13. 10. 2022

V Temelíně přijali nové operátory. Jsou mezi nimi i dvě ženy

Osm nových operátorů přijali v Jaderné elektrárně Temelín. Šest mužů a dvě ženy teď čekají dva roky přípravy v brněnském školicím středisku. Do křesel na blokové dozorně usednou nejdříve v závěru roku 2024. Počet zájemců o vysoce kvalifikovanou práci roste jak v souvislosti s plánovaným dlouhodobým provozem českých jaderných zdrojů tak i novými projekty. Například v minulém týdnu podepsaly stipendijní smlouvy s vyhlídkou pozic operátorů a jaderných fyziků v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín hned tři desítky studentů.

„Při výběru operátorů nechceme nic podcenit, proto s nimi začínáme spolupracovat ještě mnohem dříve, než k nám nastoupí. A to je dobré pro obě strany, protože máme čas na to, abychom se vzájemně poznali. Celkově je systém jejich náboru a přípravy léty prověřený, prošly jím stovky lidí a my víme, že výsledkem je kvalitní provozní personál, na který se můžeme spolehnout,“

říká Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Elektrárna přitom přijímá každý rok desítky nových techniků, z nich operátoři tvoří pouze zlomek. Jejich výběr ale patří k nejnáročnějším. Uchazeči musí mít technické vysokoškolské vzdělání, projít psychotesty a několika koly pohovorů. Ti nejvhodnější pak mají šanci řídit unikátní technologii, která navíc v současné době nabývá na významu.

„Energetika se mění, roste význam jádra, do hry navíc vstupují modulární reaktory. To jsou na jednu stranu závazky, na druhou stranu obrovské příležitosti pro technicky vzdělané šikovné lidi. A jsem rád, že takové se nám daří každý rok pro obě jaderné elektrárny nacházet,“

uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Noví operátoři oceňují především stabilitu, možnost kariérního růstu a příležitost pracovat s unikátní technologií. Po několika letech v leteckém výzkumném ústavu a čase stráveném v zahraničí na elektrárnu přichází Zdeněk Ilich. „Práci tady na elektrárně vnímám jako velmi stabilní a zajímavou. A i když jsem se sem dostal z jiného oboru, tak se ale vracím k tomu, co jsem před lety studoval, tedy strojní fakultu ČVUT,“ uvedl.

Mezi osmičkou operátorů jsou i dvě ženy. „Děkujeme za šanci, kterou nám ČEZ dal. Chceme ukázat, že i my ženy dokážeme práci operátora dělat stejně dobře jako muži,“ uvedla Adéla Chalupová, absolventka hned dvou fakult ČVUT.

Přijetím nových operátorů náborové aktivity ČEZ nekončí. V následujících několika letech chce ČEZ pro jaderné elektrárny přijímat každoročně několik desítek nových operátorů.