Větrné elektrárny v Německu
V dubnu 2016 oznámil ČEZ svůj strategický záměr významně investovat do obnovitelných zdrojů energie, do rozvoje decentralizovaných technologií a inovativních řešení na západních trzích (zejména do obnovitelných zdrojů v Německu).
Po prověření mnoha akvizičních příležitostí převzala na počátku prosince 2016 Skupina ČEZ první onshore (pevninskou) farmu větrných elektráren v provozu na německém trhu v lokalitě Fohren-Linden.
Koncem roku 2018 získala Skupina ČEZ díky spolupráci s renomovanými místními developery projekty pevninských větrných elektráren o potenciálním celkovém instalovaném výkonu až 190 MW. Z tohoto portfolia, v září 2022 uspěl projekt Datteln v německé aukci větrných elektráren na pevnině a obdržel provozní podporu, a to na úrovni horního aukčního limitu. Cena je tak konkurenceschopná a díky tomu je zajištěno, že projekt bude výdělečný. Výstavba této „on-shore“ větrné farmy o výkonu 11,4 MW začala na počátku roku 2023. Na konci roku 2024 začala elektrárna vyrábět čistou elektřinu. Větrná farma situovaná severně od Dortmundu na území spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se skládá ze dvou turbín s průměrem rotoru 149 m, umístěných na 164 m vysokých věžích. Ročně vyrobí v průměru 24,8 GWh elektřiny a pokryje tak roční spotřebu asi 8 200 domácností. Nejproblematičtější částí projektu bylo dokončení externího vyvedení výkonu. Bylo nutné překonat městské oblasti s ohledem na místní infrastrukturu, železniční tratě, vysokonapěťové elektrické vedení, několik vodních ploch a budoucí silnici. Kromě toho bylo třeba vyzvednout a zlikvidovat také dvě letecké bomby z druhé světové války.
Nejvíce větrných turbín provozuje Skupina ČEZ v lokalitě Lettweiler Höhe (14) a nejvyšší stroje vyrábějí ekologickou elektřinu u Dattelnu (výška od paty k ose rotoru 164 metrů). Nejblíže českým hranicím je park u saského Naundorfu, naopak až téměř u břehů Baltu se točí vrtule v Gremersdorfu. V parcích Zagelsdorf v Braniborsku a Mengeringhausen v Hesensku je v provozu celkem osm větrných turbín, jež jsou umístěny v lesích. Podobné projekty plánuje ČEZ i v tuzemsku.
Celkově nyní provozují společnosti Skupiny ČEZ ve Spolkové republice Německo pevninské parky větrných elektráren s instalovaným výkonem 156 MW.