„Na velmi dobře dostupném veřejném prostranství v obytné zóně v centru města jsme vlastně obnovili původní již vyhospodařené dětské hřiště. To nové je nejen díky moderním herním prvkům pro děti zcela bezpečné. Je totiž také oplocené, zamykatelné a pod dohledem městského kamerového systému. Nový dohledový režim a přísnější provozní řád rovněž omezí negativní důsledky vandalismu a znečišťování hřiště odpadky či zvířecími výkaly. Vyhověli jsme tak hlavně maminkám, že mají nyní k dispozici místo, kam se nemusí bát se svými malými dětmi chodit. Samozřejmě počítáme s tím, že sem zavítají i dětí z pěti našich mateřinek či mateřského centra při domě dětí a mládeže během svých procházek městem,“ říká Miroslav Andrt, starosta města Štětí.
Z finančního příspěvku Nadace ČEZ byla na hřiště pořízeny řetězové sedačky s klasickým sedákem i kombinovaným sedákem matka-dítě a velká herní sestava se skluzavkou pro děti starší tří let. „Vybudování hřiště se vším všady, tedy včetně pořízení dalších herních prvků, terénních úprav, oplocení a podobně, přišlo na necelá dva miliony korun. Díky nadačnímu příspěvku jsme tak mohli pořídit více jiných herních prvků. Myslím, že maminky a hlavně jejich ratolesti budou velmi spokojené,“ konstatoval dále Miroslav Andrt. Jak ještě dodal, provoz hřiště a jeho běžnou údržbu budou zajišťovat pracovníci Štětských komunálních služeb. Mimo provozní dobu se pak bude oplocený areál zamykat a zároveň bude pod permanentním dohledem kamerového systému provozovaného městskou policií. „Nebude zapomenuto ani na pravidelné kontroly a revize jednotlivých herních prvků,“ uzavřel starosta.
Grantové řízení Oranžové hřiště je zaměřeno na podporu výstavby a kompletní rekonstrukce dětských, sportovních a víceúčelových či jiných hřišť. Podmínkou je veřejná přístupnost hřiště s výjimkou hřišť u škol a zdravotních a sociálních zařízení. Žádosti o grant jsou přijímány v průběhu celého roku. Vůbec poprvé vyhlásila Nadace ČEZ grant Oranžové hřiště v roce 2003. Dosud, myšleno do konce roku 2024, již byla v rámci celé republiky podpořena realizace 774 hřišť za 458,3 milionu korun, přičemž letos už k nim přibývají další. V severních Čechách, respektive v Ústeckém a Libereckém kraji bylo díky grantu již realizováno celkem 95 hřišť za necelých 74,5 milionu korun. Na Ústecký kraj přitom připadá 79 hřišť za více než 62,5 milionu korun.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více na www.nadacecez.cz.