„Dnes je to rok, co jsme požádali Nadaci ČEZ o finanční příspěvek na zřízení integrované odborné pracovny pro realizaci praktických i teoretických činností ve všech přírodovědných vzdělávacích oborech. K vybudování učebny pro chemii a fyziku nás přitom vedlo to, že po listopadu ´89 se začaly spíše prosazovat ekonomické obory, přičemž rozvoj přírodovědných začal usínat. Nová doba ovšem přinesla i nové technologie a na Chomutovsku se začaly usazovat v průmyslových zónách různé firmy, které je běžně používají. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme oživit zájem našich žáků o technické vědy. Snad se nám to i díky Nadaci ČEZ povede a děti se pak dál budou vzdělávat v regionu, ať již na středních školách či v učilištích s technickým zaměřením,“ přiblížil hlavní myšlenku projektu Miloš Zelenka, ředitel školy.
Jelikož děti lákají nové věci, rozhodlo se vedení školy pořídit pro ně zcela novou učebnu. V první fázi byla vybavena tak, že se v ní dají vyučovat praktická fyzika a chemie i fyzikální praktika. Má i netradiční prostorové pojetí školních lavic, připomínající podle úhlu pohledu obrácený hrot šípu nebo písmeno L. „Všichni nám navrhovali klasické uspořádání lavic v řadě, což jsme nechtěli, a tak jsme si sami vymysleli toto pojetí. Je lepší jak pro samostatnou, tak i skupinovou práci dětí,“ pochlubil se ředitel Zelenka. Jak dodal, ve druhé fázi chtějí časem ještě dovybavit učebnu dataprojektorem, interaktivní tabulí a hlasovacím zařízením, což obnáší dalších zhruba 120 000 korun.
Integrovaná odborná učebna na ZŠ Heyrovského přišla školu na 650 000 korun, z toho 300 000 korun dostala od Nadace ČEZ. „Prostřednictvím Nadace ČEZ vracíme část prostředků do regionů, v nichž Skupina ČEZ působí. Její dary samozřejmě míří i do veřejně prospěšných projektů v oblasti školství. Možná, že někteří žáci najdou v nové učebně takové zalíbení, že se rozhodnou pro další studium na Střední průmyslové škole v Chomutově. I té jsme v letošním roce přispěli 250 000 korunami na novou mobilní počítačovou učebnu,“ řekla Anna Vargová, specialista vnější komunikace Skupiny ČEZ, která má mimo jiné koordinuje příjem nadačních projektů v rámci uhelných elektráren na severu Čech.
Nadace ČEZ je partnerem Skupiny ČEZ v oblasti poskytování sponzorských darů. Pod původním názvem Nadace Duhová energie byla založena v roce 2002 a svoji činnost zahájila v únoru 2003. Například jen v loňském roce rozdělila mezi žadatele 187 907 600 korun. Podpořeno bylo přitom 554 projektů v rámci celého území, na němž v ČR Skupina ČEZ působí. Ta byla i v letošním roce opětovně vyhlášena největším firemním dárcem v České republice podle absolutního objemu rozdělených prostředků v žebříčku FIREMNÍ TOP FILANTROP.
Jak funguje motorek se stejnosměrným proudem, předvedl během slavnostního otevření učebny žák deváté třídy Josef Umlauf.
Na snímku ho ukazuje svým sestřičkám, dvojčatům Aničce a Klárce.
Tři chemické pokusy předvedli přítomným hostům, mezi nimiž nechyběl ani náměstek primátorky města Chomutova Jan Řehák, žáci z osmých tříd. Marek Slánička, Nikola Tesaříková a Denisa Badínková (zleva) ukázali, jak hoří síra, jak vypadá sopka z manganistanu draselného či sopka z chromu. Vše se pochopitelně odehrávalo v nové digestoři.