Skip to Content
14. 7. 2025
Jaderné elektrárny

Česká republika a Velká Británie posilují spolupráci při rozvoji jaderné energetiky

Česká republika a Velká Británie prohloubí vzájemnou spolupráci při rozvoji jaderné energetiky, která je pro oba státy pilířem bezpečných bezemisních dodávek energie. Zástupci České republiky a Velké Británie dnes za účasti premiérů Petra Fialy a Keira Starmera podepsali memorandum stvrzující společnou vůli obou zemí posílit partnerství v jaderné energetice. Ta je klíčovým prvkem pro zajištění energetické bezpečnosti, dosažení klimatických cílů a snížení závislosti na ruských surovinách. Memorandum navazuje na Společné sdělení o spolupráci v jaderné energetice z listopadu 2023. Česká republika si v loňském roce zvolila pro výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) právě britský Rolls-Royce SMR.

Memorandum se zakládá na již probíhající spolupráci mezi oběma zeměmi a nově rozšiřuje společné aktivity v oblastech přípravy projektů a výstavby jaderných elektráren, vzdělávání, výzkumu a vývoje. Obě země chtějí spolupracovat jak na poli velkých jaderných elektráren, tak malých modulárních reaktorů. Cílem je rovněž podpora průmyslových a inovačních partnerství a zapojení českých i britských firem do projektů v obou zemích.

„V jaderné energetice je velký potenciál pro následující roky, protože zažívá svou renesanci. O to víc mě těší, že ČEZ a Rolls-Royce budou spolupracovat na vývoji a výrobě malých modulárních reaktorů. Bude to velký přínos pro českou i britskou ekonomiku a pracovní místa. S Británií nás spojuje pohled na energetiku a máme s britskými kolegy velmi podobný plán, jak má vypadat energetická budoucnost. Za ideální považujeme kombinaci velkých jaderných elektráren, malých modulárních reaktorů a obnovitelných zdrojů. Věřím, že nám spolupráce s Velkou Británií pomůže zajistit energetickou bezpečnost a cenově dostupné energie i pro budoucí generace, protože to je prioritou naší vlády,“ řekl premiér České republiky Petr Fiala.

„Velká Británie má stejně jako Česká republika dlouhou jadernou tradici. Už v loňském roce jsme si vybrali britský Rolls-Royce SMR jako nejvhodnější technologii pro naši flotilu malých modulárních reaktorů. Jde podle nás o jeden z nejpokročilejších projektů v oblasti SMR, což jen potvrzuje, že Velká Británie má obrovské jaderné know-how. První malý modulární reaktor od britského Rolls-Royce SMR v České republice by měl vyrůst v Temelíně v první polovině 30. let,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Součástí memoranda je také spolupráce v oblasti jaderného vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů, a to různými formami včetně vzdělávacích programů, podpory univerzit a sdílení pracovních kapacit mezi Českou republikou a Spojeným královstvím. Díky memorandu může v Česku vzniknout unikátní výcvikové centrum. Britský Rolls-Royce SMR také prověřuje možnost v ČR postavit továrnu na výstavbu modulů.

Očekává se, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MWe stabilní, cenově dostupné a bezemisní elektřiny. Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let.

Česká energetická společnost ČEZ získala v letošním roce podíl v britském vývojáři malých modulárních reaktorů Rolls-Royce SMR formou kapitálového vstupu. Díky investici se postupně stala strategickým minoritním akcionářem. ČEZ získal ve společnosti RR SMR přibližně 20% podíl. Kromě České republiky uspěl Rolls-Royce SMR také na domácím trhu. Britská vládní organizace Great British Nuclear (GBN) vybrala společnost Rolls-Royce SMR jako preferovaného dodavatele malých modulárních reaktorů (SMR) ve Velké Británii. Britský vývojář SMR se stal preferovaným dodavatelem, a má tak příležitost postavit první tři malé modulární reaktory ve Velké Británii. Rozhodnutí GBN je významné i pro Českou republiku.

První malý modulární reaktor v České republice by měl vzniknout vedle Jaderné elektrárny Temelín přibližně v polovině 30. let. Další lokality nyní ČEZ posuzuje. Jako vhodné se jeví lokality současných uhelných elektráren, například Tušimice v Ústeckém kraji. Nové jaderné zdroje jsou nezbytné pro zachování energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Konkrétně v Tušimicích půjde také o důležitý zdroj tepla pro okolní města a obce.

Fotogalerie
enscape_2022-12-07-11-04-50-20250715-075343.png
Zprávy k tématu
Dukovany připravují zásadní modernizaci strojoven
V Temelíně testují autonomní drony
Skupina ČEZ na karlovarském filmovém festivalu: Filmové fanoušky nechá nahlédnout třeba do elektráren
Vozidla pro Hasičský záchranný sbor Vysočina od ČEZ posílí flotilu pro technické zásahy