Infocentrum vodní elektrárny Dalešice

Kdy a kde nás můžete navštívit

5 důvodů proč navštívit informační centrum

NEJVYŠŠÍ SYPANÁ HRÁZ V EVROPĚ

NÁVŠTĚVA PROVOZU ELEKTRÁRNY

PROGRAMY NA MÍRU PRO ŠKOLY I ŠKOLKY

VSTUP ZDARMA

TURISTICKÉ VIZITKY A DENÍKY

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – podobně jako další "přečerpávačky" dokáže rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Všechny zajímavosti o provozu elektrárny se dozvíte v našem infocentru. Věděli jste, že spodní nádrž vodního díla Dalešice je zároveň rezervoárem chladicí vody pro nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany? Spojte návštěvy obou elektráren a užijte si nezapomenutelný výlet!

Aktuálně z infocentra

VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ JE ZPĚT!

Až do března 2023 jsou tu pro vás oblíbené on-line prohlídky elektráren vysílané živě z interaktivního TV studia. Naši průvodci vezmou školy i veřejnost na virtuální výlet do světa energetiky. Navštívit s nimi můžete obnovitelné zdroje energie, jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a nově i distribuční soustavu ČEZ.

REGISTRUJTE SE ZDARMA UŽ NYNÍ
Pro větší skupiny nabízíme prohlídku strojovny i přivaděče vody

Pokud jste větší skupina (od 8 do 60 osob) a máte zájem o exkurzi do strojovny elektrárny, vč. prohlídky přivaděče vody, napište nám a naplánujeme vaši návštěvu. To, že máte o exkurzi zájem, nám dejte vědět nejpozději 7 dnů předem. Tyto exkurze pořádáme pro studenty středních škol, vysokých škol a vybrané skupiny.

Co říkají naši návštěvníci

„Udělali jsme si výlet do infocentra elektrárny Dukovany a odtud potom vyrazili ještě do Dalešic. Osobně mě baví kontrast takto technické stavby a okolní přírody a zeleně. Myslím, že si tu každý přijde na své. Doporučuji všem, kteří o návštěvě přemýšlí.“

Tereza V.

„Objednali jsme se na exkurzi se třídou a byl to moc povedený výlet. Paní průvodkyně byla velmi milá a ochotná. Musela jsem obdivovat rozsah jejích znalostí. Studenti se ptali, z čehož jsem měla upřímnou radost. Bylo vidět, že je prohlídka zaujala a odcházeli spokojení. Moc děkujeme za hezký zážitek."

Barbora Ž.

„K elektrárně Dalešice jsme vyrazili po návštěvě infocentra v Dukovanech a rozhodně nelituji. Je to technický skvost, který zaujme každého technického nadšence. U dolní nádrže stojí navíc elektrárna Mohelno, takže takové 2 v 1. Díky za prohlídku."

Libor K.

Navštivte nás

Exkurze jsou určené pro větší skupiny (8–60 osob). Je možné je uskutečnit každý den, konají se ale pouze na objednání. Osoby starší 15 let musí mít u sebe platný občanský průkaz.

Exkurze do infocentra a strojovny

Exkurze je určená pro děti z mateřských škol, základních škol a speciálních škol, dále pro firmy, zájmové skupiny a seniory.

Jak se objednat: Objednat se mohou větší skupiny (8–60 osob) nejpozději 7 dnů předem, a to vždy na tel. č. 561 105 519 nebo na e-mailu: infocentrum.edu@cez.cz.

Co vás čeká: Průvodce vás vezme do IC i přímo do strojovny.

Harmonogram: Exkurze trvá 90 minut a začíná vždy v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hod.

Pokyny k exkurzi: Prohlídka není věkově omezená, pokud jste ale starší 15 let, nezapomeňte si s sebou doklad totožnosti (platný OP nebo cestovní pas). Do prostoru elektrárny za hlavní branou není možný vstup se zavazadly (kabelky, batohy, kufry). Platí rovněž zákaz vstupu pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Vstup zdarma

Vhodné pro děti

Vhodné pro školy

Parkování zdarma

Prodej turistických předmětů

Exkurze do provozu elektrárny (strojovna, přivaděče vody)

Exkurze je určená pro studenty středních škol, vysokých škol a vybrané skupiny. Tento typ exkurze je závislý na provozních podmínkách elektrárny.

Jak se objednat: Objednat se mohou větší skupiny (8–60 osob) nejpozději 7 dnů předem, a to vždy na tel. č. 561 105 519 nebo na e-mailu: infocentrum.edu@cez.cz.

Co vás čeká: Průvodce vás vezme do infocentra a prostoru elektrárny za hlavní branou – podíváte se do strojovny, na podlaží generátoru, podlaží turbín a podlaží savek. Dále vás vezmeme dolů k přivaděči vody (pokud to provozní podmínky dovolují).

Harmonogram: Exkurze trvá do 90 minut a začíná vždy v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hod.

Pokyny k exkurzi: Prohlídky se mohou účastnit pouze osoby starší 15 let. S sebou je nutné mít platný občanský průkaz. Do prostoru elektrárny za hlavní branou není možný vstup se zavazadly (kabelky, batohy, kurfy). Platí rovněž zákaz vstupu pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Na sobě nelze mít dlouhou sukni či šaty. Na nohou je nutné mít pevnou uzavřenou obuv bez podpatků. Prosíme, počítejte s fyzicky náročnější exkurzí (čeká vás cca 165 schodů dolů i nahoru).

Kdo vás provede infocentrem

Dana

Jana

Marcela

Marie

Zdeňka

Jak se objednat

Pokud jste větší skupina (8–60 osob), objednávejte se prosím nejpozději 7 dnů předem.

Objednávky přijímáme na e-mailu: infocentrum.edu@cez.cz nebo na tel. č. 561 105 519.

Otevírací doba

Otevřeno každý den od 9:00 do 16:30 hod.

Časy prohlídek
9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hod.

Délka prohlídky
90 minut

Kdy máme zavřeno
Každé první pondělí v měsíci
Vánoce 24. 12. – 26. 12.
Nový rok 1. 1.
Velikonoční pondělí

Kde nás najdete

Vodní elektrárna Dalešice
675 77 Kramolín
GPS: 49.1244592"N, 16.1243528"E

Infocentrum vodní elektrárny Dalešice

Autem
Lze využít bezplatné parkoviště u infocentra.

Veřejnou dopravou
Nejbližší zastávka veřejné dopravy je Dukovany, EDU (autobus).

Další zajímavé tipy na výlety naleznete na