Jednou z novinek letošního ročníku jsou totiž tři speciální prémie, které odvážným cyklistům zpestří jejich pětidenní putování. Nejočekávanější z nich je vrchařská časovka, která závodníky zavede až k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v Jeseníkách. Při stoupání, které si nezadá ani s horskými etapami Tour de France, si sáhnou na dno sil, odměnou jim ale bude návštěva jednoho ze sedmi divů Česka, který je zároveň zařazen mezi 24 povinných kontrolních bodů závodu. První týmy budou téměř 15kilometrový úsek rozdělený na 4 části překonávat v noci a nad ránem ve středu 29. července. Poslední boje se odehrají kolem poledne téhož dne. Členové vítězného týmu sice neobléknou puntíkovaný dres pro nejlepší vrchaře, zato jim ale organizátoři odečtou 60 minut z celkového času.
PODÍVEJTE SE NA VIDEO K ZÁVODU!
Závod, který se jede za podpory Nadace ČEZ, pomáhá těm, jež se s handicapem teprve učí žít. Každý tým je patronem jednoho člověka krátce po úrazu nebo nemoci, která je upoutala na vozík. Kromě motivace a psychické podpory mu může tým vyhrát zajímavé ceny, ale hlavně mu zajistí účast na sportovním zážitkovém víkendu v přírodě. Na start závodu se kromě týmu Nadace ČEZ postaví i tým Skupiny ČEZ a tým EPP Pomáhej pohybem.
V průběhu letošního ročníku náročného cyklo maratonu totiž mohou jeho účastníci, fanoušci i diváci pomoci čtyřem handicapovaným sportovcům nastoupit do příštího maratonu na vlastních kolech či zlepšit jejich zdravotní stav. „Stačí si stáhnout aplikaci EPP Pomáhej pohybem zdarma do mobilu a vyrazit na kolo, na procházku nebo si zaběhat. Po ukončení pohybové aktivity může každý věnovat vysportované body jednomu z handicapovaných sportovců a pomoci jim svým pohybem k vlastnímu stroji a svobodnému pohybu,“ vysvětlila Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ, která podpořeným sportovcům věnuje finanční příspěvek na sportovní vybavení.
Na podporu amatérských i profi sportovců, ale i lenochů, kteří si aplikaci EPP zapnou třeba jen při cestě do práce či do obchodu, se těší i Tomáš Kráčalík z Ostravy. V dětství prodělal leukémii a poté několik operací spojených s odstraněním nádoru na mozku. Při operaci mu byl poškozen oční nerv a od dětství tak vidí zhruba na 10 %. V posledních letech jej naprosto pohltil sport, hlavně cyklistika. Ze začátku zkoušel jezdit na normálním kole, později si pořídil tandemové kolo a našel si vodiče. Od té doby se snaží co nejvíce trénovat i závodit. V loni jel Handy cyklo maraton poprvé a letos jede znovu. V současné době řeší nákup nového tandemového kola. To staré není silniční a navíc je velmi těžké. Pokud mu lidé vysportují potřebný počet bodů, Nadace ČEZ mu na nové tandemové kolo přispěje částkou 50 tisíc korun.