20. 1. 2012

Školy z celé České republiky se mohou stát bezbariérovými díky grantu Oranžové schody

Integrace handicapovaných dětí do běžného vyučování u nás stále není samozřejmostí. Můžou za to architektonické bariéry na většině základních a středních škol. Projekt Oranžové schody se je snaží odstranit. Pomohl již patnácti školám a v letošním roce přibudou další. O peníze na schodišťové plošiny, schodolezy a výtahy mohou žádat všechny základní, střední a vyšší odborné školy. Žádosti přijímá Nadace ČEZ do 29. 2. 2012.

Schodišťovou plošinu získala například Základní škola v Kostelci nad Černými Lesy, kde se z ní radovali Adélka, Renďa a Ondra, kteří jsou trvale upoutáni na vozík a dříve se bez cizí pomoci ve škole neobešli. „Stávalo se, že jsem zůstal v přízemí, když moji spolužáci měli vyučování v druhém patře, prostě jsem se nahoru nedostal,“ vzpomíná Renďa. Třináctiletá Dominika z Českých Budějovic si po ukončení prvního stupně na speciální škole přála pokračovat v normální třídě. Přijala ji Základní škola Máj II, která se stala bezbariérovou díky výtahu, na jehož výstavbu získala v grantu Oranžové schody 889 tisíc korun. Novou plošinu má také Střední odborná škola v Šumperku. Denně ji zde využívá patnáctiletý vozíčkář Marek, který se připravuje na profesi technického inženýra.

V západních Čechách využila tohoto grantu v roce 2010 Základní škola TGM v Sušici na pořízení schodolezu pro třídu žáků se středně těžkým a těžkým mentálním postižením.  V loňském roce instalovala schodišťovou plošinu Střední škola v Boru.

Grantové řízení Oranžové schody vyhlašuje Nadace ČEZ jednou ročně. Přijímány jsou pouze žádosti v elektronické podobě, která žadatelům šetří čas i peníze za poštovné. Grant financuje schodolezy, schodišťové plošiny, výtahy a naváděcí systémy pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Příjemcem nadačního příspěvku se mohou stát školy a školská zařízení kategorie B (základní školy), C (střední školy) a E (vyšší odborné školy) podle klasifikace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podpora může dosahovat až jeden milion korun.

„Handicapovaní žáci by měli mít možnost samostatného pohybu po škole. Často se do ní ale ani nedostanou. Školních budov, které to znemožňují, jsou v České republice ještě stovky. Chceme podporovat v první řadě ty z nich, které s tímto problémem samy aktivně bojují,“ uvedla Bohdana Horáčková, místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ. Od roku 2010 podpořila Nadace ČEZ v projektu Oranžové schody 15 škol celkovou částkou 8 293 421 Kč.

Aktuální informace, pravidla a formuláře ke grantovému řízení Oranžové schody zájemci naleznou na stránkách Nadace ČEZ www.nadacecez.cz.