Prohlídka startuje pohledem z ptačí perspektivy na elektrárnu, odkud se uživatel může na základě vlastní volby dostat do různých částí elektrárny. Celkově má možnost podívat se na dvě desítky míst a to včetně těch nejatraktivnějších jako je reaktorový sál nebo bloková dozorna. Vše je doplněno popisky, technickými daty a dalšími zajímavostmi.
Projekt, který má i svou anglickou verzi, vznikl na základě spolupráce agentury CDI.CZ a specialistů provozu a komunikace Skupiny ČEZ. K pořízení fotografií byl použit objektiv rybí oko. Velice pracné pak bylo skládání jednotlivých sekvencí pomocí speciálního programu. Díky tomu je možné si jednotlivé obrázky zvětšovat, zmenšovat nebo si je otáčet pod úhlem 360 stupňů.
Po přečerpávací elektrárně Štěchovice se tak Temelín stal v pořadí druhou elektrárnou společnosti ČEZ, kterou je možné virtuálně navštívit. V případě jaderné komunity se jedná o světovou premiéru, kterou jihočeská elektrárna nabízí. Virtuální prohlídky dalších pěti elektráren bude ČEZ spouštět postupně každé pondělí až do konce února.
„Stále rostoucí zájem o exkurze do našich elektráren a informačních center nás utvrdil v rozhodnutí umožnit prohlídku i těm, kteří z nejrůznějších příčin nemohou přijet až za námi. Své zážitky a poznatky si ale samozřejmě mohou oprášit i ti ostatní,“ říká koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ Marie Dufková.
Prohlídkou sedmi elektráren celý program zdaleka nekončí. „Rádi bychom ještě letos pozvali všechny fanoušky a zájemce o energetiku do dalších krásných míst. Prostřednictvím virtuálních prohlídek chceme otevřít světu druhou českou Jadernou elektrárnu Dukovany, jeden z divů světa – přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně nebo komplexně zmodernizovaný provoz v Ledvicích,“ láká veřejnost Dufková.
Virtuální prohlídku Jaderné elektrárny Temelín najdete zde:
Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín