Europoslanec Poc: Odchod od uhlí se neobejde bez jaderné energetiky

Většina zemí čelí problémům v oblasti klimatických změn. Změny v energetické infrastruktuře států budou v následujících letech tématem v řadě států. Zatímco v zemích OECD to znamená především odklon od uhelné energetiky, v rozvojových oblastech zažívá renesanci jaderná energetika. Shodli se během návštěvy Jaderné elektrárny Temelín generální ředitel Nuclear Energy Agency (NEA) OECD William D. Magwood a český europoslanec Pavel Poc.

Podle českého europoslance Pavla Poce by jaderná energetika měla v nejbližších letech pomoci snížit emise skleníkových plynů. „Domnívám se, že pokud Evropa i Česká republika myslí vážně odchod od fosilních paliv, tak budeme potřebovat stabilní zdroje na překlenutí. I Německo v minulých letech poznalo, že ne vždy je možné vystačit jen s obnovitelnými zdroji. Jaderná energetika je pro překlenovací období naprosto nezbytná,“ konstatoval Pavel Poc, místopředseda výboru pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin.

Podle Williama Magwooda bude důležitou roli hrát i způsob zajištění dodávek tepla, který je z velké části závislý na uhlí. „Kombinace výroby elektřiny a tepla v jaderných elektrárnách je velmi efektivní a navíc šetrná k životnímu prostředí. Vždyť jen projekt vytápění Českých Budějovic, který aktuálně ČEZ připravuje, ročně ušetří 80 tisíc tun uhlí,“ zdůraznil Magwood, který jihočeskou elektrárnu navštívil v souvislosti s Evropským jaderným fórem, které v těchto dnech hostila Praha.

Generální ředitel NEA OECD také uvedl, že vedle důrazu na bezpečnost je ve světové jaderné energetice patrný důraz na efektivitu a flexibilu. „Jaderné elektrárny budou častěji pomáhat udržet stabilitu přenosové soustavy, ale budou i rozšiřovat své využití například o dodávky tepla do domácností,“ uvedl Magwood.

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 4,74 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

 

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ

Zveřejněno
2
Květen 2019