19. 12. 2019

Téměř tři tisíce pracovníků jaderek získaly bezpečnostní prověrku

Přesně 826 pracovníků elektrárny Temelín má bezpečnostní prověrku. ČEZ tímto krokem posiluje ochranu svých jaderných elektráren proti „znalým“ osobám. Bez příslušného dokumentu totiž pracovníci nebudou moci vstoupit do nejdůležitějších částí elektrárny tzv. životně důležitých prostor. Prověrky se týkají také zaměstnanců ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany a pracovníků dodavatelů. Celkově prověrku Národního bezpečnostního úřadů získalo téměř tři tisíce lidí pracujících v obou jaderných elektrárnách.

Od ledna potřebuje bezpečnostní prověření Národního bezpečnostního úřadu každý pracovník, který vstupuje například na blokové a nouzové dozorny nebo do obou kontejnmentů. V Temelíně se jedná o 36 míst, do kterých mohou vstoupit pouze lidé s prověrkou od NBÚ. Povinnost se přitom vztahuje nejen na zaměstnance elektrárny, ale i pracovníky dodavatelů. Prověrku vydává NBÚ na pět let, kdy na vydání rozhodnutí má 75 dní od podání žádosti. Zaměstnanci přitom musí například NBÚ doložit veškerý svůj majetek, příjmy a to i několik let nazpět.

„Úspěšnost se pohybuje na velmi vysoké úrovni. Začali jsme s nimi v roce 2017 a získalo ji více než 99 procent našich zaměstnanců, kteří o ni požádali. Svědčí to mimo jiné o dobré práci při výběrových řízeních a prověřování zaměstnanců. Za obě jaderné elektrárny to bylo 1916 lidí, další více než tisícovka prověrek se týkala dodavatelů. Je to jeden z dalších kroků pro posílení naší bezpečnosti,“

uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ s tím, že další pracovníci budou žádat průběžně. Půjde ale o maximálně desítky lidí v průběhu roku.

Navíc do prostor, kam mohou vstoupit lidí jenom s prověrkou, instaluje ČEZ bezpečnostní prvky a zavádí nejpřísnější režimová opatření. Celý systém se aktuálně testuje, do ostrého provozu vejde po novém roce.

 

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 15,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.