Rukama „vyšlapané“ finance pomohou nejen samotným pacientům, ale i jejich rodinám. „Částku (pozn.: 50 810 Kč) využijeme na rekondiční pobyty maminek postižených onkologickým onemocněním a jejich dětí. Moc jim to pomůže,“ uvedla zakladatelka spolku Maminy s rakovinou Šárka Šteinochrová, jejíž organizace je jedinou s podobným zaměřením nejen v ČR, ale i celé Evropě. „My vezmeme děti v rekonvalescenci i jejich rodiny na celodenní výlet. Rádi bychom za darovanou sumu (pozn: 50 356 Kč) navštívili Norimberk a tam si užili delfíny. Myslím, že bychom mohli díky tomu udělat radost zhruba 55 rodinám,“ sdělila Jana Srbová, která v Plasích společně s kolegyní Hanou Polankovou přebírala šek pro spolek Haima Plzeň.
Maminy s rakovinou. Pacientská organizace poskytuje praktickou i psycho-sociální pomoc rodinám, ve kterých maminka onemocněla rakovinou. Pomáhá ženám, které se i přes vážnou diagnózu snaží zůstat mámou naplno. Její aktivity zahrnují individuální poradenství, terapeutické programy, rekondiční pobyty, podpůrné skupiny, vzdělávací aktivity, osvětové a preventivní kampaně #odhlavykpate. Zajišťuje např. i půjčovnu paruk a praktickou pomoc jako hlídání dětí. Věnuje se i dětem, kterým pomáhá zvládat dopady nemoci rodiče, či se zvládáním školních povinností např. doučováním. Funguje celostátně a propojuje stovky žen, které sdílejí své příběhy, vzájemně se podporují a hledají sílu i v nejtěžších chvílích. V organizaci věří, že rakovina nemusí znamenat konec jistoty – ale může být začátkem hlubší sounáležitosti a odvahy. Její vizí je systémová změna, aby maminky s rakovinou nebyly nikdy ve své nemoci samy. „Neříkáme rodinám bude to dobré, ale děláme, aby to dobré bylo. Rakovina bere sílu, my vracíme klid a mnohem víc.“
Haima Plzeň. Dobrovolný spolek pro aktivní pomoc dětem s onemocněním hematologickým nebo onkologickým. Jejím posláním je zkvalitnit život vážně nemocných dětí po celou dobu léčby doma, v nemocnici i v rekonvalescenci a pomoci k návratu do normálního života nejen nemocným dětem, ale i jejich rodinám. HAIMA Plzeň byla založena v roce 2000 při hematologickém oddělení dětské kliniky Fakultní nemocnice Plzeň za podpory vedení kliniky a lékařského personálu. Léčba leukémie představuje pro dítě a jeho rodinu velkou psychickou i fyzickou zátěž. Během chemoterapie tráví dítě v nemocnici dlouhé měsíce, kdy se dostane do svého domácího prostředí vždy jen na několik dnů. Pro zlepšení psychického stavu je nutný citlivý přístup personálu, možnost přítomnosti rodiče po dobu hospitalizace a samozřejmě i dostupné vybavení, které připomíná a dočasně nahrazuje domov.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. S Oranžovým kolem jeho doprovodný tým objíždí nejrůznější akce už od roku 2004. Přehled všech grantů najdete na webových stránkách Nadace ČEZ www.nadacecez.cz