Tiskové zprávy str. 1

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Teplárenství
ČEZ ESCO
Elektrárny

Dětmarovice odcházejí od uhlí. ČEZ v lokalitě postaví novou nízkoemisní teplárnu za 2 miliardy korun a zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou na další desítky let

*Do r. 2040 ČEZ plánuje v Moravskoslezském kraji investovat desítky miliard korun.
*První investicí je výstavba moderní nízkoemisní teplárny Dětmarovice.
*ČEZ uzavřel dlouhodobé smlouvy o odběru tepla s Orlovou a Bohumínem.
*Modernizace teplárny zároveň přispěje ke zlepšení životního prostředí. Emise CO2, síry, dusíku a tuhých znečišťujících látek se odhadem sníží mezi 94 až 98 %.
*ČEZ v kraji hodlá rozvíjet i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a baterie.

Moravskoslezský kraj je pro ČEZ a její budoucí energetické záměry jedním z nejvýznamnějších v Česku a největší česká energetická skupina tu chce působit i v dalších desetiletích. Do roku 2040 ČEZ plánuje v kraji investovat desítky miliard korun, v první fázi jde hlavně o cca dvoumiliardovou investici do výstavby nové moderní nízkoemisní teplárny Dětmarovice. Dnes ČEZ uzavřel dlouhodobé smlouvy o odběru tepla z nových zdrojů s Orlovou a Bohumínem. Modernizace teplárny zároveň přispěje ke zlepšení životního prostředí. Emise CO2, síry, dusíku a tuhých znečišťujících látek se odhadem sníží o 94 až 98 procent. ČEZ v kraji hodlá rozvíjet i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a baterie.

26. 4. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Futuremotion
ČEZ ESCO
Elektromobilita

E-mobilita na vzestupu: v 1. čtvrtletí meziročně stoupl výkon sítě ČEZ o 39 % a odběry o 65 %. Výhodnější tarify přispěly k růstu registrovaných řidičů na 27 tisíc

*V 1. čtvrtletí řidiči odebrali v síti ČEZ přes1,8 mil. kWh zelené elektřiny
*To je o 65 % více než za první tři měsíce roku 2023
*Celkový výkon sítě veřejných dobíjecích stojanů ČEZ pro e-auta překročil 51 MW
*Růst výkonu meziročně o 39 % táhnou především instalace ultrarychlých stanic
*Nejvytíženější byly stojany v Praze a na dálnicích D1, D5 a D10

Za posledních 12 měsíců se síť veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily rozrostla o 135 stojanů. Každá čtvrtá nově postavená „dobíječka“ měla přitom výkon 150 kW a vyšší, který umožňuje řidičům během 10 minut doplnit baterie na dalších až 150 km jízdy. Počet registrovaných zákazníků vzrostl i vlivem zlevněného dobíjení na 27 231 řidičů. To všechno se projevuje na objemu odebrané bezemisní elektřiny. Zatímco za první tři loňské měsíce řidiči u stojanů ČEZ načerpali přibližně 1 milion kWh, letos je to už přes 1,8 milionu kWh. Síť roste díky prostředkům z Operačního programu Doprava i z vlastních investic Skupiny ČEZ.

24. 4. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
ČEZ ESCO

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně ročně ušetří 57 milionů kubíků vody, sníží spotřebu o 97 %

*Elektrárna v Hodoníně stabilizuje celoroční dodávky elektřiny a tepla
*Umožní to nové chlazení vody pomocí vzduchu ve ventilátorových věžích
*Dosavadní průtočné chlazení vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu
*V roce 2009 tu začali spalovat biomasu, dnes jde o hlavní palivo
*Evropským unikátem je dodávka přeshraničního tepla do slovenské Holíče

Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém v elektrárně Hodonín. Vyspělá izraelská technologie chladicí věže sníží potřebu chladicí vody o 97 %, z 59 milionů na necelé 2 miliony metrů krychlových ročně. Ventilátorová chladící věž je rozložena do 4 buněk, každé o výšce až 12,5 metrů, a zařízení tak neruší ani pohledový horizont. Elektrárna Hodonín patří k nízkoemisním zdrojům ČEZ, se spalováním biomasy tu začali v roce 2009.

20. 3. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Teplárenství
Produkty a služby
ČEZ ESCO

Rekordní rok pro projekty EPC. Loni zákazníkům ČEZ ESCO uspořily téměř 400 milionů korun

Celkem 34 energeticky úsporných projektů se zárukou pomohlo v roce 2023 městům, nemocnicím, kulturním institucím, ale i průmyslovým podnikům snížit jejich náklady na energie o 393 mil. korun, přepočteno na loňské ceny energií, což je o cca 100 milionů korun meziročně více. Projekty tak těmto zákazníkům výrazně pomohly přestát energetickou krizi a vysoké ceny elektřiny i plynu. Projekty přináší i další přínosy, jakou jsou zvýšení kvality vnitřního prostředí a hodnoty nemovitosti nebo snížení uhlíkové stopy. Úspora představuje ekvivalent snížení emisí CO2 o 43 000 tun, což odpovídá 16 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW.

18. 3. 2024