Na elektrárně Temelín má téměř polovina pracovníků vysokoškolské vzdělání. „I proto je Letní univerzita zaměřena právě na technické vysoké školy. Do letošního ročníku se přihlásilo 80 studentů, ze kterých bylo vybráno 28. Ti měli během dvou týdnů možnost prohlédnout si Temelín a třeba začít uvažovat, že u nás po skončení vysoké školy začnou pracovat. Například letos jsme přijímali šest nových operátorů a čtyři z nich prošli předchozími ročníky Letní univerzity,“ dodává vedoucí útvaru lidských zdrojů na elektrárně Pavel Šimák, který měl Letní univerzitu na starosti.
To, že energetika a snad časem i jaderná energetika budou pro absolventy perspektivními obory, si myslí předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která 8. srpna se studenty Letní univerzity absolvovala téměř tříhodinovou besedu.
„Je potřeba si uvědomit, že nový jaderný blok je pro provozovatele dlouhodobý závazek. Vždyť od plánu přes licenční a povolovací proces, výstavbu, vlastní provoz a následné vyřazování elektrárny z provozu uplyne více jak 100 let. To jsou téměř čtyři generace odborníků, které po celé toto období musí zajistit maximální jadernou bezpečnost bloku. A k tomu provozovatel potřebuje na každý blok 200 -1000 vysoce kvalifikovaných lidí s nejrůznější odborností,“ nastínila Dana Drábová vysokoškolákům při besedě jeden z možných perspektivních směrů jejich profesního zaměření.
Přivedla nás na Temelín zvědavost i perspektiva oboru, říkají studenti.
„Letní univerzita pro mě představovala zajímavé dva týdny, které jsem na elektrárně strávila. Trochu mě zaskočilo zajištění bezpečnosti. Myslela jsem si, že ta opatření budou viditelnější, možná přísnější. Očekávala jsem ostře hlídanou elektrárnu kam téměř nikdo nesmí. Ale je vidět a jak jsem se dozvěděla, že zajištění je moderní, na úrovni a systém techniky na vstupech, školení pracovníků i dodavatelů je propracovaný a na vysoké úrovni. Své budoucí profesní uplatnění si umím v energetice docela dobře představit,“ uvedla Ilona Gonová.
„Dostat se na jadernou elektrárnu není jednoduché. Chtěl jsem vidět jak to tady chodí, chtěl jsem setkat s lidmi, kteří Temelín provozují. Přiznám se, že jsem čekal suché přednášky, možná jsem očekával přednášející důchodce. V tomto směru jsem velmi mile překvapen. Přednášky a besedy byly zajímavé, chodili k nám lidé, kteří se o bloky starají a provozují je, tedy lidé z praxe,“ shrnuje své poznatky z Letní univerzity František Nový, který na Západočeské univerzitě studuje 4. ročník komerční elektrotechniky se zaměřením na energetiku.
„Pevně věřím, že tohle nebyly poslední dva týdny, které jsem na elektrárně strávil. Práce zde mě po absolvování Letní univerzity láká více a více,“ doplňuje své kolegy Václav Růžička ze Západočeské univerzity v Plzni.
Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín