24. 10. 2023

Fyzikální show pro všechny generace proběhne v Infocentru Elektrárny Ledvice

Ledvice – Máte doma školáka, kterého zrovna nebaví fyzika? Zkuste ho vzít v neděli 29. října do Informačního centra Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice. Od 9 do 15 hodin se zde totiž koná Fyzikální show pro malé i velké v podání Úžasného divadla fyziky (ÚDiF). Vystoupení budou v 10, 11, 12 a 13 hodin, přičemž trvají 30 minut. Rozumí se, že akce není určena jen pro školáky, ale všechny bez rozdílu věku, co se chtějí zajímavě pobavit, osvěžit si paměť či se dozvědět zcela nové souvislosti s běžnými fyzikálními jevy. Všichni návštěvníci starší 6 let se navíc mohou těšit na vyhlídku z nejvyšší rozhledny v České republice, a to bez objednání předem. Vstup na akci je zdarma.

Slunce, voda, vítr; aneb hrátky s obnovitelnými zdroji budou nosným tématem dne. Vtipné a efektní pokusy přitom ukážou, kolik energie nám umí nabídnout zdroje, které jsou denně všude kolem nás. Půjde například o experimenty s vírovým prstencem, inverzní fontánou či pokusy se solárním panelem, který umí generovat elektřinu pro tvorbu hudby. Nejen to bude v neděli k vidění Infocentru Elektrárny Ledvice.

ÚDiF je uskupení současných studentů i absolventů brněnské Masarykovy univerzity, které pořádá populárně-naučné přednášky pro všechny generace již od roku 2007. Pyšní se i několika cenami; získali například mezinárodní ocenění na fyzikální show s názvem Vidět zvuk, slyšet světlo.

„V našem ledvickém infocentru se dlouhodobě věnujeme edukaci o energetice. A protože se to vždy snažíme dělat nejen odborně, ale také hravě a zajímavě, pozvali jsme tentokrát Úžasné divadlo fyziky, které svým vystoupením dovede zaujmout všechny generace. Sledovat jejich show je zábava pro celou rodinu. I když energetika nemusí být pro všechny lákavým tématem, v tomhle případě zkrátka platí, že jeden názorný pokus vydá za tisíc slov,“ dodává k tomu Kateřina Bartůšková, vedoucí informačních center Skupiny ČEZ.

V letošním roce se Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice zaměřilo více na pořádání tematické akce pro širokou veřejnost a hlavně rodiny s dětmi. Populárními se tak například staly noční Rozhledy z rozhledny. Po nich následovaly Aprílové Velikonoce, Den dětí s hasiči ze Severočeských dolů Bílina, celoprázdninová soutěž o EDUkativní blok a poté Rozloučení s prázdninami. Nyní přichází s Fyzikální show pro malé i velké v podání Úžasného divadla fyziky (ÚDiF), další zajímavé akce budou ještě do konce roku následovat.