Program hnízdění sokolů stěhovavých na elektrárnách

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. V celé České republice je sledováno cca 90 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Z toho sedm jich v tuto chvíli trvale vyvádí na svět své potomky na ochozech komínů či chladicích věžích ČEZ. První sokolí budka byla na elektrárnách Skupiny ČEZ ve spolupráci s ornitology instalována v roce 2011. Impulsem pro instalaci byl neúspěšný pokus o zahnízdění sokolího páru v kabeláži komínu Elektrárny Tušimice o rok dříve. Od té doby ČEZ instaloval desítky sokolích budek na komíny a výškové budovy po celé České republice. Během hnízdění sokolů jsou na těchto budovách pozastaveny práce, které by mohly sokoli vyrušit a mladí sokolíci jsou následně monitorování a kroužkování ornitology. Do konce roku 2019 sokoli v objektech ČEZ přivedly na svět minimálně 84 mláďat, z toho v samotném roce 2019 jich bylo 19. Jedná se o rekord a důkaz toho, že sokolí populace si v elektrárnách ČEZ postupně zvyká a rozšiřuje se.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. V celé České republice je sledováno cca 90 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Z toho sedm jich v tuto chvíli trvale vyvádí na svět své potomky na ochozech komínů či chladicích věžích ČEZ.

První sokolí budka byla na elektrárnách Skupiny ČEZ ve spolupráci s ornitology instalována v roce 2011. Impulsem pro instalaci byl neúspěšný pokus o zahnízdění sokolího páru v kabeláži komínu Elektrárny Tušimice o rok dříve.

Od té doby ČEZ instaloval desítky sokolích budek na komíny a výškové budovy po celé České republice. Během hnízdění sokolů jsou na těchto budovách pozastaveny práce, které by mohly sokoli vyrušit a mladí sokolíci jsou následně monitorování a kroužkování ornitology.

Do konce roku 2019 sokoli v objektech ČEZ přivedly na svět minimálně 84 mláďat, z toho v samotném roce 2019 jich bylo 19. Jedná se o rekord a důkaz toho, že sokolí populace si v elektrárnách ČEZ postupně zvyká a rozšiřuje se.

Elektrárna Tušimice

Vůbec první sokolí budka nejen na budovách ČEZ, ale na všech průmyslových stavbách v Česku, byla nainstalována právě v Elektrárně Tušimice v roce 2011. I přes některé roky neúspěšného hnízdění (vejce byla podle ornitologů buď neoplozena či zastydlá) se z tušimické chladicí věže rozletělo v letech 2011 – 2019 do světa již 16 sokolích mláďat. Sokol stěhovavý byl přitom nad lokalitou elektrárny pozorován již v roce 2006, ale teprve v roce 2010 se pokusil o neúspěšné zahnízdění v kabeláži na ochozu komína ve výšce 280 metrů.  Protože komín byl před demolicí, byly pro něj na chladicí věži nainstalovány hned dvě budky na výběr.

Elektrárna Ledvice

Na ochozu komínu Elektrárny Ledvice byla hliníková sokolí budka vyplněná keramzitem nainstalována na podzim roku 2015 a hned příští rok v ní sokolí pár vyvedl dvě mláďata. V roce 2017 přišel na svět sice jen jeden sameček, ale zato nejslavnější ze všech elektrárenských sokolů. Byl totiž vůbec prvním okroužkovaným sokolím juniorem, který se vylíhl na elektrárenském komínu. Zaměstnanci elektrárny mu pak v anketě dali jméno Ledvík, které je i zaneseno v jeho kroužkovacím „křestním listu“. Celkem se již v Elektrárně Ledvice vylíhlo 8 mláďat. Ledvík je přitom otcem loňských sokolích dvojčat z Elektrárny Počerady, kde se podle kroužků dal dohromady se samicí z Bavorska.

Elektrárna Počerady

Na ochozu komínu Elektrárny Počerady byla hliníková sokolí budka vyplněná keramzitem nainstalována na podzim roku 2011 a do roku 2019 z ní vylétlo dvanáct sokolích juniorů. Zatím nejdál se dostal loňský samec, který bohužel zahynul až ve Francii po nárazu do skleněné bariéry. Jeho otcem byl Ledvík, jediný sokol narozený v roce 2017 v Elektrárně Ledvice, který byl vůbec prvním okroužkovaným elektrárenským sokolem. Druhá budka je v Elektrárně Počerady nainstalována na žebříku jedné z chladicích věží. Hnízdí v ní ovšem poštolky.

Elektrárny Prunéřov

V Elektrárnách Prunéřov jsou hned tři sokolí budky. Tu na komínu EPR 1 a jedné z chladicích věží EPR2 osídlili poštolky. Sokolí pár pak pravidelně hnízdí na ochozu komína EPR2. Budky v EPR2 byly osazeny v březnu 2012, ale osídlily je rovněž poštolky. Poprvé zde sokolí pár zahnízdil v roce 2013 po přemístění komínové budky na vyšší ochoz. Celkem zatím vyvedl sedm mláďat, neboť dvakrát mu v úspěšném zahnízdění zabránila samice raroha velkého (ještě vzácnější dravec než sokol a tak na daleko na severu byl pozorován vůbec poprvé), která budku obsadila, ale po příletu partnera oba vždy zmizeli neznámo kam.

Elektrárna Mělník

V Elektrárně Mělník byly na nejvyšším komínu nainstalovány dvě hliníkové sokolí budky vyplněné keramzitem v prosinci 2015. Sokolí pár zde pravidelně přivádí na svět své potomky od roku 2016, zatím potvrzených jich je deset. V roce 2018 to dokonce byla čtyřčata.  

Teplárna Trmice

V Teplárně Trmice byla na ochozu komínu nainstalována hliníková sokolí budka vyplněná keramzitem v září 2015. Zdejší pár je střídavě úspěšný, ale také nestabilní. Buď samec vymění samici, nebo ona jeho. Zda přitom původní partner uhynul či zahynul během letu lze ovšem těžko odhadnout. Nicméně z trmického komína se již do světa rozletělo sedm mláďat. Další dvě se narodila ještě před instalací budky sice v lokalitě teplárny, ale na skále.

Ostatní elektrárny a budovy

Sokolí budky ČEZ instaloval i na další elektrárny a budovy, ale i přes občasný výskyt sokolů se zde zatím žádná mláďata nevylíhla. V letošním roce 2020 hnízdí pár poprvé na Jaderné elektrárně Dukovany, zatím ale není jasné, zda bude odchov úspěšný.