8. 3. 2024

Počet žen pracujících v jaderných elektrárnách meziročně vzrostl o 18 procent

O 18 procent vzrostl v porovnání s rokem 2023 počet žen pracujících v jaderných elektrárnách. Aktuálně jich v Temelíně a Dukovanech působí 375. Přitom ještě před rokem to bylo 317. Jejich podíl na celkovém počtu zaměstnanců už překročil dvanáct procent. ČEZ se dlouhodobě snaží bořit mýtus energetiky jako mužského oboru a systematicky podporuje ženy v kariérním rozvoji.

Specialistky, manažerky, jaderné fyzičky, ekonomky, operátorky nebo třeba strojnice. Zaměření žen pracujících v jaderných elektrárnách je velmi pestré. Zajímavou cestu na Jadernou elektrárnu Temelín měla Lenka Kolouchová. Ve dvaceti letech začínala jako kuchařka v rodinné restauraci. Doplnila si technické vzdělání, získala potřebné praxe a o dvacet let později se stala vůbec první strojnicí v největší české elektrárně.

„Předpokladem byla naprostá podpora ze strany manžela. I díky tomu jsem mohla dálkově vystudovat střední průmyslovku v Praze a přitom sbírat praxi během řady brigád v oblasti strojní a elektro. A pak jsem všechno to úsilí chtěla zúročit někde, kde jsem se domnívala, že to opravdu stojí za to,“

uvedla Lenka Kolouchová, první strojnice Jaderné elektrárny Temelín.

Ženy se dokonce dokáží prosadit i na nejprestižnější místa operátorek ve velíně jaderných elektráren. Od ledna v Dukovanech pracuje první operátorka, v Temelíně se na důležitou provozní pozici aktuálně připravují hned dvě ženy.

Už loni se podíl žen působících v jaderné energetice přehoupl přes deset procent a toto číslo stále roste. Rostoucí počet žen ČEZ pozoruje i v programech, které mají k technice přitáhnout mladé lidi.

„Počet žen roste i mezi středoškoláky a vysokoškoláky, kteří mají zájem o techniku a energetiku. Pro získání práce v našem oborou jsou klíčové znalosti a schopnosti, a je jen dobře, že se ženy dokáží prosadit. A šancí rozhodně bude dostatek. Jaderné elektrárny prochází generační obměnou a na obou lokalitách se připravujeme na nové rozvojové projekty,“

uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Celkově na obou jaderných elektrárnách pracuje 3 075 lidí, z toho je 375 žen. Více než polovina zaměstnanců jsou vysokoškoláci a drtivá většina (přes 90 procent) má minimálně středoškolské vzdělání. I letos ČEZ jenom do Temelína přijme téměř stovku nových lidí.

 

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 3,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.