Infocentrum vodní elektrárny Dalešice

Kdy a kde nás můžete navštívit

5 důvodů proč navštívit informační centrum

Letní soutěž pro děti

NEJVYŠŠÍ SYPANÁ HRÁZ V EVROPĚ

NÁVŠTĚVA PROVOZU ELEKTRÁRNY

VSTUP ZDARMA

TURISTICKÉ VIZITKY A DENÍKY

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – podobně jako další "přečerpávačky" dokáže rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Všechny zajímavosti o provozu elektrárny se dozvíte v našem infocentru. Věděli jste, že spodní nádrž vodního díla Dalešice je zároveň rezervoárem chladicí vody pro nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany? Spojte návštěvy obou elektráren a užijte si nezapomenutelný výlet!

Aktuálně z infocentra

Máme otevřeno!

A připravili jsme pro vaše děti velkou letní soutěž o ceny. Každá chytrá hlavička, která u nás správně vyplní energetický kvíz, si odnese plyšového skřítka Enera nebo jiné hezké dárky. Těšíme se na vás!

Navštivte nás bezpečně

Zdraví je pro nás na prvním místě. Při prohlídkách mějte prosím nasazený respirátor a použijte dezinfekci na ruce, která je v infocentru k dispozici. Nezapomeňte také dodržovat nezbytné rozestupy.

Výstava Voda a civilizace

Až do 3. 8. si u nás můžete prohlédnout výstavu Voda a civilizace, která vám na velkoformátových panelech přiblíží klíčový význam této životodárné tekutiny v nejrůznějších souvislostech.

Co říkají naši návštěvníci

„Udělali jsme si výlet do infocentra elektrárny Dukovany a odtud potom vyrazili ještě do Dalešic. Osobně mě baví kontrast takto technické stavby a okolní přírody a zeleně. Myslím, že si tu každý přijde na své. Doporučuji všem, kteří o návštěvě přemýšlí.“

Tereza V.

„Objednali jsme se na exkurzi se třídou a byl to moc povedený výlet. Paní průvodkyně byla velmi milá a ochotná. Musela jsem obdivovat rozsah jejích znalostí. Studenti se ptali, z čehož jsem měla upřímnou radost. Bylo vidět, že je prohlídka zaujala a odcházeli spokojení. Moc děkujeme za hezký zážitek."

Barbora Ž.

„K elektrárně Dalešice jsme vyrazili po návštěvě infocentra v Dukovanech a rozhodně nelituji. Je to technický skvost, který zaujme každého technického nadšence. U dolní nádrže stojí navíc elektrárna Mohelno, takže takové 2 v 1. Díky za prohlídku."

Libor K.

Navštivte nás

EXKURZE DO INFOCENTRA

Prohlídka je určená pro veřejnost nebo třeba zaměstnance firem. Průvodce vás vezme do infocentra, do prostoru elektrárny za hlavní branou a na balkon strojovny.

Na exkurzi se objednejte minimálně týden dopředu přes tento >>rezervační systém<<. V jedné skupině může být maximálně 20 osob. Prohlídky se mohou zúčastnit i děti mladší 12 let. Exkurze trvá 60 minut.

Pokyny k exkurzi: Do prostoru elektrárny za hlavní branou není možný vstup se zavazadly (kabelky, batohy, kufry apod.) ani pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Vstup zdarma

Vhodné pro děti

Vhodné pro školy

Parkování zdarma

Prodej turistických předmětů

EXKURZE DO INFOCENTRA A PROVOZU ELEKTRÁRNY

Prohlídka je určená např. pro zaměstnance technicky zaměřených firem nebo technické fajnšmekry. Průvodce vás vezme do infocentra a prostoru elektrárny za hlavní branou – podíváte se do strojovny, na podlaží generátoru, podlaží turbín a podlaží savek (pokud to provozní podmínky dovolují).

Na exkurzi je potřeba objednat se minimálně týden dopředu přes tento >>rezervační systém<<. V jedné skupině může být maximálně 20 osob. Prohlídky se mohou zúčastnit jen osoby starší 12 let. Exkurze trvá max. 120 minut.

Pokyny k exkurzi: Do prostoru elektrárny za hlavní branou není možný vstup se zavazadly (kabelky apod.) ani pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Na nohou je nutné mít pevnou uzavřenou obuv a u sebe doklad totožnosti (platný OP či cestovní pas). Prosíme, počítejte s fyzicky náročnější exkurzí (čeká vás cca 165 schodů dolů i nahoru).

Kdo vás provede infocentrem

Dana

Jana

Marcela

Marie

Zdeňka

Jak se objednat

Na exkurzi je nutné objednat se minimálně týden předem přes rezervační formuláře.

Rezervační formulář: Prohlídka infocentra >>>

Rezervační formulář: Prohlídka infocentra a provozu elektrárny >>>

Tel. pro dotazy: 561 105 519
E-mail pro dotazy: infocentrum.edu@cez.cz

Otevírací doba

Otevřeno každý den od 9:00 do 16:00 hod.

Časy prohlídek IC (pro děti do 12 let)
Od 9:00 nebo 10:00 hod. (60 minut)

Časy prohlídek IC a provozu (pro děti od 12 let)
Od 9:00, 11:30 nebo 14:00 hod. (120 minut)

Kdy máme zavřeno
Vánoce 24. 12. – 26. 12.
Nový rok 1. 1.
Velikonoční pondělí

Kde nás najdete

Vodní elektrárna Dalešice
675 77 Kramolín
GPS: 49.1244592"N, 16.1243528"E

Infocentrum vodní elektrárny Dalešice

Autem
Lze využít bezplatné parkoviště u infocentra.

Veřejnou dopravou
Nejbližší zastávka veřejné dopravy je Dukovany, EDU (autobus).

Další zajímavé tipy na výlety naleznete na