„Starosty 32 obcí z 13 kilometrové Zóny havarijního plánování jsme požádali o spolupráci při výměně při březnovém pracovním jednání u nás na elektrárně Temelín. S tou spoluprací máme výborné zkušenosti z minulých let, proto na ni navážeme i letos,“ uvedl mluvčí elektrárny Václav Brom.
Výměna tablet proběhne od května do července letošního roku jak kolem jaderné elektrárny v Dukovanech, tak i u Temelína. „Celkem je pro obě lokality připraveno 260 tisíc balení, včetně desetiprocentní rezervy, která bude uložena na krajských úřadech. Kolem elektrárny Temelín bude v rámci výměny rozděleno 35 tisíc balení, která pokryjí potřebu 28 tisíc obyvatel Zóny havarijního plánování i institucí,“ doplňuje Brom.
Technicky proběhne výměna tak, že vybraný distributor předá stanovený počet „nových“ tablet starostovi obce. Následná obměnu u všech obyvatel (domácnosti, podniky, školy a předškolní zařízení, zdravotnická, sociální a rekreační zařízení, vojenské útvary a složky integrovaného záchranného systému) realizují obecní a městské úřady na základě smlouvy s ČEZ. Spolu s distribucí nových tablet budou od lidí a institucí staženy starší balení s procházející expirační dobou. „Pro staré tablety si po dohodě se starosty znovu přijede distributor, který je odveze na likvidaci,“ popsal postup výměny Václav Brom.
A k čemu jsou tablety kalijum jodid?
Jednou z látek, které by unikaly při radiační události jaderných zařízení je radioaktivní jod, který se shromažďuje ve štítné žláze člověka. Pokud je však štítná žláza člověka nasycena jodem z distribuovaných tablet kalijum jodid, nepřijme po dobu několika dní další – radioaktivní jod. Tato ochrana se týká jen případu radiační události a aplikuje se až po výzvě v médiích.
Dávkování tablet kalijum jodid
Novorozenci do věku 1 měsíce | Kojenci a děti do 3 let | Děti od 3 do 12 let | Ostatní osoby starší 12 let |
1/4 tablety tj. 16 mg KI | 1/2 tablety tj. 32 mg KI | 1 tableta tj. 65 mg KI | 2 tablety tj. 130 mg KI |
Další informace k použití tablet a další informace pro případ havarijních situací najdete v Příručkách pro ochranu obyvatel v případě radiační havárie, které ve formě kalendáře dostávají každé dva roky do svých domácností obyvatelé 13 kilometrové Zóny havarijního plánování.
Brom Václav, tiskový mluvčí JE Temelín