Musíme ale myslet i na adekvátní vzdělávání budoucích zaměstnanců, pro které zde vytvoříme kvalitní pracovní místa. Těší mě, že jsme dnes uzavřeli memorandum s významnou univerzitou, která nám v rozvoji vzdělávání v regionu pomůže,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Za tímto účelem dnes uzavřely Skupina ČEZ a Geomet memorandum s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně (UJEP). Cílem je dlouhodobá spolupráce při přípravě a realizaci projektů v Ústeckém kraji, ve kterém dojde v souvislosti s transformací uhelných regionů k největší proměně a útlumu činností v energetickém sektoru od těžby a zpracování uhlí až po výrobu elektřiny a tepla. 

Premiér Petr Fiala se během dnešní návštěvy Ústeckého kraje setkal i se starosty obcí v okolí plánovaného provozu. Diskutoval s nimi o přínosech projektu pro regionu, ale i o obavách místních obyvatel.

„Pro nás i naše obyvatele je podstatné, abychom měli dostatek informací o projektu, protože se nás výrazně dotýká. Je nutné, aby byl zahájen dialog se všemi dotčenými obcemi a nejednalo se o nás bez nás. Jsem proto rád, že představitelé vlády v čele s premiérem Petrem Fialou navštívili Ústecký kraj a začali aktuální situaci řešit i s představiteli obcí. Jednání by měla být co nejvíce otevřená, a proto vítám závazek společností ČEZ a Geomet, že pro občany zřídí informační centrum, chystají se pokračovat ve veřejných projednáních a zlepší komunikaci ve vztahu k představitelům obcí a kraje,“ 
uvedl starosta Dubí Jiří Kašpar.

Projekt produkce a zpracování lithia plánuje v České republice společnost Geomet, kterou většinově vlastní Skupina ČEZ.