„Myšlenka udržitelnosti v této výstavě představuje především vizi fungování světa a každého z nás, která nás může nasměřovat k lepšímu, čistšímu a udržitelnějšímu světu. My jsme první civilizace, která je v mnoha ohledech celoplanetární ve smyslu pohybu kapitálu, informací i výrobků. Celoplanetární jsou i naše problémy. Abychom je zvládli a abychom dosáhli udržitelného způsobu našeho života, potřebujeme vizi a spolupráci nás všech,“ říká hlavní autor výstavy archeolog a egyptolog Miroslav Bárta, nově i člen americké akademie věd.
Podle jeho slov je udržitelný rozvoj a budoucnost dalších generací v současné době žhavé a aktuální téma. Nejedná se přitom pouze o recyklaci, ekologicky udržitelné materiály, klimatické změny, plýtvání potravinami, ale také vodu a vodohospodářství jako takové. Proto současná výstava navazuje na dvě předchozí, přičemž jejím poselstvím je zamyšlení se nad dnešním životním stylem a nadužíváním (ne)výhod globální civilizace. Udržitelnost není podle Miroslava Bárty jen o recyklaci a moderní energetice, ale především o upozadění osobního komfortu ve prospěch společnosti jako takové.
Na druhou stranu si ale co nejlépe fungující udržitelnost nelze právě bez moderní a vysoce k životnímu prostředí šetrné energetiky dost dobře představit. Potvrzují to i slova generálního ředitele ČEZ, a. s., Daniela Beneše, který je citován na jednom z panelů věnovaném partnerům a garantům výstavy: „Bezemisní obnovitelné a jaderné zdroje budou mostem na cestě do bezemisní budoucnosti. Hrozba klimatických změn totiž velí vyrábět elektřinu způsobem šetrným k životnímu prostředí. Pokud urychlíme výstavbu obnovitelných a jaderných zdrojů, posílíme sítě, akumulaci i decentrální energetiku a využijeme moderní prvky pružného řízení soustavy, zvládneme to.“
Podle Petra Nedvědického, primátora statutárního města Ústí nad Labem, se civilizace mimo jiné vyznačuje i úrovní fungování veřejných služeb, například městské hromadné dopravy. Služby dopravního podniku jsou dle jeho slov pro občany dobře dostupné a fungují spolehlivě. „Snažíme se o to, aby byly také ekologické, a tím i udržitelné. Museli jsme sice nedávno odložit projekt vodíkových autobusů, ale dál pokračujeme v rozvíjení ekologických prvků dopravy. Platí to nejen o plynových autobusech, ale i trolejbusech, jejichž flotilu jsme již před několika lety začali doplňovat o bateriové - parciální vozy, které část své trasy zvládnou i bez trolejí. Mohli jsme je proto nasadit i tam, kde trolejové vedení vůbec není a v dohledné době ani nebude. Výsledkem nasazení této moderní techniky je větší pohodlí pro cestující a nízké zatížení životního prostředí,“ doplňuje primátor.
Partneři výstavy
Generálním partnerem putovní výstavy je Skupina ČEZ, a. s. Partnery výstavy jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, ČEPS, a. s., PORTOS advokátní kancelář, s. r. o., Povodí Vltavy, státní podnik a Svaz vodního hospodářství ČR, z. s., Kulturní středisko města Ústí nad Labem, příspěvková organizace a město Chemnitz. Výstava se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a rektorky Univerzity Karlovy prof. MUDr. Mileny Králíčkové, PhD. Pořadatelem výstavy je statutární město Ústí nad Labem.