28. 3. 2019

Nejlepší fyzikář roku 2018 je z Gymnázia Dobruška: pro svou školu získal 200 tisíc korun od Nadace ČEZ

Jeho žáci mu přezdívají Hylbert Matematikus – v jeho hodinách se totiž málokdy nudí. Josef Hylský z Gymnázia Dobruška v Královéhradeckém kraji totiž prokládá učivo matematiky a fyziky různými soutěžemi a vtipnými historkami, takže je o zábavu postaráno. I proto jej jeho svěřenci přihlásili do učitelského klání Zlatý Ámos. Zaměstnance Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem soutěže, rodák z Náchoda zaujal natolik, že mu přiřkli titul ČEZ Ámos a šek na 200 tisíc korun na technické vybavení k tomu.

Jako malý chtěl být ředitelem zoo. Od prvního ročníku gymnázia ale Josef Hylský přirozeně směřoval k učitelství.

„Proč zrovna fyzika? Měl jsem štěstí na skvělé učitele a zkoumání přírody mi bylo vždy blízké. Byla to pro mne jasná volba,“

říká čerstvý laureát, kterého prý žáci s účastí v soutěži Zlatý Ámos postavili v podstatě před hotovou věc.

Svého třídního učitele popsali natolik poutavě a živě, že si od zaměstnanců Skupiny ČEZ vysloužil nominaci v kategorii fyzikářů. Kromě zábavného stylu učení vyzdvihli i laskavost, obětavost a smysl pro spravedlnost.

Skupina ČEZ v rámci soutěže Zlatý Ámos vyhlásila anketu o nejoblíbenějšího fyzikáře již pošesté.

„Podpoře učitelů fyziky se věnujeme již řadu let. Energetika se bez technicky vzdělaných lidí neobejde a vztah k přírodovědným předmětům zásadně určuje právě osobnost učitele. Proto podporujeme ty, kteří umí děti zaujmout a nadchnout,“

říká členka představenstva a ředitelka Nadace ČEZ Michaela Chaloupková.

S výhrou ČEZ Ámos je spojený finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun, právě na vybavení učeben technických předmětů.

A jaký má Hylský recept na výuku předmětu, který nepatří mezi českými studenty zrovna k těm nejoblíbenějším?

„Baví mě výuka praktickou formou, kdy sami žáci objevují různé jevy, hledají souvislostí a formulují fyzikální zákony. Svou úlohu chápu více jako průvodce, než nositele informací, které je třeba do žáků dostat. Věřím, že by učitel měl žákům vytyčovat cestu, pokládat ve správnou chvíli správné otázky, probouzet v nich touhu hledat řešení a ověřovat jeho správnost. Pokud se toto podaří, žáci se fyziku naučí i bez úmorného opisování textů z učebnice,“

přibližuje svou metodu.

Jak výhru Gymnázium Dobruška využije, zatím rozhodnuto není, sám Hylský má hned dva nápady. Tím prvním je rekonstrukce nějakého prostoru ve škole na badatelnu, kde by mohl s žáky objevovat různé fyzikální zajímavosti, ať už v rámci běžných laboratorních prací, nebo v rámci zájmového kroužku. Druhým nápadem je nákup nových pomůcek, zejména pro výuku mechanického kmitání a vlnění. Škola také zvažovala nákup souprav pro kroužek robotiky.

Vizitka Josef Hylský

Narodil se v Náchodě, celý život bydlí v Novém Městě nad Metují. Po gymnáziu v Dobrušce studoval bakalářský obor Fyzika zaměřená na vzdělávání na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Na stejné škole pak pokračoval i ve studiu magisterského oboru Učitelství matematiky - fyziky pro SŠ, které dokončil v roce 2010. Po studiu nastoupil na VOŠ a SPŠ stavební arch. Jana Letzela v Náchodě, kde kromě matematiky a fyziky vyučoval i informatiku a ekonomiku. V roce 2014 se vrátil do Dobrušky a postavil se na opačnou stranu katedry. Kromě učitelství se věnuje komunální politice, rád cestuje a sbírá poštovní známky. 

Laureáti ČEZ Ámos  

Školní rok Vítěz Škola
2013/2014 Jaroslav Koreš Gymnázium J. V. Jirsíka, České Budějovice
2014/2015 Jana Czuchová Základní škola T. G. Masaryka, Hrádek nad Nisou
2015/2016 Jaroslav Reichel Střední škola sdělovací techniky, Praha
2016/2017 Alena Šedivá Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor
2017/2018 Vladimír Vochozka ZŠ Planá nad Lužnicí
2018/2019 Josef Hylský Gymnázium Dobruška