27. 11. 2023

Pohádkový les v Bílině se rozrostl o mamuta Mannyho z Doby ledové

Bílina - Socha mamuta Mannyho z Doby Ledové, ovšem se skluzavkou, se stala od pondělí 27. listopadu jednou z dominant Pohádkového lesa v Bílině. Na jeho realizaci a umístění přispěla stejnojmennému zapsanému spolku Nadace ČEZ částkou 300 000 korun v rámci grantu Oranžové hřiště. Během oficiálního uvedení mamuta „do provozu“ se sešli jak zástupci města, Skupiny ČEZ, spolku, tak i autoři tohoto bezesporu zajímavého herního prvku. Jako první si mamuta se skluzavkou mohly vyzkoušet děti ze třídy Motýlci z MŠ Čapkova.

„Pohádkový les už nedomyslitelně patří k našemu městu a je hojně navštěvován jak místními, tak i přespolními rodinami s dětmi. A co je hlavní, místo je dobře dostupné i pro kočárky a invalidní vozíky. Navíc se z něj dá vydat i za dalšími turistickými cíli v okolí a  je i součásti okružní turistické trasy města Bíliny. Jsme velice rádi, že u nás máme spolek, jehož členové myslí nezištně na volnočasové aktivity ostatních, a to nejen z našeho města.  Děkujeme i Nadaci ČEZ, že spolku přispěla na tak zajímavý interaktivní herní prvek,“ kvituje Zuzana Schwarz Bařtipánová, starostka Bíliny.

Nadaci ČEZ rovněž poděkoval předseda spolku Tomáš Nepomucký: „Od roku 2018, kdy byl spolek založen, jsme zde tak nainstalovali nové lavičky a téměř čtyři desítky pohádkových postav, opičí dráhu, upravili odpočinková místa a hlavní přístupovou cestu pro hendikepované a kočárky. Lokalitu Pohádkového lesa přitom neustále zvelebujeme, což dokazuje právě poslední přírůstek – mamut Manny, jenž výborně zapadá do konceptu ostatních již instalovaných postaviček z filmu Doba ledová.“

Poznámka: Manfred, známý spíše jako Manny je mamut, který vedl stádo různých zvířat, s nimiž zažil mnoho humorných i vážných situací a zkušeností v divácky úspěšném animovaném filmu Doba ledová a v jeho dalších neméně úspěšných čtyřech pokračováních.

Dřevěná socha mamuta (s možností vystoupat po jeho hřbetu k hlavě a pak se sklouznout po chobotu dolů), autorské dvojice  Petr Barták – Winca von Samotzin zaujala svým dokonalým provedením i ředitele Elektrárny Ledvice Miroslava Svobodu. Vzhledem k tomu, že bydlí v Bílině, má   už pochopitelně několik návštěv Pohádkového lesa s rodinou za sebou.

„Je to nádherné a praktické dílo, které děti dozajista ocení. Jsem rád, že jsme tento projekt prostřednictvím Nadace ČEZ podpořili. Bílina je prakticky naším nejbližším sousedem. A jako dobrý soused se snažíme pomáhat tam, kde je to třeba. Ať již se jedná o spolupráci s vedením města či místními smysluplnými spolky, jakým je například Pohádkový les Bílina,“ uzavírá ředitel elektrárny s tím, že letos byly třeba díky Nadaci ČEZ v Bílině zprovozněny i dva Oranžové přechody. 

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací na www.nadacecez.cz