Aktuality k vývoji cen energií

Určitě jste slyšeli mnoho informací o rostoucích cenách energií, tady vám vysvětlíme, co se děje a co to pro vás skutečně znamená.

Proč ceny energií tak prudce vzrostly

Jde o výjimečnou situaci, která překvapila nejen koncové zákazníky, ale také energetické společnosti. Za poslední rok extrémně stoupla cena plynu a uhlí, které jsou potřeba k výrobě elektřiny. A nezdražovaly jen suroviny, ale také emisní povolenky.

Cenu plynu ovlivnilo několik věcí. Minulá zima byla velmi dlouhá a zásobníky plynu se tak rychle vyprázdnily. Ke zvýšení ceny přispěla také zvýšená poptávka díky oživení ekonomiky v Evropské unii a snížení dodávek plynu z Ruska.

I za vyšší cenou uhlí je ekonomický růst. Světová ekonomika se zotavila rychleji, než se předpokládalo.

Emisní povolenky zdražily kvůli vyšším cílům Evropské unie na odklon od uhlí.

O kolik velkoobchodní cena za elektřinu a plyn na burze vlastně vzrostla?

Elektřina

 • Na začátku pandemie covid-19 nastal propad, kdy ceny elektřiny klesly zhruba o 10 EUR až na 38 EUR za MWh (21. 3. 2020), ale brzy začaly opět růst. Ceny sice opět klesly na podzim s další vlnou covidu-19, ale od konce loňského listopadu rostou prakticky neustále. Pokud bychom pominuli vliv pandemie, tak ceny elektřiny rostou dlouhodobě od začátku roku 2016, kdy spadly až na 20 EUR za MWh. Ve čtvrtém kvartále stoupla cena elektřiny až na 120 EUR za MWh a pohybuje se tak na historicky nejvyšších úrovních.
 • Plyn

 • Podobný vývoj měl na začátku pandemie i plyn, ale ten se pak pohyboval s výkyvy na nízkých úrovních i v létě a na začátku loňského srpna byl zhruba za 12 EUR za MWh. Od té doby jeho cena pomalu rostla a letos v květnu se vyšplhala přes 20 EUR za MWh, až k ceně ve čtvrtém kvartále za 56 EUR za MWh.
 • Pozn.: Jedná se o základní produkty - elektřina baseload na rok dopředu, plyn dodávka na rok dopředu (TTF).

  Je takový vývoj i v jiných evropských zemích?

  Cena elektřiny je na rekordních úrovních v celé Evropě. V Česku se tento vývoj bohužel znásobil krachem některých dodavatelů energií, kteří spekulovali s cenami a pro své zákazníky nenakupovali dostatečné množství elektřiny a plynu dopředu.

  Jak se cena elektřiny bude vyvíjet do roku 2030?

  Letos jsou ceny opravdu extrémní, ale je pravděpodobné, že budou postupně klesat. Velkoobchodní cena na příští rok se teď pohybuje přes 120 EUR za MWh. Pro srovnání - před rokem to bylo zhruba 40 EUR. Ale aktuální ceny za MWh na další roky už tak vysoké nejsou. Cena na rok 2023 je 85 EUR, na rok 2024 je to 73 EUR. Z dlouhodobého pohledu ale jde o vysoké ceny. Letošní vývoj překonal rekord z roku 2008, kdy se cena vyšplhala na 90 EUR za MWh.

  Na co si dát pozor při porovnávání nabídek od dodavatelů?

  Zbystřete, pokud dostanete až podezřele výhodnou nabídku. Vždy si vše pečlivě a v klidu pročtěte. Vezměte si na to dostatek času a třeba se s někým i poraďte. Pokud na vás bude nějaký prodejce vyvíjet tlak a argumentovat časovým omezením nabídky, je pravděpodobné, že smlouva bude mít nějaké háčky. Ideálně se vyhněte nabídkám od podomních prodejců. Ti často používají nekalé praktiky, kterými se snaží k lidem dostat. Oblíbenou záminkou bývá smyšlená výměna elektroměru, vrácení přeplatku, kontrola smlouvy nebo poskytnutí slevy. Velice často se vydávají za pracovníky ČEZ nebo za zástupce různých státních nebo městských úřadů.

  Podomní prodejci prakticky vždy uvádějí ceny bez DPH nebo cenu bez distribučních a dalších poplatků, aby se vám zdála nízká.

  V případě, že nevýhodnou smlouvu člověk pod tlakem podepíše, je zapotřebí okamžitě jednat. Energetický zákon umožňuje od smlouvy odstoupit až do 15 dnů od zahájení dodávky.

  Připravili jsme pro vás stránku, na které najdete další informace o energošmejdech.

  Jak se zvýšení velkoobchodních cen promítne do cen pro zákazníky?

  Vždy se snažíme, aby se takové situace našich zákazníků dotkly co nejméně. ČEZ je velká a spolehlivá společnost a nemusíte tak mít strach, že bychom třeba zkrachovali. Se zákazníky jednáme férově a vždy dodržíme to, na čem se spolu domluvíme.

  ČEZ jako jediný dodavatel loni snížil plošně ceníky na dobu neurčitou u všech produktů a tyto ceny jsme se snažili udržet co nejdéle. Přestože velkoobchodní ceny elektřiny rekordně rostou, rozhodli jsme se pro další vstřícný krok, abychom dopad na naše zákazníky co nejvíce zmírnili. Ceníky produktů na dobu neurčitou neměníme, a to až do konce roku.

  Kdy změny zákazníkům oznámíte?

  Naše zákazníky už jsme informovali e-mailem nebo dopisem v průběhu listopadu. Nové ceníky budou platné od přelomu roku.

  Jaký bude dopad na zákazníky v konkrétních částkách?

  Pro nejběžnější sazby pro domácnosti, které elektřinou vaří a svítí, to bude průměrně 250 korun měsíčně. Pro ty, co elektřinou i topí, to bude více, průměrně přes 1 000 korun měsíčně.

  Zdražujete také produkty s fixací ceny?

  Lidem, kteří u nás mají cenu zafixovanou, se během fixace nemění. My své slovo držíme.

  Zdražíte plyn?

  Velkoobchodní cena plynu bohužel stoupla ještě více než cena elektřiny. Na začátku loňského srpna se plyn prodával za cca 12 EUR za MWh. Od té doby jeho cena pomalu rostla a letos v květnu se přehoupla přes 20 EUR, ve čtvrtém kvartále se obchoduje za 56 EUR za MWh. Za rok tak jeho cena stoupla čtyřnásobně. Díky tomu, že plyn pro naše zákazníky nakupujeme zodpovědně dopředu, nemusí se obávat zvýšení v plné míře, ale nějaké tam bohužel bude. Stejně jako u elektřiny i u plynu platí, že se cena během fixace nemění.

  Někteří dodavatelé energií už přestali přijímat nové zákazníky. Hrozí něco takového u ČEZ?

  Postaráme se o každého zákazníka, který k nám bude chtít přejít. Jen je v tuto chvíli potřeba počítat s vyšší cenou, protože pro nového zákazníka nemáme elektřinu a plyn dopředu nakoupené.

  Nejčastější dotazy

  Naše linka je v poslední době extrémně vytížená, a to jak kvůli zájmu zákazníků o přechod k nám od jiných dodavatelů, tak i kvůli častým dotazům ohledně režimu dodavatele poslední instance, ve kterém se nachází tisíce zákazníků zkrachovalých dodavatelů. Děláme vše pro to, aby se situace zlepšila a čekací doba se výrazně zkrátila.

  Podle evropských pravidel nesmí být výrobce a prodejce jedna a ta samá společnost, a to i když mají stejného majitele. V praxi to musí fungovat tak, že se elektřina z elektráren Skupiny ČEZ prodá na velkoobchodním trhu, a odtud ji obchodník, v našem případě ČEZ Prodej, a.s., koupí a dodá svým zákazníkům. Tato pravidla umožňují spravedlivé fungování trhu.

  Podle evropských pravidel to není možné. Nemůžeme si vybírat, jestli ji „ponecháme“ v Česku nebo prodáme do zahraničí.

  Veškeré naše elektrárny jsou v provozu a vyrábějí na maximum.

  Nelze to dnes jednoznačně doporučit. Pokud má domácnost ráda jistotu, tak u spolehlivého dodavatele může mít fixace ceny smysl. V tuto chvíli je například cena elektřiny na roky 2023 a 2024 výrazně nižší než na příští rok, takže například fixace na tři roky vychází výrazně výhodněji, než na jeden rok.

  U férových dodavatelů maximálně na 3 roky. To je standardní doba, na kterou energetické společnosti nakupují energie pro své zákazníky na velkoobchodním trhu. Pokud se setkáte s nabídkou fixace na více let, zpravidla půjde o podvodnou praktiku. Takové smlouvy často mívají různé skryté pokuty a jiné háčky.

  Nelze to dnes jednoznačně doporučit. Pokud má domácnost ráda jistotu, tak u spolehlivého dodavatele může mít fixace smysl. V tuto chvíli je elektřina na roky 2023 a 2024 výrazně níž než na příští rok. Tříletá fixace tak vychází výrazně výhodněji, než například jednoletá. Ale bude samozřejmě záležet na vývoji cen elektřiny a plynu, což ovlivní zejména to, jak tuhá bude zima.

  Seriózní dodavatel ji zvýšit nemůže. To je princip fixace. U nás si zákazníci mohou být jistí, že domluvená cena během celé fixace zůstane stejná.

  Možné to je. Standardně ale zodpovědní a spolehliví dodavatelé pro své zákazníky nakupují energie dopředu na dobu trvání fixace, aby jim zajistili výhodnou cenu. Při předčasném ukončení smlouvy dodavateli vzniknou dodatečné náklady, které je potřeba zohlednit. Penále za takové ukončení by ale nemělo být přehnané. Některé společnosti se tímto bohužel neřídí a přemrštěným penále se snaží zákazníka od odchodu odradit. S tím se ale u ČEZ nesetkáte.

  O prominutí daně není třeba žádat, proběhne automaticky v maximální možné výši všem zákazníkům, kterých se podle metodiky Ministerstva financí České republiky týká. Pokud v prosinci pošlete vyšší platbu než je předepsaná záloha, automaticky ji zahrneme do výpočtu DPH. Více najdete na našich stránkách www.cez.cz/dph


  Pro informace o síti pokračujte zde
  Pro informace o službách internetu od ČEZ pokračujte zde

   

  POZOR NA PODVODNÉ REKLAMY!

  Na internetu se množí falešné reklamy zneužívající známé logo a dobré jméno Skupiny ČEZ.

  Pokud na takovou reklamu narazíte, buďte maximálně obezřetní. Nenaleťte podvodníkům.

  Více informací

   

  V rámci vzájemné ochrany při návštěvě pobočky vás prosíme o dodržování následujících pravidel

  Mějte zakrytá
  ústa a nos
  respirátorem nebo
  nanorouškou

  Při čekání dodržujte odstup 2 metry

  Při kýchání a kašlání si zakrývejte ústa kapesníkem nebo paží

  Upozornění

  Zákaznická centra jsou pro vás otevřená. Vyřešíte na nich i požadavky týkající se distributorů energií. V seznamu poboček je poznáte podle názvu „Zákaznické centrum“ nebo „Kontaktní místo“.

  Vybrané požadavky můžete řešit online. Z pohodlí svého domova vyřídíte například nahlášení samoodečtu, změnu záloh, adresy nebo způsobu platby, vrácení přeplatku a mnoho dalších věcí spojených s vaší smlouvou.


  Více informací