Elektromobilita

Dotace na elektromobil: Kdo ji může získat?Zdroj: Unsplash.com

Spalovacím motorům pomalu zvoní konec a na cestách je čím dál více elektromobilů nebo aut na hybridní pohon. Není se čemu divit, lidé se více zajímají o přírodu a chtějí šetřit životní prostředí. A k tomu je elektromobil jako stvořený.


Proč jsou elektromobily na vzestupu?

Oblíbenost elektromobilů stoupá nejen díky jejich šetrnosti k životnímu prostředí, ale také díky nízkým provozním nákladům. Ty mohou být až poloviční. Oproti běžnému spalovacímu motoru má elektromotor účinnost až 90 %, spalovací motor má účinnost pouze kolem 35 %. Ušetříte ale například i za pohonné hmoty, údržbu, za parkování nebo za dálniční známku v ČR.


Rozhodující otázkou je dojezd i možnosti dobíjení

Na českých silnicích je v poslední době každoročně o několik stovek až tisíc elektromobilů více. Stále je ale předhánějí spalovací motory nebo auta s hybridním pohonem, která kombinují spalovací motor s tím elektrickým. Při koupi elektromobilu je pro mnoho řidičů rozhodující dojezdová vzdálenost na jedno nabití a také počet dobíjecích stanic v ČR.

Elektromobil má průměrně na jedno dobití dojezd zhruba mezi 200 až 300 km. Najdou se i elektromobily s větším dojezdem, například některé modely Tesly zvládnou i více než 500 km, je to však spíše výjimka. Oproti tomu spalovací motor při plné nádrži dokáže ujet až 900 km. I proto je elektromobil vhodnější na kratší cesty a pohyb po městě či blízkém okolí. Takže je potřeba si nejdříve ujasnit, kde plánujete s autem jezdit. Vhodnou alternativu i na delší trasy pak představuje plug-in hybrid, který dokáže ujet čistě na elektřinu v městském cyklu okolo 50 km a zbylých až 700 km dokáže ujet díky standardnímu spalovacímu motoru. 

A co dobíjecí stanice? V Česku jejich síť bohužel ještě není tak hustá, jak by mohla být, a ne každá benzínka disponuje i dobíjecí stanicí. V současnosti se nicméně daří velmi rychle počet dobíjecích stanic po celé ČR navyšovat. Na jejich budování se podílí také skupina ČEZ a po celé ČR najdete více než 300 jejích dobíjecích stanic, jedná se tak o nejširší síť u nás. Svůj elektromobil nebo vůz s hybridním pohonem můžete každopádně nabít také doma z běžné domácí zásuvky. 


Jak jsou na tom dotace na elektromobil 2021?

Aby jednotlivé země zvýšily podíl elektromobilů a obecně vozidel s ekologickým pohonem, pomáhají řidičům prostřednictvím různých státních podpor. Nákup elektromobilů je také různě zvýhodňován, aby jejich cena byla v porovnání s běžným vozem konkurenceschopná. 

V Česku zatím ale stále neexistuje žádná podpora ani dotace na nákup elektromobilu pro soukromé osoby a ani v roce 2021 neplánuje ministerstvo životního prostředí tuto strategii měnit. V současné době se týkají pouze veřejné správy a žádat o dotaci mohou obce, kraje, příspěvkové organizace, vysoké školy či výzkumné instituce. Využít je mohou také firmy a podnikatelé. Podpora se týká jak elektromobilů, tak i plug-in hybridů a hybridů či vozidel s pohonem na CNG. Dotace se poskytují také na stavbu dobíjecích stanic.


Sousední země to mají jinak

V okolních zemích a zemích EU mohou o dotaci zažádat i soukromé osoby. Například Německo poskytuje dotaci na nákup elektromobilu ve výši 9 000 eur, Rakousko pomáhá 5 000 eury a řidičům finančně přispívá také Slovensko, a to částkou 8 000 eur.

I navzdory pandemické krizi se mnohé země EU stavějí k problematice opačně než Česko a dotace ještě navyšují. 


Existují výjimky

V ČR bylo přesto všechno možné dotaci na elektromobil získat. A to v jednom jediném městě – ve Frýdku-Místku. Jako první město v ČR zavedl Frýdek-Místek v první polovině tohoto roku časově omezený dotační program pro nákup elektromobilů i pro soukromé osoby. O dotaci mohl žádat jak podnikatel, tak fyzická osoba s trvalým bydlištěm či sídlem na území města v délce trvání alespoň 1 rok. Dotaci přitom mohl získat pouze na jeden vůz, ať už jde o elektromobil, nebo hybrid HEV a PHEV. Město přispělo částkou ve výši 15 % z ceny vozidla, nejvíce ale 75 000 Kč

25. 1. 2021

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Dojezd a nabíjení elektromobilu: Dobíjet můžete i doma přes noc

Dojezd a nabíjení elektromobilu: Dobíjet můžete i doma přes noc

Auta na elektřinu se těší stále větší popularitě a automobilky šlapou do jejich vývoje na maximum. Jak je to vlastně s dobíjením elektroaut, jaké máte možnosti a jak je to s dojezdem během zimy, kdy teploty klesají pod bod mrazu? Na vše vám odpovíme v našem článku.

6. 4. 2022

Proč si pořídit elektromobil

Elektromobily se poslední roky těší nebývalé popularitě. Stojí za tím vidina ekologičtějšího přístupu, ale i snaha o úsporu peněz. Přesto se mnoho majitelů vozidel staví k elektromobilům skepticky, a to zejména kvůli vyšší pořizovací ceně. Proč byste si měli elektromobil pořídit?

11. 9. 2021
Které značky elektromobilů jsou v Česku nejoblíbenější?

Které značky elektromobilů jsou v Česku nejoblíbenější?

Elektromobily jsou v posledních letech velkým trendem nejen v zahraničí, ale i u nás. Špičkové automobilky z celého světa dodávají každoročně na trh nové modely, kterými se snaží uchvátit své zákazníky. Jaké jsou výhody elektrovozidel a které značky jsou v Česku nejpopulárnější?

13. 7. 2021
Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily najdete na stovkách míst, ČEZ nabízí více než 460 stojanů

Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily najdete na stovkách míst, ČEZ nabízí více než 460 stojanů

Pro více než 7 000 elektromobilů registrovaných v ČR nyní existuje přes 700 veřejných dobíjecích stanic. Kde všude lze nabít elektromobil, jak fungují stojany a proč se vyznat v AC a DC nabíjení? Využijte mapu dobíjecích stanic ČEZ a nabíjejte elektromobil rychle a pohodlně.

19. 3. 2021
Nabíjecí stanice pro elektromobil: Jak nabíjet doma?
Energetická soběstačnost

Nabíjecí stanice pro elektromobil: Jak nabíjet doma?

Auta na elektrický pohon zažívají boom – na českých silnicích jezdí více než 7 000 zaregistrovaných elektromobilů, odbyt meziročně narostl o 90 %. Kde ale můžete elektromobil dobíjet? Domácí dobíjecí stanice pro elektromobily lze instalovat kamkoliv na zeď, a díky zvýhodněné sazbě elektřiny můžete ušetřit.

8. 2. 2021

Nejčtenější články