22. 4. 2022

Konec DPI vyburcoval opozdilce k akci: třetina z nich už řeší novou smlouvu

Třetina bývalých zákazníků skupiny Bohemia Energy, kteří z režimu DPI u ČEZ Prodej nestihli odejít během půlroční lhůty do 14. dubna, už má zažádáno o standardní smlouvu. I zbývající opozdilci se stále ještě mohou vyhnout odpojení od elektřiny, pokud začnou situaci urychleně řešit. Řada zákazníků doslova na poslední chvíli z DPI odešla díky mravenčí práci pracovníků call center a zákaznických center a osobním pochůzkám.

Šestiměsíční režim DPI pro bývalé klienty skupiny Bohemia Energy skončil minulý čtvrtek. U ČEZ Prodej se tak v bezesmluvním vztahu ocitlo přes 2 100 zákazníků, kteří nepodnikli žádné kroky k uzavření běžné smlouvy. Varovný prst ale zafungoval: během posledních 7 dní začalo odchod z DPI řešit přes 720 z těchto zákazníků, tedy přibližně třetina.

Ani zbývajících zhruba 1 400 opozdilců ale nemusí skončit s demontovaným elektroměrem, pokud začnou okamžitě jednat.

K co nejrychlejšímu přechodu z režimu DPI na běžnou smlouvu vyzývali dodavatelé poslední instance hned od začátku, tedy již od loňského října. ČEZ Prodej díky masivní komunikaci, kdy zákazníky v DPI kontaktoval během půl roku až 15krát, převedl na standardní smlouvu 99 % klientů Bohemia Energy. Kromě dopisů, e-mailů, SMS zpráv a telefonátů se o spojení se zákazníky pokoušeli pracovníci i osobními pochůzkami po odběrných místech a lepením informačních samolepek na elektroměry či schránky.

Tři příběhy bývalých zákazníků Bohemia Energy z posledního týdne

1. Zákazníka (mladý muž) se nedařilo kontaktovat: nereagoval na dopisy, e-maily ani na SMS zprávy, nezvedal telefony. Až při osobní návštěvě u něj doma jsme zjistili, že je na dlouhodobé nemocenské. Zpočátku byl nedůvěřivý a odtažitý – cizí telefony prý zásadně nebere, na cizí SMS nereaguje a nikdy nevolá zpátky. Po sdělení informace, že má stále smlouvu v režimu DPI, hrozí mu neoprávněný odběr a je tedy potřeba co nejrychleji uzavřít standartní smlouvu s některým obchodníkem, reagoval, že si vše zařídí sám. Nechala jsem mu na sebe kontakty a nabídku, že můžeme situaci řešit i bez návštěvy zákaznického centra. Druhý den mě sám telefonicky kontaktoval a smlouvu jsme dořešili e-mailem.

2. Zákaznice (starší paní) opakovaně nebrala telefony a nereagovala na žádnou výzvu. Podařilo se mi dohledat telefonní číslo na její dceru, jíž jsem zavolala. Protože dcer je špatně slyšící, nemohly jsme se spolu domluvit, proto mi dala telefonní kontakt na svoji dceru (vnučku zákaznice). Ta mi sdělila, že všechny záležitosti kolem energií řeší její teta (druhá dcera zákaznice) a dala mi na ni telefonní číslo. Paní zpočátku byla velmi nedůvěřivá, ale po sdělení obecných informací a nabídce naší pomoci, se na základě plné moci, kterou jsme ji poslali, dostavila osobně na kontaktní místo ČEZ, kde dořešila smlouvu. Celkem tedy proběhla tři kola telefonátů (první dcera – vnučka – druhá dcera), ale vše se podařilo vyřešit a rodina nám poslala i poděkování.

3. Zákaznice žila v domově seniorů, ale odběrné místo bylo stále napsáno na ni. Její syn dorazil k nám na zákaznické centrum poté, co si všimnul informativní nálepky na poštovní schránce. Vůbec netušil, že maminčin byt je v režimu DPI. Byl rád, že se situaci podařilo vyřešit včas.