25. 9. 2023

V Temelíně zavezli palivo do reaktoru druhého bloku. Zajistit má o měsíc delší provoz

Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného druhého bloku. Nově je mezi nimi 48 čerstvých palivových souborů. Dosud energetici zaváželi 42 souborů. Nově tak druhý blok bude v provozu přibližně o měsíc déle. Úprava je součástí přechodu na tak zvanou osmnáctiměsíční palivovou kampaň, od které si ČEZ slibuje další zvýšení efektivity temelínské elektrárny.

Zavážení probíhalo pod vodou a dálkově ovládaný stroj tři dny umísťoval palivové soubory na přesně stanovené pozice, které zajistí rovnoměrný vývin tepla a omezí vliv neutronů na nádobu reaktoru. „Za více než dvě desítky let pro nás výměna paliva znamená standardní manipulaci. I tak k ní přistupujeme s maximálním důrazem na bezpečnost,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Nově místo dosavadních 42 palivových souborů zavezli 48 čerstvých palivových souborů. Ty obsahují více absorbátoru, který tlumí jejich reaktivitu. To v kombinaci s vyšším počtem čerstvých souborů zajistí, že blok může být v provozu déle. „Je to podobné, jako když hodíte do kamen sedm uhelných briket místo pěti a trochu přivřete vzduch, taky vydrží déle. V našem případě je to ale bez emisí.“

Delší palivová kampaň je podle nejvyššího vedení ČEZ jednou z klíčových součástí programu nazvaného „Bezpečně 32 Tera“. Skrývá se pod ním další zvyšování bezpečnosti, efektivity a vytvoření podmínek pro plánovaný nejméně šedesátiletý provoz všech českých jaderných bloků.

„Palivové cykly prodlužujeme na 16, respektive 18 měsíců v Dukovanech i v Temelíně. Znamená to pro nás snížení čerpání životnosti i přínos do výroby na úrovni v průměru téměř 2 terawatthodin ročně. Podmínkou je samozřejmě velmi pečlivé ověření všech bezpečnostních parametrů a zachování všech bezpečnostních rezerv,“

doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V roce 2022 dosáhla spotřeba elektřiny v České republice 60,4 TWh, plánované zvýšení výroby tak odpovídá až 3% české spotřeby. Osmnáctiměsíční palivové kampaně jsou v současné době standardem u většiny jaderných elektráren. Samotný projekt v České republice dostal konkrétní podobu v roce 2018, od kdy probíhala povolovací řízení. Finálního stavu chtějí energetici dosáhnout v roce 2025.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 15 tisíc činností včetně 69 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o závěrečnou odstávku v Temelíně. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven na necelé dva měsíce od 7. dubna do 8. června.

  

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.