ROK OD NEJVĚTŠÍ KALAMITY ČESKÉ ENERGETIKY
Plzeň, 18. 1. 2008 – Již od čtvrtečního rána (18.1.2007) začaly na základě velmi znepokojivých předpovědí počasí jednotlivé společnosti Skupiny ČEZ chystat mimořádná opatření. Večerní příchod orkánu ukázal, že příprava byl na místě, ale nemohla stačit na zcela bezbolestné zvládnutí tak rozsáhlých škod.
Samotná kalamita začala čtvrteční podvečer, čety ČEZ Distribuční služby opravovaly vedení, dokud jim vítr zcela neznemožnil pokračování prací.
Navzdory jejich úsilí byla páteční ráno bez napětí zhruba více než polovina západních Čech. „U nás v západních Čechách jsme to schytali ze všech stran, značné škody byly v Českém lese, v Krušných horách i na Šumavě, beze škod se neobešlo ani Pobrdí,“ ohlíží se za situací vedoucí odboru Provoz a poruchová služba západ ČEZ Distribuční služby Václav Purkar. Bez dodávek byla i značná část vnitrozemí, kde se dařilo škody odstraňovat rychleji. Plošně největší dopad mělo vyřazení linek velmi vysokého napětí a rozvoden, což postihlo Nepomucko, Horažďovicko a Sušicko. Na call-centrum se jen během tohoto dne dovolalo více než 150 tisíc lidí. Ještě večer byla mimo provoz pětina sítě v Karlovarském kraji a desetina v Plzeňském. Potíže způsoboval i netišící se vítr, který často poškozoval již opravená vedení. Od rána platil na většině území ČR stav nouze, (od 7:00 v západních Čechách až do 22.1.).
Podobná situace trvala v sobotu 20.1., kdy se během dne podařilo opravit drtivou většinu poruch na hladině vysokého napětí a velkou část poruch na nízkém napětí ve vnitrozemí. K večeru ale začalo poruch přibývat.
V neděli 21.1. již montéři opravili prakticky vše, co bylo možné. Domažlicko, Přešticko, Rokycansko a Stříbrsko již byly v normálním stavu. Na některých místech ale nebylo možné v opravách pokračovat, v podmáčeném terénu se „topila“ technika, lidé byly po třech dnech maximálního nasazení velmi vyčerpaní. Padlo tedy strategické rozhodnutí zásobovat tyto oblasti pomocí dieselagregátů.
Relativně normální stav na celém území kraje nastal v úterý 23.1., poslední opravou bezprostředně související s orkánem bylo obnovení vedení u Nové Hůrky na Šumavě, shodou okolností přesně půl roku po začátku kalamity. Jejím důsledkem je i řada větších investic, na které došlo v místech, kde bylo třeba změnit linky podle nových projektů. Škody plynoucí z kalamity překročily na západě Čech 25 milionů, celkové náklady na „pokyrilskou“ obnovu a zdokonalení sítí lze odhadnout až na trojnásobek této částky.
Orkán „Kyrill“ vyvolal také změny v postupech při podobných aktivitách, společnost ĆEZ Distribuční služby také zavádí nové metody, které by umožnili při budoucích kalamitách využití čet z jiných oblastí bez takzvané „místní znalosti“, kterou nahradí například satelitní navigace.
Martin Sobotka
mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy