Den otevřených dveří a další akce pod větrnými elektrárnami

pozvánka - Den větrné energetikyDen větrné energetiky - 11.6.2016

Již po jedenácté se na větrných elektrárnách po celé České republice uskutečnil Den otevřených dveří - letos s názvem Den větrné energetiky. Fanoušci větrné energie se dočkali v sobotu 11. června (9 - 16 hod). Lidé mohli využít příznivého větru a přijet se podívat, jak fungují moderní větrné elektrárny!

 • Provozovatelé větrných elektráren zpřístupnili veřejnosti své stroje v pětici lokalit po celé České republice.
 • Skupina ČEZ otevřela po roce opět jednu z větrných elektráren v lokalitě Věžnice na Havlíčkobrodsku (9 - 16 hod).
 • Na návštěvníky ve Věžnicích čekaly soutěže o pěkné ceny, děti se mohly těšit na skákací hrad, malování na obličej a další atrakce!
 • Speciální akce pro veřejnost se na Den větrné energetiky konaly také na náměstí Svobody v Brně a v továrně SIAG v Chrudimi (viz pozvánka)

VtE VěžniceAkci každoročně pořádá Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s Evropskou asociací pro větrnou energii u příležitosti světového dne větru. Další informace naleznete na www.csve.cz nebo na facebooku ČSVE.

Větrné elektrárny u Věžnic

Skupina ČEZ zpřístupnila k prohlídce větrné elektrárny u Věžnic (okres Havlíčkův Brod, mezi Polnou, Přibyslaví a Šlapanovem), GPS: 49° 31' 03" N, 15° 40' 53" E.

Den otevřených dveří - větrné elektrárny Věžnice, 11.6.2011

Velký zájem veřejnosti je společný pro všechny Dny otevřených dveří na větrných elektrárnách ve Věžnicích.

Každý z dvojice moderních strojů RE power M92 má instalovaný výkon 2,05 MW, hmotnost 254,8 tun, rotor o průměru 92,5 metru a celkovou výšku 126,3 metru. Elektrárna ročně vyrobí elektřinu pro více než 2000 domácností. Elektrárny byly postaveny v období od září do prosince 2009.

Lokalita se nachází mezi Polnou a Přibyslaví v nadmořské výšce přesahující 500 metrů a disponuje příznivými větrnými podmínkami. Rychlost větru zde ve 100 metrové výšce dosahuje v průměru 6-7 m/s. Projekt byl připravován na pozemcích soukromých majitelů obcí Věžnice od roku 2004 a původně počítal s osmičkou strojů. Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ) následně celý projekt se stavebním povolením od obce odkoupila a dotáhla do úspěšného konce. Generálním dodavatelem projektu byla společnost ŠKODA PRAHA Invest.  

Akci každoročně pořádá Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s Evropskou asociací pro větrnou energii u příležitosti světového dne větru. Další informace naleznete na www.csve.cz nebo na facebooku ČSVE.

 

Uplynulé akce:

Den otevřených dveří 2015 na VtEDen otevřených dveří na moderních větrných elektrárnách 13.6.2015

Již po desáté se na větrných elektrárnách po celé České republice uskutečnil Den otevřených dveří -  fanoušci větrné energie se dočkali v sobotu 13. června 2015. Lidé mohli využít příznivého větru a přijet se podívat, jak fungují moderní větrné elektrárny!

 • Provozovatelé větrných elektráren zpřístupnili veřejnosti své stroje v celkem 9 lokalitách po celé České republice.
 • Podrobnosti o akci v přiložené pozvánce
 • Skupina ČEZ otevřela po roce opět jednu z větrných elektráren v lokalitě Věžnice na Havlíčkobrodsku. Podívejte se na fotogalerii z akce!
 • Na návštěvníky ve Věžnicích čekaly soutěže o pěkné ceny, děti se mohly těšit na skákací hrad, malování na obličej a další atrakce!

Akci každoročně pořádá Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s Evropskou asociací pro větrnou energii u příležitosti světového dne větru. Další informace naleznete na www.csve.cz nebo na facebooku ČSVE.

 

Drakiáda pod větrnými elektrárnami Věžnice

drakiáda 2012-plakátSpeciální program nachystaly pro své návštěvníky v sobotu 6. října 2012 větrné elektrárny u Věžnice poblíž Polné. U jednoho z nových moderních strojů probíhala po celý den soutěž o nejlepšího létajícího draka. Akci pořádala Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci se společností ČEZ Obnovitelné zdroje a obcí Věžnice.

Účastníky pod "větrníky" čekala:

 • soutěž o nejlepšího draka
 • skákací hrad pro děti
 • občerstvení
 • možnost prohlídky vnitřního vybavení větrné elektrárny, přednáška specialisty v oboru větrné energie

Drakiáda - VtE Věžnice

„Věříme, že právě formou osobní zkušenosti a možnosti prožít den takříkajíc přímo s větrnými elektrárnami si lidé mohou udělat skutečně vlastní názor na přínos větrné energetiky. Je to v souladu s naším záměrem, aby se elektrárny staly přirozenou součástí zdejšího prostředí a za své je vzali obyvatelé i návštěvníci kraje,“ uvedl ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřich Kožušník.

„Jsme rádi, že provoz větrných elektráren znamená pro nás nejen finanční přínos, ale zvyšuje i celkové povědomí o naší obci u široké veřejnosti,“ podotkl starosta Věžnice Josef Málek.

Větrné elektrárny u Věžnice byly postaveny v období od září do prosince 2009, jejich provozovatelem je společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Každý z dvojice moderních strojů RE power MM92 umístěných u Věžnice má instalovaný výkon 2 MW, hmotnost 254,8 tun, rotor o průměru 92,5 metru a celkovou výšku 126,3 metru. Dohromady vyrobí za rok elektřinu odpovídající spotřebě všech domácností v blízkém městě Polná.