22. 8. 2022

V chladicí věži Jaderné elektrárny Temelín vzniká unikátní klip

Největší uzavřený prostor v jednom z nejstřeženějších areálů v České republice. Takové jsou podmínky natáčení krátkého záznamu vystoupení vynikajících houslistů České filharmonie Petry Brabcové a Jana Mráčka v jihočeské jaderné elektrárně. První český orchestr využívá generálního partnerství se společností ČEZ. Vše přitom musí stihnout během odstávky pro výměnu paliva v druhém bloku jaderné elektrárny.

Tóny od Bartóka a Telemanna zazněly v polovině srpna v Jaderné elektrárně Temelín. Dvojice houslových virtuózů je zahrála v mimořádně netradičním prostředí. Uvnitř 155 metrů vysoké chladicí věže totiž umělci natáčeli unikátní klip.

„Jde o symbolické spojení špičkového hudebního tělesa a unikátní jaderné technologie. A zároveň je to pro nás i možnost, jak veřejnosti přiblížit čisté a bezpečné prostředí jaderné elektrárny,“

uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ.

Kulisy k natáčení unikátního videoklipu vytvořila 155 metrů vysoká chladicí věž zcela mimořádně. Energetici mohli netradiční prostory umělcům uvolnit díky odstávce, která právě na druhém bloku probíhá. Během desetihodinového natáčení zahráli dva přední členové České filharmonie hned několik skladeb.

„Výzvy, jako je tato, mám osobně moc rád. Klasická hudba nemusí být určená jen pro koncertní sály. Ukazujeme, že se hodí i do velmi netradičního prostředí. Ale samozřejmě, je to docela náročné,“ říká koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček.

„Je to naprosto mimořádné prostředí, nejen vizuálně, ale i akusticky. Sice tady není pára, ale tvar způsobuje mnohonásobnou ozvěnu, zvuk je úplně jiný, než na který jsme zvyklí,“

říká vedoucí skupiny druhých houslí prvního českého orchestru Petra Brabcová.

Vlastní natáčení probíhalo na ploše, která se nachází 15 metrů nad zemí a velikostí odpovídá českobudějovickému náměstí. Objem každé z temelínských věží představuje více než milion metrů krychlových prázdného obestavěného prostoru, kterým za provozu proudí čistá vodní pára.  „Chladicí věže jsou spojené s řadou mýtů. I proto se do nich mohou lidé v rámci výjimečných exkurzí sami podívat. Možnosti takových návštěv jsou ale velmi omezené a touto cestou je můžeme představit širší veřejnosti,“ vysvětluje využití netradičního prostředí Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

S krátkým klipem se budou moci lidé seznámit prostřednictvím internetu už na podzim letošního roku.

V temelínské chladicí věži zazněla klasická hudba už podruhé. Před šesti roky zde čtyři skladby zahrálo smyčcové kvarteto Jihočeské filharmonie.

 

 

Chladicí věže elektrárny Temelín jsou nejvyšší v České republice. Měří 155 metrů a každá obsahuje více než milion metrů kubických vzduchu. Průměr na patě věže je 130 metrů, v koruně 82 metrů. O dvacet metrů menší je pak průměr nejužšího místa v pase věže. Proměnlivá je i tloušťka stěny, které se pohybuje od 18 do 90 centimetrů. Plocha pláště o velikosti více než 80 tisíc metrů čtverečních odpovídá osmi budějovickým náměstím. Stabilitu věže zajišťuje nejen tvar rotačního hyberboloidu, železobetonový plášť věže, ale také 112 sloupků, na kterých je věž postavena.