20. 4. 2023

Pět let rozhledů z nejvyšší rozhledny v České republice

Ledvice – Nejvyšší oficiální rozhledna v České republice byla zpřístupněna veřejnosti v pátek 20. dubna 2018 v Elektrárně Ledvice. Je tomu tak právě pět let co v tamním Informačním centru klasické energetiky Skupiny ČEZ přivítali první návštěvníky se zájmem o výstup. Po krátké cestě areálem vyjeli v severní podpůrné věži kotelny výrobního bloku 6 výtahem do 28 patra a poté absolvovali ještě výšlap po 46 schodech, aby se ocitli v prosklené vyhlídce. Z ní se pak dostali na volně přístupný zabezpečený ochoz a vychutnali si jako první pocity rozhledů do všech světových stran z výšky 140 metrů. To samé prakticky trvá již pět let a jsou i tací návštěvníci, kteří na rozhlednu zavítají podle ročních období pravidelně čtyřikrát do roka.

Od listopadu 2009 do konce roku 2017 zavítalo do infocentra průměrně 2 425 návštěvníků ročně. Již na konci roku 2018 se po zprovoznění rozhledny dostala návštěvnost na číslo 7052. Její stoupající tendence byla bohužel přerušena dobou covidovou, kdy všechna infocentra Skupiny ČEZ, stejně jako další instituce v republice, byla pro veřejnost uzavřena. Rok 2022 ovšem již přinesl dosavadní rekord návštěvnosti, a to 8 397 osob. Napomohly tomu i prosincové večerní rozhledy z rozhledny. „Koncem loňského a na začátku letošního roku se večerním pohledem z ptačí perspektivy na osvětlenou krajinu a nasvícenou elektrárnu kochalo více než 630 osob. Zimní čas je totiž pro tento typ prohlídek ideální, jelikož se brzy stmívá. Z reakcí návštěvníků víme, že atmosféra této akce je skutečně nezaměnitelná,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí útvaru Informační centra Skupiny ČEZ.

Zatímco večerní vidění je omezeno „jen“ na nevšední pohledy na nasvícenou elektrárnu, osvětlená města a obce, reflektory projíždějících automobilů a šedočerné obrysy okolních hor a kopců s problikávajícími světýlky tamních sídel, denní za pěkného počasí nabízí rozhled od Chomutova až po Děčínsko. Například východním směrem upoutá pozornost kuželovitý masiv Milešovky, nejvyšší hora Českého středohoří. Jižním směrem za Bílinou vystupuje další dominanta kraje – znělcová hora Bořeň.  Na jihozápad za ledvickým výrobním zdrojem se rozkládají Doly Bílina, za kterými jsou patrné obrysy rafinérií v Záluží u Mostu. Dá se dohlédnout až k Litvínovu, je vidět i zámek Jezeří a krušnohorský vysílač Jedlová hora i okraj Chomutova. Opačným směrem je viditelná další dominanta Českého středohoří - vysílač Buková hora na Děčínsku.  Severozápadní horizont odhaluje zhruba 15 kilometrů vzdálené hřebeny Krušných hor v oblasti Klínů, Loučné a Bouřňáku. Dohlédnout se dá až do Horní Krupky a na Komáří vížku. A pokud to počasí dovolí, je vidět i nejvzdálenější pískovcová stolová hora Děčínský Sněžník…

 Na rozhledy z nejvyšší oficiální rozhledny je potřeba se předem objednat, není totiž automaticky součástí návštěvy infocentra. Registrace je možná telefonicky na čísle 411 102 313, případně e-mailem: infocentrum.ele@cez.cz. Je možné vzít s sebou děti starší 6 let, děti do 15 let musí být v doprovodu dospělého. Podmínkou je rovněž mít na nohou pevnou uzavřenou obuv. Poměrně stále ještě novinkou je i možnost, zavítat na rozhlednu v rámci komentované exkurze areálem Elektrárny Ledvice. Ty se konají vždy v sobotu od 11 a 13 hodin a ve čtvrtek od 16 hodin. Návštěvníky čeká putování exteriérem provozu v doprovodu odborného průvodce. K vidění jsou například malé vodní turbíny Protur, které dokladují, že i v uhelné elektrárně umí vyrábět bezemisní energii. Velkým lákadlem je nahlédnutí do kotelny s mlýny na drcení uhlí či venkovní pohled do chladicí věže. Na tuto exkurzi je rovněž nutná registrace předem.

„Bylo by škoda, aby se návštěvníci Informačního centra Skupiny ČEZ, které je jako jediné v republice věnované klasické energetice, nemohli alespoň projít elektrárnou a podívat se na ni z ptačí perspektivy. Pochopitelně s průvodcem a za dodržení určitých podmínek, neboť pořád jsme výrobní zařízení, v němž je nutné dodržovat nejrůznější bezpečnostní opatření,“ uzavírá Miroslav Svoboda, ředitel Elektrárny Ledvice. Je přitom rád, že rozhledna se těší stále velkému zájmu, a to jak návštěvníků z celého Česka, tak  i ze zahraničí.

Informační centrum  Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku a je jediné svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. Návštěvníky přitom seznamuje s končící érou doby uhelné. Elektrárna Ledvice, respektive její moderní, vysoce ekologický výrobní blok s nadkritickými parametry, tuto éru jako poslední definitivně uzavře. V současné době ovšem pomáhá ještě řešit energetickou nezávislost České republiky. Tři patra infocentra jsou přitom nabitá zážitky a poznáním. Na návštěvníky tu čeká interaktivní expozice plná virtuálních prvků a audiovizuálních technologií, díky jimž každý pozná, jak taková elektrárna vlastně funguje.  V duchu Čisté Energie Zítřka průvodkyně přibližují návštěvníkům i budoucnost energetiky na příkladu obnovitelných zdrojů, neboť součástí provozu Elektrárny Ledvice jsou i čtyři bezlopatkové odvalovací turbíny a také pokusné pole různých druhů solárních panelů, na nichž ČEZ testuje jejich možnosti praktického využití, a to hlavně v agrovoltaice. Za třináct let existence infocentra si do něj našlo cestu již 70 000 návštěvníků. Jen v loňském roce jich bylo 8 397, což je dosavadní rekord.