Pro Temelín budou prázdniny pracovní

Unikátní modernizace turbíny čeká na temelínské techniky během prázdninových měsíců. Zítra začíná na prvním bloku pravidelná odstávka pro výměnu paliva a právě práce na turbíně budou nejnáročnější činností. Výrobu elektřinu by měl blok obnovit v závěru srpna. Díky nový nízkotlakým dílům bude po této odstávce turbogenerátor temelínské „jedničky“ o dvě procenta výkonnější. Stejná modernizace proběhne na druhém temelínském bloku příští rok.

ETE - turbínaSnižování výkonu prvního bloku zahájí provozní personál dnes v 18:00 hodin a ve 21 hodin odpojí turbogenerátor od rozvodné sítě. Vlastní odstávka pak začne v sobotu vychlazováním provozních systémů. Její harmonogram obsahuje přes deset tisíc činností. Jsou mezi nimi pravidelně opakující se práce jako například kontrola a výměna paliva, přesun dvou obalových souborů s použitým palivem z bazénu vedle reaktoru do skladu použitého paliva nebo kontroly bezpečnostních systémů. Novinkou naopak bude výměna tří nízkotlakých dílů turbíny a náhrada stávající nízkotlaké olejové regulace turbíny za novou vysokotlakou. Díky tomu tak první blok zvýší výkon ze současných 1056 MWe na 1078 MWe, aniž by spotřeboval více paliva. Celá modernizace je o efektivnějším provozu, tedy lepším využití stávajícího množství páry, která proudí na lopatky turbíny.

Stejně jako v případě druhého bloku, tak i u prvního dojde k napojení seizmicky odolného dieselgenerátoru na stávající systémy bloku. Tím bude mít elektrárna pro oba bloky k dispozici hned jedenáct způsobů elektrického napájení. V závěru odstávky pak proběhne třídenní zkouška obou dieselgenerátorů s dodávkou elektřiny do energetické sítě. Tím bude ukončeno jedno z důležitých opatření přijatých na základě zátěžových testů EU.

Další z premiérových zkoušek proběhne už tuto sobotu. Energetici si poprvé ověří, že vodní elektrárna Orlík je schopna dodat elektřinu pro bezpečností systémy Temelína v případě blackoutu.

Na realizaci prací během odstávky se bude podílet více jak 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ. Na druhém bloku proběhla pravidelná odstávka pro výměnu paliva od 26.4. do 13.6. a trvala necelých 49 dní.

Jaderná elektrárna Temelínvyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem 2x 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na celý rok.

Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín

Zveřejněno
27
Červen 2014