Od nového školního roku čekají studenty i pedagogy Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích ještě zajímavější hodiny fyziky. Fyzikální laboratoř nabídne více možností, jak připravovat pro studenty atraktivní pokusy s využitím moderních technologií, počítačových výukových programů a moderních pomůcek. „Propojení s výpočetní technikou nám umožní provádět experimenty, které jinak nelze snadno změřit, například z radioaktivity,“ vyzdvihuje přednosti nové výuky Radek Trča, který na gymnáziu fyziku vyučuje, a dodává: „Navíc studenti umí pracovat s počítači a baví je to.“ Specializovaná třída se dočká také obměny nábytku.
Českobudějovické gymnázium vyhrálo příspěvek v soutěži Skupiny ČEZ pro školy, jejichž studenti se zúčastnili krajských kol Matematické a Fyzikální olympiády. O učebnu se ucházelo 58 základních a středních škol a mezi 15 nejlepšími nakonec rozhodoval los. Vítězem příspěvku v hodnotě 200 000 Kč od Nadace ČEZ se nakonec stalo Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích. „Naše gymnázium nabízí rozšířenou výuku přírodovědných předmětů a nové vybavení laboratoře a pomůcky nám umožní vést tuto výuku ještě kvalitněji než dosud,“ hodnotí výsledek ředitel školy, Karel Lichtenberg. Studenti jihočeského gymnázia jsou dlouhodobě velice úspěšní v matematických a fyzikálních olympiádách, letos se do krajských kol dostalo 37 z nich a ti nejúspěšnější reprezentovali školu i v celostátních kolech.
Soutěž o nové vybavení učebny přírodovědných předmětů nabídla školám společnost ČEZ již druhým rokem, aby zvýšila zájem pedagogů připravovat své žáky na olympiády. „Jako technicky zaměřená firma si uvědomujeme, že fyzika a matematika nebývají u žáků těmi nejoblíbenějšími předměty. Přitáhnout zájem dětí pomůže moderně vedená výuka s nejnovějšími pomůckami,“ vysvětluje Pavel Puff, ředitel útvaru Strategický nábor Skupiny ČEZ. Do finálového slosování postoupilo z přihlášených 15 škol, které měly nejlepší poměr počtu studentů soutěžících v krajských kolech obou olympiád k celkovému počtu studentů studujících v posledních čtyřech ročnících nebo na druhém stupni. Loni vyhrálo soutěž Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci.
Společnost ČEZ vloni s organizátory matematických a fyzikálních olympiád uzavřela dohodu o pětiletém partnerství. Partnerství představuje především finanční podporu, která umožní kvalitnější organizaci soutěže, všeobecnou podporu koordinátorů a dosažení větší motivace soutěžících. Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele jak zajímavě a poutavě učit fyziku. ČEZ také aktivně spolupracuje se středními a vysokými technickými školami při zvyšování kvality výuky a navazuje spolupráci s budoucími techniky ještě v době studia. Síť spřátelených technických škol dnes zahrnuje 46 středních škol a 13 fakult vysokých škol.
Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín