Pokud jste v předpisu SIPO nenašli zálohu na elektřinu, nebo je tato záloha nižší než obvykle, je to tím, že jsme Vám do záloh zohlednili příspěvek státu na energie tzv. úsporný tarif a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie (POZE). Více informací v textu níže

 


Aktuality k vývoji cen energií

Určitě jste slyšeli mnoho informací o rostoucích cenách energií, tady vám vysvětlíme, co se děje a co to pro vás skutečně znamená.

Proč ceny energií tak prudce vzrostly

Jde o výjimečnou situaci, která překvapila nejen koncové zákazníky, ale také energetické společnosti. Za poslední rok extrémně stoupla cena plynu a uhlí, které jsou potřeba k výrobě elektřiny. A nezdražovaly jen suroviny, ale také emisní povolenky.

Cenu plynu ovlivnilo několik věcí. Minulá zima byla velmi dlouhá a zásobníky plynu se tak rychle vyprázdnily. Ke zvýšení ceny přispěla také zvýšená poptávka díky oživení ekonomiky v Evropské unii a snížení dodávek plynu z Ruska.

I za vyšší cenou uhlí je ekonomický růst. Světová ekonomika se zotavila rychleji, než se předpokládalo.

Emisní povolenky zdražily kvůli vyšším cílům Evropské unie na odklon od uhlí.

O kolik velkoobchodní cena za elektřinu a plyn na burze vlastně vzrostla?

Elektřina

Na začátku roku 2021 se velkoobchodní cena jedné MWh pohybovala okolo 50 EUR, do srpna 2021 cena postupně rostla k 80 EUR za MWh. Na podzim ale začala prudce stoupat. V září jsme zažili skok ceny jedné MWh na více než 120 EUR a v prosinci až na 326,8 EUR. Pohybuje se tak na historicky nejvyšších úrovních. A to se bohužel potkalo s krachem některých dodavatelů elektřiny, jejichž zákazníci tak museli nuceně přejít do režimu DPI a bylo pro ně nutné nakoupit elektřinu.

Plyn

Cena plynu se pohybovala na nízkých úrovních, ale v květnu 2021 se vyšplhala na 146,16 EUR za MWh a v prosinci cena vyskočila až na 180 EUR.

Je takový vývoj i v jiných evropských zemích?

Cena elektřiny je na rekordních úrovních v celé Evropě. V Česku se tento vývoj bohužel potkal s krachem některých dodavatelů energií, kteří spekulovali s cenami a pro své zákazníky nenakupovali dostatečné množství elektřiny a plynu dopředu, a tím větší množství zákazníků zažívá fixace za aktuální ceny.

Na co si dát pozor při porovnávání nabídek od dodavatelů?

Zbystřete, pokud dostanete až podezřele výhodnou nabídku. Vždy si vše pečlivě a v klidu pročtěte. Vezměte si na to dostatek času a třeba se s někým i poraďte. Pokud na vás bude nějaký prodejce vyvíjet tlak a argumentovat časovým omezením nabídky, je pravděpodobné, že smlouva bude mít nějaké háčky. Ideálně se vyhněte nabídkám od podomních prodejců. Ti často používají nekalé praktiky, kterými se snaží k lidem dostat. Oblíbenou záminkou bývá smyšlená výměna elektroměru, vrácení přeplatku, kontrola smlouvy nebo poskytnutí slevy. Velice často se vydávají za pracovníky ČEZ nebo za zástupce různých státních nebo městských úřadů.

Podomní prodejci prakticky vždy uvádějí ceny bez DPH nebo cenu bez distribučních a dalších poplatků, aby se vám zdála nízká.

V případě, že nevýhodnou smlouvu člověk pod tlakem podepíše, je zapotřebí okamžitě jednat. Energetický zákon umožňuje od smlouvy odstoupit až do 15 dnů od zahájení dodávky.

Připravili jsme pro vás stránku, na které najdete další informace o energošmejdech.

Jak se zvýšení velkoobchodních cen promítne do cen pro zákazníky?

Vždy se snažíme, aby se takové situace našich zákazníků dotkly co nejméně. ČEZ je velká a spolehlivá společnost a nemusíte tak mít strach, že bychom třeba zkrachovali. Se zákazníky jednáme férově a vždy dodržíme to, na čem se spolu domluvíme. Když se ceny na velkoobchodním trhu snižují, jako jediní na to reagujeme plošným snížením cen i pro naše zákazníky.

Někteří dodavatelé energií už přestali přijímat nové zákazníky. Hrozí něco takového u ČEZ?

Postaráme se o každého zákazníka, který k nám bude chtít přejít. Jen je v tuto chvíli potřeba počítat s vyšší cenou, protože pro nového zákazníka nemáme elektřinu a plyn dopředu nakoupené.

Pro naše zákazníky nakupujeme energii dopředu, abychom mohli výhodné ceny udržet co nejdéle, a to především u produktů na dobu neurčitou, které nemají fixaci, a jsou tak na výkyvy cen na velkoobchodních trzích nejvíc náchylné. U produktů s fixací má zákazník cenu samozřejmě stejnou po celou dobu fixace.

Pro nové zákazníky, kteří mají zájem o smlouvu na dobu neurčitou, to znamená , že se nechtějí z jakéhokoli důvodu fixovat, jsme vytvořili dva nové produkty Elektřina bez závazku - aktuální ceník START a Plyn bez závazku - aktuální ceník START. Energie pro tyto produkty nakupujeme za aktuální velkoobchodní ceny, proto se cena odvíjí od vývoje na trhu. Po dvanácti měsících nový zákazník automaticky dostává náš standardní produkt na dobu neurčitou, který máme nyní jen pro stávající zákazníky. Mezitím pro něj začneme nakupovat stejným způsobem jako pro dosavadní stálé zákazníky. Kdykoli také zákazník samozřejmě může přejít na aktuálně nabízený fixovaný ceník.

Nejčastější dotazy

Naše linka je v poslední době extrémně vytížená, a to jak kvůli zájmu zákazníků o přechod k nám od jiných dodavatelů, tak i kvůli častým dotazům ohledně režimu dodavatele poslední instance, ve kterém se nachází tisíce zákazníků zkrachovalých dodavatelů. Děláme vše pro to, aby se situace zlepšila a čekací doba se výrazně zkrátila.

Podle evropských pravidel nesmí být výrobce a prodejce jedna a ta samá společnost, a to i když mají stejného majitele. V praxi to musí fungovat tak, že se elektřina z elektráren Skupiny ČEZ prodá na velkoobchodním trhu, a odtud ji obchodník, v našem případě ČEZ Prodej, a.s., koupí a dodá svým zákazníkům. Tato pravidla umožňují spravedlivé fungování trhu.

Podle evropských pravidel to není možné. Nemůžeme si vybírat, jestli ji „ponecháme“ v Česku nebo prodáme do zahraničí.

Veškeré naše elektrárny jsou v provozu a vyrábějí na maximum.

Nelze to dnes jednoznačně doporučit. Pokud má domácnost ráda jistotu, tak u spolehlivého dodavatele může mít fixace ceny smysl. V tuto chvíli je například cena elektřiny na roky 2023 a 2024 výrazně nižší než na příští rok, takže například fixace na tři roky vychází výrazně výhodněji, než na jeden rok.

U férových dodavatelů maximálně na 3 roky. To je standardní doba, na kterou energetické společnosti nakupují energie pro své zákazníky na velkoobchodním trhu. Pokud se setkáte s nabídkou fixace na více let, zpravidla půjde o podvodnou praktiku. Takové smlouvy často mívají různé skryté pokuty a jiné háčky.

Nelze to dnes jednoznačně doporučit. Pokud má domácnost ráda jistotu, tak u spolehlivého dodavatele může mít fixace smysl. V tuto chvíli je elektřina na roky 2023 a 2024 výrazně níž než na příští rok. Tříletá fixace tak vychází výrazně výhodněji, než například jednoletá. Ale bude samozřejmě záležet na vývoji cen elektřiny a plynu, což ovlivní zejména to, jak tuhá bude zima.

Seriózní dodavatel ji zvýšit nemůže. To je princip fixace. U nás si zákazníci mohou být jistí, že domluvená cena během celé fixace zůstane stejná.

Možné to je. Standardně ale zodpovědní a spolehliví dodavatelé pro své zákazníky nakupují energie dopředu na dobu trvání fixace, aby jim zajistili výhodnou cenu. Při předčasném ukončení smlouvy dodavateli vzniknou dodatečné náklady, které je potřeba zohlednit. Penále za takové ukončení by ale nemělo být přehnané. Některé společnosti se tímto bohužel neřídí a přemrštěným penále se snaží zákazníka od odchodu odradit. S tím se ale u ČEZ nesetkáte.

O prominutí daně není třeba žádat, proběhne automaticky v maximální možné výši všem zákazníkům, kterých se podle metodiky Ministerstva financí České republiky týká. Pokud v prosinci pošlete vyšší platbu než je předepsaná záloha, automaticky ji zahrneme do výpočtu DPH. Více najdete na našich stránkách www.cez.cz/dph

I ostatní dodavatelé mají různé produkty pro stávající a nové zákazníky. Pro naše dosavadní zákazníky jsme byli schopni nakupovat elektřinu a plyn postupně a s předstihem, abychom mohli zajistit stabilní cenu. Pro nového zákazníka nakupujeme energie ve chvíli, kdy nám přijde. Aktuální velkoobchodní cena, za kterou energii pro zákazníky nakupujeme, je výrazně vyšší, a právě proto jsou ceny produktů odlišné. Noví zákazníci, kteří si přejí produkt bez fixované ceny, dostanou tzv. startovací produkt, který se po jednom roce automaticky změní na produkt také bez fixace, ale s výhodnější cenou, kterou mají jen naši věrní zákazníci. Během trvání “startovacího” produktu totiž začneme i pro nového zákazníka nakupovat energii s předstihem, abychom mu také mohli dodávat energie s lepší cenou. Samozřejmě je možné kdykoli přejít na aktuálně nabízený fixovaný ceník.

Naše ceníky pro stávající zákazníky patří k těm nejvýhodnějším na trhu a na rozdíl od řady našich konkurentů také poskytujeme všechny typy produktů, a to jak u elektřiny, tak plynu. U některých jiných dodavatelů zákazníci získají například jen fixované produkty, u dalších zase pouze nefixované. Pro nové zákazníky nemáme energie nakoupené dopředu tak, jak to děláme pro naše stávající zákazníky, abychom jim mohli zajistit výhodnou cenu. Pro nové zákazníky musíme energii nakoupit až ve chvíli, kdy k nám přijdou. A aktuální velkoobchodní ceny jsou vysoké. Každopádně volíme jako obvykle takovou strategii nákupu, která je pro zákazníky nejvýhodnější. Jedná o „startovací“ produkt, který se po jednom roce automaticky změní na produkt také bez fixace, ale s výhodnější cenou, kterou mají jen naši věrní zákazníci. Během trvání “startovacího” produktu totiž začneme i pro nového zákazníka nakupovat energii s předstihem, abychom mu také mohli dodávat energie s lepší cenou. Samozřejmě je možné kdykoli přejít na aktuálně nabízený fixovaný ceník.


Objednejte se na nové termíny od ledna do března 2023!

Pro velký zájem jsou již registrace přes rezervační formulář obsazeny. Nezbylo na vás místo? Pokusíme se vám vyjít maximálně vstříc a nabídnout vám termín  se stejně starými dětmi. Napište nám na e-mail virtualnevelektrarne@cez.cz tyto informace:

1. O jaký typ prohlídky máte zájem (Distribuce elektřiny, Temelín, Dukovany nebo Obnovitelné zdroje).

2. Z jaké školy jste (ZŠ, SŠ, gymnázium atd.).

3. S jakou třídou chcete prohlídku absolvovat (prosíme, uveďte ročník a počet studentů).