Program Letní univerzity je mimořádně nabitý. Přednáška střídá přednášku, nechybí besedy s experty a stáže přímo v provozu, kterým předchází náročná vstupní školení. Každý den studenti začínají v 8 hodin a končí zpravidla v sedm večer a někdy i déle. Volněji budou mít jen v neděli. „A to jen někteří. Šestnáct studentů ve dvou skupinách navštíví reaktorový sál. Ostatní si budou moci od energetiky na chvilku odpočinout a načerpat síly na druhý náročný týden,“ říká organizátor Letní univerzity Pavel Šimák. Vzdělávací kolotoč se zastaví v pátek 9. srpna. „Získané znalosti budou muset prokázat během vědomostního testu. Jeho úspěšné složení je podmínkou pro převzetí diplomu o absolvování Letní univerzity,“ doplňuje Šimák.
Pro řadu studentů se účast na Letní univerzitě může stát vstupenkou pro budoucí zaměstnání u největší tuzemské energetické společnosti. Skupina ČEZ své budoucí zaměstnance dlouhodobě aktivně vyhledává. „Přibližně každý druhý absolvent Letní univerzity najde uplatnění ve společnosti ČEZ. Možná i proto je zájem o účast na Letní univerzitě na Temelíně, ale i v Dukovanech mimořádný,“ míní Šimák. Letos se na Temelín přihlásilo téměř 160 zájemců, na Letní univerzitu se dostala pětina s nejlepšími výsledky. Ti musí splnit stejná kritéria jako zaměstnanci jaderné elektrárny a to včetně absolvování psychotestů.
Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele jak zajímavě a poutavě učit fyziku. V roce 2010 rozšířil ČEZ své aktivity podporu matematických a fyzikálních olympiád.
Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín