Podle čeho si vybrat spolehlivého dodavatele energií

Od pádu Bohemia Energy uběhly dva roky. Ze dne na den se bez svého dodavatele energií ocitl téméř milion klientů. Tato událost ukázala, jak moc je nutné být při výběru dodavatele energií obezřetný a jak se vyplatí spolehnout se spíše na stabilní a ověřené dodavatele.

„Pro zákazníky to byl samozřejmě obrovský šok. Díky dobře nastavené legislativě, která na tyto případy myslí, se sice ani na okamžik neocitli bez dodávek energií, ale ta míra nervozity a leckdy i strachu, byla enormní. Každopádně ta situace ukázala, že je potřeba více myslet na ochranu zákazníků. Je připravená legislativa, která zákazníky před podobnými postupy, jaké praktikovala Bohemia Energy, ochrání lépe. To samozřejmě vítáme. Nicméně nejzásadnější zůstává opatrnost lidí už při výběru dodavatele. Stejně jako u jiného zboží a služeb by cena neměla být jediným kritériem; je dobré vzít v potaz i další aspekty. Jakou má dodavatel pověst? Dodrží své slovo, když půjde do tuhého? Dovolám se mu vůbec, když budu mít nějaký komplexnější problém?“

Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej, a.s.

Nejlevnější neznamená vždy nejlepší dodavatel elektřiny

Vždy je důležitá transparentnost a férový přístup k zákazníkovi. Věnujte pozornost cenám v nabídce. Někteří méně důvěryhodní dodavatelé uvádějí jen cenu bez DPH, nebo vám zamlčí ostatní poplatky, které se k energiím váží.

Stejně tak si dávejte pozor na výši záloh. V ideálním případě vám dodavatel nastaví zálohy tak, abyste nedopláceli. Někteří dodavatelé úmyslně nastavují zálohy nízké, aby vás přesvědčili, že právě jejich nabídka je ta pravá. Ale při ročním vyúčtování vás pak překvapí značný nedoplatek.

Naše nabídky obsahují kompletní cenu. A zálohy nastavujeme podle reálné spotřeby zákazníka tak, aby ho při vyúčtování nepřekvapil vysoký nedoplatek.

Zaměřte se na to, aby bylo možné dodavatele snadno kontaktovat

S některými dodavateli je možné se spojit jen telefonicky. Nemají pobočky a v případě přetížení zákaznické linky se jim nedovoláte, a jinou možnost na okamžité kontaktování nenabízejí. V takovém případě byste měli zpozornět a položit si otázku, jestli chcete mít dodavatele, se kterým se nespojíte ve chvíli, když budete potřebovat cokoli vyřešit.

Naši zákazníci si mohou vybrat takový způsob komunikace, který jim nejvíce vyhovuje. Jsme připravení pomoci jak po telefonu na bezplatné zákaznické lince, tak osobně v opravdu široké síti poboček. Ta zahrnuje jak naše vlastní zákaznická centra, tak spoustu kontaktních míst na pobočkách České pošty, kde vás obslouží naši specialisté.

Zákaznická linka 800 810 820 / Mapa všech poboček

Důvěryhodný dodavatel zajišťuje energii pro své zákazníky zodpovědně

Nejlevnější dodavatel elektřiny nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Obchodníků s energiemi je celá řada. Nakupují energii na burze a pak ji prodávají svým zákazníkům a každý z nich samozřejmě za trochu jiných podmínek.

Například Bohemia Energy nenakupovala energie na delší dobu dopředu, zajišťovala je nárazovými spekulacemi na trhu. Když začaly ceny energií prudce stoupat, společnost zjistila, že při vysokých cenách na burze začne prodělávat, protože se zákazníkům zavázala k určité ceně, která byla nižší než ta, za kterou musela energie na burze koupit.

V ČEZ Prodej máme ověřený postup nákupu energií, díky kterému našim zákazníkům dopředu zajistíme bezpečné dodávky energií za stabilní cenu.

„Z pravidelných průzkumů spokojenosti našich zákazníků vyplývá, že lidé by ČEZ svým známým doporučili, protože nás vnímají jako stabilního a férového dodavatele, u kterého jsou v bezpečí. Potvrzují to ale i naše interní statistiky. Přestože některým klientům Bohemia Energy, kteří přešli k nám, v těchto dnech bude končit fixace, drtivá většina – kolem 93 % – se rozhodla u nás zůstat. To svědčí o tom, že spolehlivost dodavatele je pro ně důležitá.“

Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej, a.s.


Nejčastější dotazy k valné hromadě
Více zde
FAQ regarding general meeting
Find more