6. 8. 2010

Letní univerzita na Temelíně

Dva týdny od 26. července strávilo 38 vysokoškoláků ze čtyř vysokých škol (ČVUT Praha, ZČU Plzeň, VUT Brno a TUL Liberec) na odborné stáži na JE Temelín. Proběhla v pořadí již 5. Letní univerzita. Dnes svůj pobyt na elektrárně ukončili závěrečným testem. Všichni byli úspěšní a tak si po dvou týdnech odnášejí z Temelína zasloužený diplom.

„Prostřednictvím Letní univerzity chceme studentům ukázat prostředí naší elektrárny, vzájemně se poznat a třeba s některými začít spolupracovat ještě během jejich studia. Kvalifikované odborníky totiž potřebujeme neustále a to bez ohledu na zvažovanou dostavbu elektrárny. Účastníci Letní univerzity mají velkou šanci najít uplatnění na naší elektrárně. Například s pěti absolventy Letní univerzity jsme se domluvili na nástupu v příštím roce,“ představuje hlavní myšlenku Letní univerzity ředitel JE Temelín Miloš Štěpanovský.

Studenti se během čtrnácti dnů zúčastnili řady přednášek na téma jaderná, nejaderná a elektrická část elektrárny. Setkali se například s vedením elektrárny, ale i se svými budoucími kolegy – operátory. Během prohlídek provozu elektrárny měli možnost podívat se například až k samotnému reaktoru.
Tečkou za dvoutýdenní odbornou stáží na temelínské elektrárně byl závěrečný test. Studenti odpovídali na 25 otázek s tématem jaderná, nejaderná a elektrická část Temelína. Plného počtu bodů dosáhl Petr Průka z Fakulty strojní ZČU a stál se tak králem Letní univerzity. „Můj spolužák absolvoval Letní univerzitu před několika lety. Hodně nám o této praxi na Temelíně vyprávěl. Informace mě zaujaly a tak jsem se přihlásil. V Plzni studuji obor, který je zaměřen na konstrukci hlavních komponent elektrárny jako například reaktor či turbína. Chtěl jsem poznat prostředí a taky trochu zaseknout drápek, protože na Temelíně bych chtěl pracovat po skončení studia,“ hovoří o důvodech své účasti na Letní univerzitě Průka.

Prestiž závěrečného vyhlašování výsledků zvýšila účast pěti děkanů fakult jednotlivých vysokých škol. „Naše fakulta s elektrárnou Temelín spolupracuje dlouhodobě. Pro studenty je určitě zajímavé, když se mohou na vlastní oči seznámit s tím, co studují a co má budoucnost. Právě perspektiva oboru je důležitá pro jejich další odborný rozvoj. Letní univerzita je také přínosná pro naše pedagogy, kteří se jí pravidelně účastní,“ uvádí přínosy Jiří Hammerbauer, děkan Fakulty elektrotechnické, Západočeské univerzity v Plzni.

Do letošního ročníku Letní univerzity se přihlásilo 170 studentů, ze kterých bylo k účasti vybráno 38. To je nejvíce za dosavadních pět ročníků a o 15 více než v loňském roce. „Těší nás, že mezi studenty je o účast velký zájem. To, že dva týdny svých prázdnin dobrovolně věnují dalšímu studiu, je pro nás signálem, že o energetiku a jadernou energetiku mají opravdu zájem. Zároveň je to i motivací pro přípravu dalších ročníků,“ poznamenává Pavel Šimák, organizátor celého projektu.

Již pět let je pravidelným hostem Letních univerzit předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která se studenty besedovala v průběhu posledního dne univerzity. „Z Letních univerzit mám vzrůstající dobrý pocit. Na začátku jsme si říkali, kdo ví, jak to dopadne, jestli první ročník Letní univerzity nebude zároveň poslední. Nakonec se tak nestalo, přestože zájem mladých lidí o technické obory stále není příliš velký. Nechci říci, že jsem nyní v tomto směru optimistou, ale i díky podobným projektům už nejsem tak pesimistická jako jsem byla ještě před pěti lety,“ říká k zájmu studentů o technické obory Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

 Letní univerzita na Temelíně – dobrá praxe, shodují se studenti.

„Původně jsem studoval telekomunikace, ale protože bydlím blízko Jaderné elektrárny Temelín, tak jsem se v magisterském studiu zaměřil na jadernou energetiku. Letní univerzitu považuji jako určitý most mezi studiem a prací na elektrárně Temelín. Účast na temelínské univerzitě mi určitě pomůže při rozhodování o své budoucí práci,“vysvětluje důvody své účasti Josef Hajný, student 5. ročníků ZČU v Plzni. Jeho bratr Milan dodává: „Ve škole se učíme z textů a obrázků. Velkou výhodou Letní univerzity je možnost vidět zařízení na vlastní oči a udělat si tak mnohem lepší představu. Je to také o atmosféře, která na Temelíně panuje a kterou žádná učebnice nemůže popsat.“

 „Jaderná energetika mě zaujala již na střední škole. Proto jsem se ve vysokoškolském studiu se zaměřil na jaderné reaktory. Možnost seznámit se s jadernou elektrárnou byla velmi zajímavá. Ohledně budoucího zaměstnání, jsem se zástupci elektrárny již v kontaktu. Ještě však není rozhodnuto, neboť mám před sebou závěrečný rok studia,“říká diplomaticky Jaroslav Sejkora, student 5. ročníku Fakulty jaderného a fyzikálního inženýrství na ČVUT v Praze.

„Každý rok máme na fakultě veletrh pracovních příležitostí. Navštívila jsem stánek ČEZu a dozvěděla jsem se o možnosti absolvovat dvoutýdenní odbornou stáž na Temelíně. Doporučení jsem dostala též od některých absolventů naší fakulty a tak jsem neváhala a na Letní univerzitu se přihlásila. Svého rozhodnutí vůbec nelituji, naopak, získala jsem zde mnoho nových informací. Po absolvování studia bych ráda našla u ČEZu své uplatnění,“ přeje si Denisa Bartošová, studentka 5. ročníku ZČU v Plzni.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín