„V budce byla čtyři mláďata, což je u sokolů maximum. Všechny čtyři byly samice. Samice jsou u sokolů větší, rodiče tak budou mít náročné jaro, aby je ukrmili. Zatím jsou mláďata ve výborné kondici, samice se je právě chystala krmit,“
„Přišli jsme v ideální dobu, ta mláďata byla 15-20 dnů stará, takže ideální doba na kroužkování.“
Mláďata dostala kroužky na obě nohy. Jeden potvrzuje původ z Česka a druhý umožňuje sledování na dálku pomocí dalekohledů. Podle ornitologů kroužkování ptáky nijak nebolí, je srovnatelné s nasazením prstýnku. Malí sokoli se v budce v Temelíně zdrží zhruba dva měsíce. „Od vylíhnutí trvá 45 dní než se naučí létat. Pak přibližně dvacet dní ještě zůstávají a poté své rodné hnízdo opustí,“ vysvětlil Václav Beran.
Temelínskému páru se mláďata vylíhla čtvrtý rok po sobě. V roce 2022 se vylíhly samičky Valerie, Evženie a Alexandra, o rok později Laura. Loni poprvé přibyl sameček, který dostal jméno Emil. I tentokrát temelínští malé sokolí samičky pojmenovali – Klaudie, Žofie, Vanesa a Viola.
„I když v okolí elektrárny ornitologové zaznamenali stovku ptačích druhů, tak kriticky ohrožený sokol je jedním ze dvou druhů, který hnízdí přímo v areálu elektrárny. I proto jsme velmi rádi, že se sokolům u nás daří,“
Sokoli pro elektrárnu nepředstavují žádný problém. Budka je instalována na ochozu ventilačního komína z budovy pomocných provozů, energetici tak pouze využili prostor, který slouží pro případné pochůzky.
Spolupráce mezi Skupinou ČEZ a ornitology na ochraně sokola stěhovavého trvá už od roku 2011. Dalších sokolích přírůstků se temelínští mohou dočkat za rok, protože podle ornitologů sokolí páry na jednom místě zůstávají i patnáct let.
„Sokolí farma“ Skupiny ČEZ
Skupina ČEZ patří mezi průkopníky ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách. Energetická společnost byla vůbec první v České republice, kdo začal s ornitology spolupracovat na umístění hliníkových sokolích budek na výškových elektrárenských či teplárenských stavbách. Stalo se tak v roce 2011, kdy byla první budka umístěna na ochozu chladicí věže v Elektrárně Tušimice.
Aktuálně Ornitologové pravidelně monitorují dění kolem sokolích budek v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice. Dohromady zde hnízdí 12 sokolích párů. Jen vloni se jim povedlo v lokalitách Skupiny ČEZ vyvést celkem 23 mláďat. Od roku 2011 tak bylo na stavbách Skupiny ČEZ vyvedeno minimálně 186 mláďat sokolů stěhovavých. Na případný nákup fotopastí, speciální optiky a další náklady přispívá ornitologům z ALKA Wildlife Nadace ČEZ v rámci grantu Podpora regionů. V období 2015 – 2024 se jednalo o celkem 2 053 000 korun. V celé republice je monitorováno asi 130 párů sokola stěhovavého.