Střední škola podnikání sídlí v historické budově v centru města. Je jedinou školou, která v Českých Budějovicích nabízí jednooborové studium informatiky. „Schodolez nám umožní přijímat studenty informačních technologií s tělesným handicapem. Myslím si, že práce s informačními technologiemi je jedna z nejvhodnějších pro lidi upoutané na invalidní vozík,“ říká Jitka Pánová, zřizovatelka Střední školy podnikání.
Se studenty vozíčkáři se sice počítá až od září příštího roku, už nyní ale Oranžové schody využije Štěpánka Rokoská, vozíčkářka, která je již devět let účetní a pokladní školy. „I když mi schodolez neumožní plnou soběstačnost, v našich budovách je to nejlepší řešení," říká Štěpánka Rokoská.
Střední škola podnikání je obecně prospěšnou společností. Jedná se o malou „rodinnou“ školu, která je zařazena do sítě vzdělávacích zařízení MŠMT už od roku 1994. V sedmi třídách studuje celkem 118 žáků. Kromě oboru informační technologie škola dále nabízí obor Bezpečnostně právní činnost a obor Ekonomika a podnikání.
Projekt Oranžové schody Nadace ČEZ si vzal za cíl odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů. „Význam schodolezů je větší než odstranění fyzických bariér. Žákům s tělesným postižením umožňují pohyb po škole a to je důležité pro jejich začlenění do kolektivu i samotné výuky,“ říká Antonín Ješátko, zástupce ředitele JE Temelín a člen dozorčí rady Nadace ČEZ.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz