Přejít na menu Volba jazyka

Společenský dialog

Skupina ČEZ dlouhodobě dbá na dobré vztahy se sociálními skupinami společnosti, kterých se jakýmkoli způsobem dotýká její podnikání v oblasti energetiky a navazujících oborech.

Byla například iniciátorem memoranda mezi společností ČEZ a samosprávnými subjekty, které představuje zhruba 130 regionálních starostů. Předmětem memoranda je vzájemná spolupráce a udržitelný rozvoj v lokalitě elektrárny Dukovany. Účastníci ho podepsali na společné akci 19. 1. 2012.

Velmi důležitá je komunikace v okolí Jaderné elektrárny Temelín – nejen s místními občany a sdruženími, ale i se zájemci o tuto tematiku z Rakouska a Německa. Ve dnech 24.–25. 9. 2011 navštívila Informační centrum Temelín skupina tvořená 65 zástupci německých Zelených, členy hnutí Greenpeace z Holandska, Polska a Německa. Simulátor blokové dozorny a strojovnu prvního temelínského bloku si prohlédlo 32 z nich. Ročně se na elektrárnu přijede podívat kolem tisíce lidí z Rakouska a Německa, které zajímá budoucnost jaderné energetiky. To bylo i předmětem uvedené návštěvy.

„Vážíme si podpory, kterou máme u místních obyvatel. Respektujeme také názor lidí žijících v zahraničí. Není to pouze naše informační centrum, kde o jaderné energetice se zahraničními sousedy hovoříme. Diskuse probíhají například také v rámci mezistátních konzultací při procesu EIA k dostavbě elektrárny,“ poznamenává Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín.

Nejen názory zahraniční jsou ale pro Skupinu ČEZ důležité. Snaží se pravidelně a průběžně informovat také obyvatele v blízkém okolí jaderných elektráren, aby měli dostatek relevantních zpráv a údajů a nestali se snadno předmětem možné manipulace ze strany hromadných sdělovacích prostředků, občanských iniciativ a dalších subjektů.

„Mravenčí práce se vyplácí, jak jsme se přesvědčili v regionálním průzkumu STEM letos v létě. Pro 74 % obyvatel v okolí je naše elektrárna zárukou bezpečnosti, a dokonce 90 % říká, že je na úrovni nejlepších ve světě. To je historicky nejlepší výsledek, kterým neotřásly ani problémy v Japonsku. Současně je to pro nás velký závazek k lidem v obcích a městech, kde většina z nás žije. Dělejme svou práci zodpovědně, se zápalem a věřím, že se nám bude dařit,“ řekl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský o průzkumu, který se konal v roce 2011.

Přejít nahoru

Navigace: