Infocentrum vodní elektrárny Dalešice

Kdy a kde nás můžete navštívit

5 důvodů proč navštívit informační centrum

NEJVYŠŠÍ SYPANÁ HRÁZ V EVROPĚ

NÁVŠTĚVA PROVOZU ELEKTRÁRNY

PROGRAMY NA MÍRU PRO ŠKOLY I ŠKOLKY

VSTUP ZDARMA

TURISTICKÉ VIZITKY A DENÍKY

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – podobně jako další "přečerpávačky" dokáže rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Všechny zajímavosti o provozu elektrárny se dozvíte v našem infocentru. Věděli jste, že spodní nádrž vodního díla Dalešice je zároveň rezervoárem chladicí vody pro nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany? Spojte návštěvy obou elektráren a užijte si nezapomenutelný výlet!

Aktuálně z infocentra

Navštivte nás bezpečně

Zdraví je pro nás na prvním místě. Při prohlídkách mějte prosím zakrytá ústa a nos a použijte dezinfekci na ruce, která je v infocentru k dispozici. Nezapomeňte také dodržovat nezbytné rozestupy.

Co říkají naši návštěvníci

„Udělali jsme si výlet do infocentra elektrárny Dukovany a odtud potom vyrazili ještě do Dalešic. Osobně mě baví kontrast takto technické stavby a okolní přírody a zeleně. Myslím, že si tu každý přijde na své. Doporučuji všem, kteří o návštěvě přemýšlí.“

Tereza V.

„Objednali jsme se na exkurzi se třídou a byl to moc povedený výlet. Paní průvodkyně byla velmi milá a ochotná. Musela jsem obdivovat rozsah jejích znalostí. Studenti se ptali, z čehož jsem měla upřímnou radost. Bylo vidět, že je prohlídka zaujala a odcházeli spokojení. Moc děkujeme za hezký zážitek."

Barbora Ž.

„K elektrárně Dalešice jsme vyrazili po návštěvě infocentra v Dukovanech a rozhodně nelituji. Je to technický skvost, který zaujme každého technického nadšence. U dolní nádrže stojí navíc elektrárna Mohelno, takže takové 2 v 1. Díky za prohlídku."

Libor K.

Navštivte nás

Jednotlivce a menší skupiny (1–7 osob) prosíme ověřit dostupnost termínu minimálně 3 dny před plánovanou návštěvou na tel. č. 561 105 519 nebo na e-mailu: infocentrum.edu@cez.cz.

Na skupinové prohlídky (8–48 osob) se, prosím, objednávejte na tel. č. 561 105 519 nebo na e-mailu: infocentrum.edu@cez.cz.

EXKURZE DO INFOCENTRA

Prohlídka je určená pro ZŠ, netechnické školy a další skupiny (např. netechnicky zaměřené firmy). Průvodce vás vezme do infocentra, do prostoru elektrárny za hlavní branou a na balkon strojovny.

Pokyny k exkurzi: Do prostoru elektrárny za hlavní branou není možný vstup se zavazadly (kabelky, batohy, kufry). Věci je možné uschovat v zázemí u vstupu do elektrárny. Platí rovněž zákaz vstupu pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. V jedné skupině může být maximálně 48 osob.

Vstup zdarma

Vhodné pro děti

Vhodné pro školy

Parkování zdarma

Prodej turistických předmětů

EXKURZE DO INFOCENTRA A PROVOZU ELEKTRÁRNY

Prohlídka je určená pro technicky zaměřené střední či vysoké školy a technické firmy. Průvodce vás vezme do infocentra a prostoru elektrárny za hlavní branou – podíváte se do strojovny, na podlaží generátoru, podlaží turbín a podlaží savek (pokud to provozní podmínky dovolují).

Pokyny k exkurzi: Do prostoru elektrárny za hlavní branou není možný vstup se zavazadly (kabelky, batohy, kurfy). Věci je možné uschovat v zázemí u vstupu do elektrárny. Platí rovněž zákaz vstupu pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Na nohou je nutné mít pevnou uzavřenou obuv a u sebe doklad totožnosti (platný OP či cestovní pas). Prosíme, počítejte s fyzicky náročnější exkurzí (čeká vás cca 165 schodů dolů i nahoru). V jedné skupině může být maximálně 48 osob.

Kdo vás provede infocentrem

Dana

Jana

Marcela

Marie

Zdeňka

Jak se objednat

Jednotlivce a menší skupiny (1–7 osob) prosíme ověřit dostupnost termínu minimálně 3 dny před plánovanou návštěvou.

Na skupinové prohlídky (8–48 osob) se prosím objednávejte telefonicky či e-mailem.

Tel. č.: 561 105 519
E-mail: infocentrum.edu@cez.cz

Otevírací doba

Otevřeno každý den od 9:00 do 16:00 hod.

Časy prohlídek
Od 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hod.

Délka prohlídky
Max. 90 minut

Kdy máme zavřeno
Vánoce 24. 12. – 26. 12.
Nový rok 1. 1.
Velikonoční pondělí

Kde nás najdete

Vodní elektrárna Dalešice
675 77 Kramolín
GPS: 49.1244592"N, 16.1243528"E

Infocentrum vodní elektrárny Dalešice

Autem
Lze využít bezplatné parkoviště u infocentra.

Veřejnou dopravou
Nejbližší zastávka veřejné dopravy je Dukovany, EDU (autobus).

Další zajímavé tipy na výlety naleznete na