Infocentrum vodní elektrárny Štěchovice

Kdy a kde nás můžete navštívit

5 důvodů proč navštívit informační centrum

NÁVŠTĚVA PROVOZU ELEKTRÁRNY

POUZE 45 MINUT OD PRAHY

NAUČNÁ STEZKA SVATOJÁNSKÉ PROUDY

NAŠI ZKUŠENÍ PRŮVODCI

VSTUP ZDARMA

Slyšeli jste někdy o tzv. vltavské kaskádě? Součástí tohoto souboru elektráren na řece Vltavě je i vodní dílo Štěchovice, které tvoří hned dvě elektrárny. Vyrazte spolu s námi na jejich obhlídku!

Co by to bylo za návštěvu elektrárny, kdybychom se nepodívali tam, kde elektřina vzniká? Během exkurze proto nezapomeneme prozkoumat strojovnu elektrárny Štěchovice I, kde vyrábí proud dva generátory. Pomocí vody je u nás roztáčí Kaplanovy turbíny. Neminete ani venkovní rozvodnu 110 kV spolu s vývodovými a distribučními transformátory. A když už jsme u těch čísel – zdejší betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 metru vysoká a 120 m dlouhá!

V elektrárenském areálu je umístěna také strojovna přečerpávací elektrárny Štěchovice II. Ta pro svůj provoz využívá horní nádrž, která se nachází na přilehlém kopci Homole. Elektrárna je s nádrží spojena dvěma přivaděči o celkové délce 590 metrů a průměru od 1,7 do 2,0 m.

Aktuálně z infocentra

Infocentrum je od 10. 1. 2022 dočasně uzavřeno

Kvůli nepříznivé situaci s covid-19 jsou od pondělí 10. 1. 2022 brány našeho infocentra uzavřeny a běžné exkurze neprobíhají. Toto preventivní opatření jsme zavedli proto, abychom neohrozili bezpečnost a zdraví našich zaměstnanců, kteří se starají o spolehlivé dodávky elektrické energie do vašich domovů. O znovuotevření vás budeme včas informovat, mezitím nás můžete navštívit alespoň virtuálně. Děkujeme za pochopení.

NAVŠTIVTE NÁS VIRTUÁLNĚ

Co říkají naši návštěvníci

„Štěchovice jsou opravdu zajímavou cílovou destinací jen kousek od Prahy. Výlet sem rozhodně doporučuji, nebudete litovat. Obě elektrárny tu stojí zhruba od konce 2. světové války a jsou obklopené krásnou přírodou. Když se objednáte na prohlídku, dostanete se přímo do provozu, což je vážně neopakovatelný zážitek. Určitě se v budoucnu ještě zastavíme!"

Adam V.

„Naše prohlídka se vydařila na jedničku. Během exkurze vás pustí přímo do areálu elektrárny. Průvodce vám vše dopodrobna vysvětlí a odpoví na dotazy. Na závěr jsme navštívili horní nádrž přečerpávací elektrárny. Bylo krásné počasí, takže by byla škoda tuto možnost vynechat. Za nás spokojenost. :-)“

Šárka D.

„Do elektrárny jsme se s rodinou zatím podívali jen virtuálně v rámci online prohlídky. Průvodkyně nás vzala např. k turbíně, kam se člověk běžně nemá šanci dostat. Moc nás to zaujalo, proto se těšíme, až k vám budeme moci přijet na výlet. Doufám, že to v létě vyjde."

Anna Ř.

„Vyrazili jsme k vám se synem, který je do techniky a elektráren úplný blázen. Oběma se nám návštěva líbila, syn hltal každičké slovo z výkladu. Největším zážitkem byla exkurze do elektrárny, kde jsme viděli všechny ty stroje na vlastní oči. Nakonec jsme se vydali ještě k nádrži ležící na kopci, takže to byl výlet se vším všudy. Děkujeme.“

Simona P.

Navštivte nás

Kvůli nepříznivé situaci s covid-19 jsou od pondělí 10. 1. 2022 brány našeho infocentra dočasně uzavřeny a běžné exkurze neprobíhají.

O znovuotevření vás budeme včas informovat, mezitím nás můžete navštívit online.

REGISTRUJTE SE ZDARMA NA PROHLÍDKU VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ>>>

Vstup zdarma

Vhodné pro děti od 3 let

Vhodné pro školy

Parkování zdarma

Kdo vás provede infocentrem

Jan

Karel

Václav

Jak se objednat

Tel. pro dotazy (v pracovní dny od 8:00 do 15:00): 602 107 453

Otevírací doba

Infocentrum je od 10. 1. 2022 kvůli situaci s covid-19 dočasně uzavřeno.

Kde nás najdete

Vodní elektrárna Štěchovice
Prof. Vl. Lista 329
252 07 Štěchovice
GPS:49°50'46.496"N, 14°25'11.143"E

Infocentrum vodní elektrárny Štěchovice

Autem
Před hlavní vrátnicí elektrárny můžete využít bezplatné parkoviště.

Veřejnou dopravou
Nejbližší zastávka veřejné dopravy: Štěchovice (bus PID 338, 361, 390 ze Smíchovského nádraží, Praha).

Na kole
Štěchovice leží na cyklotrase 7 EV 7, Vltavská.

Další zajímavé tipy na výlety naleznete na

Virtuální prohlídka