27. 11. 2024

Projekt malých modulárních reaktorů by mohl v Jihočeském kraji přinést až 3000 nových pracovních míst

Až 3000 vysoce kvalifikovaných pracovních míst by mohl v Jihočeském kraji přinést projekt malých modulárních reaktorů (SMR). Vedle samotného modulárního reaktoru má kraj potenciál pro vybudování servisních a vývojových center, které bude společnost Rolls-Royce SMR budovat pro zajištění včasných dodávek. Jihočeský kraj disponuje strategickými místy, která může k výstavbě nabídnout. Možnosti spolupráce představil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba při setkání se zástupci společností Rolls-Royce SMR a Skupiny ČEZ.

„Projekt malých modulárních reaktorů je pro Jihočeský kraj obrovskou příležitostí k dalšímu rozvoji. Už teď jaderná elektrárna v Temelíně pozitivně přispívá k ekonomickému rozvoji a malé modulární reaktory jsou budoucnost energetiky nejen v České republice. Na dnešním jednání se zástupci Rolls-Royce SMR a ČEZ jsme probírali už konkrétní možnosti, jak Jihočeský kraj do celého projektu zapojit. Disponujeme strategickými pozemky, které se pro účely projektu hodí. Kromě samotného Temelína jde třeba o pozemky u letiště, kde by mohl vzniknout plánovaný vědecko-výzkumný park. Jsou nejen v blízkosti elektrárny, ale také dálnice,“

řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Zástupci společnosti Rolls-Royce SMR, kterou si společnost ČEZ vybrala jako strategického partnera pro rozvoj malých modulárních reaktorů, si při své návštěvě Jihočeského kraje prohlédli také lokalitu pro umístění malého modulárního reaktoru, která je v těsném sousedství současné jaderné elektrárny Temelín. Jde o prověřenou jadernou lokalitu s dostatečnou infrastrukturou.

„Malé modulární reaktory nemají nahrazovat velké bloky, ale doplňovat je. Budou významným zdrojem tepla pro města v lokalitách, kde vzniknou. S prvním z nich počítáme právě v Temelíně v první polovině 30. let. Je to nejlepší možný prostor pro pilotní projekt. Souběžně zde ale probíhá i příprava stavby dalších dvou velkých jaderných bloků navazujících na projekt nových jaderných bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. Pro zachování a posílení energetické bezpečnosti naší země děláme maximum,“

řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Chtěl bych poděkovat hejtmanovi za pozvání do Jihočeského kraje a za vřelé přijetí, kterého se nám dostalo. Temelín je v jižních Čechách doma, a proto region chápe významný přínos, který nové jaderné investice mohou přinést, především v oblasti pracovních míst a dodavatelského řetězce. Těšíme se, že budeme pokračovat v jaderné tradici zdejšího regionu a přineseme novou jadernou vlnu prostřednictvím našich malých modulárních reaktorů. Budeme úzce spolupracovat s ČEZ a lokálními komunitami, výstavba prvního SMR v Jihočeském kraji podpoří růst zkušeností, vznik nových pracovních míst a zapojení lokálních firem do dodavatelského řetězce,“ říká generální ředitel Rolls-Royce SMR Chris Cholerton.

Společnosti Rolls-Royce SMR Limited (Rolls-Royce SMR) a Skupina ČEZ (ČEZ) na konci října oznámily, že spojí své síly s cílem využít svých globálních schopností a know-how při zavádění technologie malých modulárních reaktorů (SMR) společnosti Rolls-Royce SMR. Umožní to kapitálová investice Skupiny ČEZ do společnosti Rolls-Royce SMR a strategické partnerství firem, díky němuž bude možné v České republice vybudovat až 3 GW s využitím elektráren s technologií od společnosti Rolls-Royce SMR.

Výhodou pro Českou republiku je, že Rolls-Royce SMR svůj dodavatelský řetězec teprve tvoří, a české firmy tak mají jedinečnou možnost stát u jeho zrodu a zapojit se v maximální možné míře. Díky této strategické spolupráci se tak budou moci lokální firmy podílet na rozvoji a realizaci nového malého modulárního reaktoru nejen v České republice, ale také v zahraničí. Díky spolupráci s Českou republikou může finální technologie od Rolls-Royce SMR naplňovat co největší množství požadavků české legislativy. ČR tak bude těžit z ekonomických přínosů strategického partnerství jak z pohledu HDP, nových pracovních míst, tak exportního potenciálu jaderného sektoru.

Očekává se, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MWe stabilní, cenově dostupné a bezemisní elektřiny. Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let.