17. 8. 2021

V Temelíně začala Letní univerzita

I když do začátku školního roku ještě několik týdnů zbývá, v Temelíně do školních lavic usedlo hned třicet mladých lidí z technických vysokých škol a univerzit. Třetinu přitom tvoří studentky, jejichž počet na energetické dvoutýdenní stáži Letní univerzita průběžně roste. Sami energetici potvrzují, že absolventi mají velkou šanci najit uplatnění v Jaderné elektrárně Temelín i Skupině ČEZ.

Nejdříve antigenní otestování a pak PCR test. Takto začala letošní Letní univerzita pro tři desítky studentek a studentů technických vysokých škol.

Už s předstihem musela třicítka účastníků absolvovat psychodiagnostické vyšetření stejné jako pro zaměstnance elektrárny. I díky tomu se mohou dostat do míst, která jsou jinak nepřístupná a od odborníků dozvědět řadu detailních informací. Během dvou týdnů čekají na vysokoškoláky tři desítky přednášek a prohlídek například kontrolovaného pásma, strojovny, havarijního řídícího střediska nebo Laboratoře radiační kontroly okolí.

„Rozhodně to není žádná aklimatizace před blížícím se školním rokem. Program je nabitý, od osmi ráno do osmi večer. Vše pak zakončíme náročným testem,“

uvedl Pavel Šimák Pavel Šimák, hlavní organizátor akce ze strany ČEZ.

Pro absolventy je Letní univerzita hlavní vstupní branou například na pozici operátora jaderných reaktorů. Prestiž celé akce pak zvyšuje i setkání s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, nebo top manažery firmy.

Zajímavostí je potom rostoucí počet studentek, které se odborného programu a stáží účastní. Potvrzují tak trend, kdy za posledních pět let stoupl počet žen pracujících v jaderných elektrárnách o dvacet procent.

 

Kromě výuky, praxe a večerního volnočasového programu čekají studenty i zkoušky. Závěrečná se uskuteční v posledním dni univerzity v pátek 27. srpna.  Více o vzdělávacích aktivitách je možné nalézt na speciálním webu www.kdejinde.cz.