5. 8. 2022

Návštěva jaderné elektrárny skrze virtuální realitu: ČEZ zpřístupňuje VR prohlídku Temelína celému světu

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejpřísněji hlídaným areálům v České republice. K jadernému reaktoru, v němž začíná fascinující cesta elektrické energie, se nepodívá nikdo bez nejvyšší bezpečnostní prověrky. Díky virtuální realitě si teď však nitro elektrárny může zblízka prohlédnout každý, kdo si na platformě Oculus TV vyhledá edukativní komentovanou prohlídku ReakTour. Zážitek, jenž je prvním svého druhu na světě, společně vytvořily Skupina ČEZ a kreativní studio Brainz Immersive.

Kouzlo virtuální reality spočívá v její schopnosti přenést diváka do míst, která ve skutečnosti neexistují, nebo existují, ale nachází se v nich něco tak střeženého a nedozírně důležitého, že je do nich běžnému smrtelníkovi vstup zakázán. Do té druhé kategorie spadá kromě Oblasti 51 a tajných vatikánských archivů také jaderná elektrárna Temelín, jež je největším zdrojem elektrické energie na našem území. Přímo do jejích útrob se nyní může podívat každý, kdo si na globální vysílací platformě Oculus TV zdarma pustí zážitek ReakTour: The Nuclear Power Plant Experience.

Komentovaná virtuální prohlídka, vhodná pro diváky všech generací, byla od léta 2021 uvedena v českém jazyce, a to jen pro návštěvníky Informačního centra Jaderné elektrárny Temelín. Nyní je v anglicky mluvené verzi dostupná celému světu.

“Jen za první tři měsíce provozu vidělo ReakTour téměř šest a půl tisíce diváků. Ohlasy jsou jednoznačně pozitivní. Návštěvníci jsou nadšení a často jsou překvapení samotným zážitkem i tím, jak to opravdu vypadá uvnitř 'jaderky', i jak rozsáhlý areál je. Někteří v průběhu prohlídky doslova křičí nadšením. Často se stane, že si prohlídku chtějí zopakovat ještě jednou,” říká Kateřina Bartůšková, vedoucí Infocenter Skupiny ČEZ. “Po cizojazyčné verzi byla stále se zvyšující poptávka ze strany zahraničních návštěv v elektrárně i návštěvníků-cizinců, kteří dostali na prohlídku tip jako na speciální zážitek,” doplňuje Bartůšková.

Unikátní zážitek ve virtuální realitě z dílny pražského studia Brainz Immersive bere diváky za dvojitý plot a rámové detektory areálu až do kontrolovaného pásma, k srdci jaderné elektrárny, kde se divák může vznést nad reaktor a nechat si vysvětlit taje nukleárního štěpení. Průvodce virtuální prohlídky srozumitelně vykládá, jak a kde se bere jaderné palivo či co se s ním v elektrárně děje, popisuje cestu zájemců o práci v blokové dozorně a vezme diváky na dechberoucí průlet chladicí věží. Vysvětluje, proč je výskyt abnormálního stavu v provozu elektrárny tak nepravděpodobný, jak elektrárna zajišťuje bezpečnost svých zaměstnanců a proč je jaderná elektrárna čistým, bezemisním a stabilním zdrojem energie pro tisíce domácností v Česku.

Zážitek je dostupný na zařízení Quest 2 společnosti Meta, který v současnosti vlastní přes 15 milionů uživatelů na světě. Růst jeho prodejů meziročně stoupl o 97 %, a překonal tak počet prodaných zařízení Microsoft Xbox Series X a S. Uživatelé mohou zážitky konzumovat mimo jiné skrze obsahový portál Oculus TV, který nabízí zábavný i vzdělávací obsah.