V praxi jsme se již setkali i s případy, kdy na vedení vysokého napětí vylezly osoby, které chtěly např. vyhrát sázku, poškodit vedení nebo v horším případě skoncovat se životem. Proto jsou podobná školení přínosem pro obě strany,“ říká specialista bezpečnosti práce z ČDS Karel Fiala.
Před samotným zahájením praktického výcviku si všichni účastníci připomněli základní taktické postupy a bezpečnost práce.
Ve cvičné situaci uvízl na stožáru VVN paraglidista a zůstal v bezvědomí viset v příhradové konstrukci. Hasiči ho v nosítkách spustili na zem a poskytli první pomoc. Použili k tomu dynamické lano na postupové jištění, nízkoprůtažné lano na záchranu a jištění zachraňovaného, vakuová nosítka a záchranná nosítka SKED s páteřní dlahou. První pomoc mu poskytli v bezpečné vzdálenosti od stožáru VVN.
Pohyb po konstrukci sloupu a podrobný postup přesných činností při takovéto události hasiči konzultovali s techniky ČEZ DS, kteří mají mnohaletou praxi.
Při cvičení ještě technici hasičům předvedli, jak bezpečně zkratovat vedení VVN a podělili se s nimi o své poznatky a praktické zkušenosti.
„Cvičení si kladlo za cíl nacvičit postupové jištění při výstupu na stožáru VVN, záchranu osoby z výšky a poskytnutí první pomoci. Kromě toho jsme se pod dohledem odborníků seznámili se stožáry VVN a odnesli si cenné poznatky a informace pro případné zásahy s obdobnou tématikou,“ řekl mjr. Ing. Jaroslav Hrdlička, velitel stanice HZS Domažlice
Mgr. Michaela Jirovcová
tisková mluvčí Skupiny ČEZ, a. s.
pro západní Čechy
mobil: +420 725 628 902
e-mail: michaela.jirovcova@cez.cz
por. Mgr. Pavla Jakoubková
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje
tel.: +420 950 330 249
mobil: +420 724 895 511
e-mail: pavla.jakoubkova@hzspk.cz