11. 6. 2012

Jadernou maturitu složilo 102 studentů

Z Českých Budějovic, Tábora, Písku nebo až z Liberce přijížděli studenti na Temelín, aby zde složili Jadernou maturitu. Během května a června jich na jihočeskou elektrárnu dorazilo 102 ze 33 středních škol z celé republiky. Všichni byli úspěšní a tak si z Temelína odnesli zasloužený diplom.

„Těší nás, že zájem mezi školami o Jadernou maturitu je velký. Máme informace, že řada z nich dělá vnitřní kvalifikační kola. Sami jsme za pět let kapacitu tohoto programu zvýšili hned třikrát a to je v tuto chvíli strop. Větší počet by bylo obtížné organizačně zvládnout, aniž by utrpěla kvalita,“ říká Romana Balounová, organizátorka temelínské maturity.
Z Jablonce nad Nisou nad Nisou přijel na Temelín šestnáctiletý Martin Černák. Přestože je teprve ve druhém ročníku gymnázia, tak ve volných chvílích doučuje vysokoškoláky matematiku a fyziku. Možnost zúčastnit se Jaderné maturity ho velmi potěšila. „Když jsem na Temelín jel, tak jsem vůbec nečekal, že celý program bude takto kvalitní. Poznal jsem tady nové lidé a viděl jsem elektrárnu tak, jak se k tomu normální člověk asi nedostane. Temelín a jadernou energetiku považuji za skvělou životní šanci a dobrou motivaci,“ popsal své pocity Martin.
O jadernou energetiku stále více projevují zájem i ženy. Sedmnáctiletá Petra Vaníčková ze střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci by ráda v jaderné energetice v budoucnu pracovala. „Od deváté třídy se o jadernou energetiku zajímám, hlavně o radiační ochranu. Určitě bych se jí chtěla v budoucnu věnovat profesionálně,“ představila Petra své plány.
V závěrečném testu museli studenti prokázat znalosti v co nejkratším čase. Králem Jaderné maturity se stal František Jantač z jindřichohradeckého gymnázia. Ve dvaceti otázkách chyboval pouze jednou. „Hlavně jsem chtěl mít co nejrychlejší čas. Proto jsem se snažil odpovídat velmi rychle, i když v testu byly i některé těžší otázky, nad kterými jsem se musel zamyslet,“ uvedl spokojený vítěz.
Pro řadu studentů je motivací také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která se středoškoláky jezdí pravidelně besedovat. Sama by ráda viděla řadu z nich jako své budoucí kolegy a nástupce. „Trochu se ale obávám, protože státní úředník není u nás úplně nejpopulárnější a konkurenceschopné povolání. Když se nakonec tady někdo najde, koho by to zajímalo, tak sem nejezdím nadarmo,“ říká Dana Drábová.
Na léto Temelín už pro studenty připravuje  7. ročník Letní univerzity. Ta je určena pro studenty technických fakult vysokých škol. „Je skvělé, že se mezi nimi objevují už studenti, kteří se Jaderné maturity zúčastnili jako středoškoláci a dnes navštěvují druhý nebo třetí ročník strojní fakulty, elektrofakulty nebo fakulty jaderného inženýrství. Letní univerzita je čtrnáctidenní, jde více do hloubky a studenti už si tady například domlouvají témata na bakalářské a diplomové práce,“ představil Letní univerzitu Pavel Šimák, personalista společnosti ČEZ.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín