Fotovoltaika

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky: Pro koho je vhodná a kolik stojí?

Zdroj: Freepik.com

Soběstačnost, ekologie a efektivní spotřeba elektřiny

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky představuje komplexní řešení, které využijete po celý rok. Během slunečných dnů pokryjete většinu spotřeby domácnosti vlastní elektřinou, kterou vám vyrobí solární panely na střeše. Během chladných měsíců, kdy potřebujete hlavně topit, vám přinese úsporné řešení tepelné čerpadlo. Tato kombinace vám tak zajistí částečnou energetickou soběstačnost, provoz vaší domácnosti se stane ekologičtějším (tepelné čerpadlo pro provoz využívá ze 2/3 vzduch, fotovoltaika zase slunce) a v konečném důsledku ušetříte za energie až 70 % nákladů.

Fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm

K fotovoltaické elektrárně dává smysl pořídit si baterii, do které se vám uloží přebytečná energie, kterou v daný moment nespotřebujete. Typicky se jedná o situaci, kdy fotovoltaika jede na plný výkon během poledne a vyrobí maximum elektřiny. Vy ale nebudete zrovna doma a vrátíte se až ve večerních hodinách. V takovém případě spotřebujete po příchodu domů elektřinu uloženou v baterii. Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky je perfektním způsobem, kterým vyřešíte vytápění domu i ohřívání vody.

Komu se fotovoltaika a tepelné čerpadlo (ne)vyplatí?

Fotovoltaická elektrárna se vyplatí v případě, že vyrobenou elektřinu skutečně spotřebujete, ať už okamžitě, nebo později tu uloženou v baterii. Není příliš ekonomické posílat elektřinu zpět do distribuční sítě a instalovat fotovoltaiku na střechu nedává smysl v případě rekreačních objektů, které navštěvujete pouze sporadicky.

Tepelné čerpadlo se nemusíte bát umístit ani do staršího domu s horší izolací, jelikož si pro provoz bere z 1/3 elektřinu a ze 2/3 vzduch. Právě tady opravdu pocítíte snížení spotřeby energie. Ale samozřejmě čím menší tepelné ztráty domu budou, tím efektivněji bude tepelné čerpadlo pracovat.

Na kdy nastavit odložený start spotřebičů, když máte fotovoltaiku?

Abyste elektřinu z fotovoltaiky využili opravdu na maximum, začněte u spotřebičů využívat funkci odloženého startu. Pokud jste až dosud na tento způsob praní nebo mytí nádobí nebyli zvyklí či jste využívali např. noční proud, pak vězte, že s fotovoltaikou to dává velký smysl. U spotřebičů nastavujte odložený start například na poledne, kdy panely vyrobí nejvíc elektřiny. Efektivně ji tak zužitkujete, i když nebudete doma.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna a tepelné čerpadlo?

Fotovoltaika i tepelné čerpadlo spolu budou komunikovat prostřednictvím chytrého řídicího systému. Obě zařízení si předávají aktuální informace a mohou využít také předpověď počasí. Díky tomu systém navrhne optimální spotřebu energie a sám rozhodne, kdy je potřeba v domácnosti přitopit nebo přebytečnou energii pošle například do akumulační nádrže na ohřev vody.

Kolik stojí fotovoltaika s tepelným čerpadlem?

Nejedná se o nejlevnější záležitost, nicméně velmi vám v začátku pomohou dotace a prvotní investice se vám v průběhu let vrátí. Navíc v současné rychle se měnící a nevyzpytatelné situaci na trzích s energiemi získáte díky tomuto řešení větší vnitřní klid. Udělat si představu o ceně vám pomůže náš příklad.

Máte rodinný dům a topíte elektřinou. Budete potřebovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 5,52 kW. Fotovoltaika společně s tepelným čerpadlem bude stát zhruba 550 000 Kč. Na tento systém ale získáte dotace z programu Nová zelená úsporám, a to ve výši až 225 000 Kč. Celkem vás tak tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou vyjde zhruba na 325 000 Kč. S danou FVE vyrobíte cca 5,5 MW ročně. Pokud budete předpokládat, že využijete asi 80 % vyrobené elektřiny tj. 4,4 MW a cenu 8 Kč, pak je návratnost asi 35 000 Kč ročně pouze z fotovoltaiky. Celková návratnost je asi 9 let. V kombinaci s tepelným čerpadlem je ještě výrazně rychlejší.

13.10.2022

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Ostrovní solární systém. Pro koho je vhodný a má vůbec smysl?

Ostrovní solární systém. Pro koho je vhodný a má vůbec smysl?

Už jste o něm určitě slyšeli. Ostrovní solární systém, díky kterému budete soběstační, elektřinu si vyrobíte sami a budete nezávislí na distribuční síti. Podívejme se na něj trochu blíž. Vysvětlíme vám, v čem je ostrovní solární systém skvělý a jaké má nedostatky.

14.6.2022
S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

Fotovoltaika představuje ekologický zdroj vytápění, ohřevu vody nebo nabíjení elektromobilu. Počáteční investice není zanedbatelná, nicméně se vám vrátí v horizontu několika let. Máte na výběr ze 3 variant, jak fotovoltaickou elektrárnu využít naplno. Podívejme se na ně podrobněji.

27.4.2022
Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaickou elektrárnu vidíme na střechách rodinných domků i bytových domů čím dál častěji. Jestliže o ní přemýšlíte i vy, ale máte spoustu nezodpovězených otázek, pak jste tu správně. Podíváme se, jak fotovoltaika pracuje a jak je to ve skutečnosti s návratností investice a energetickou soběstačností.

7.4.2022
Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Uvažujete o pořízení fotovoltaických panelů pro výrobu vlastní elektřiny? Poradíme vám, jaké máte v dnešní době možnosti, spočítáme celkové náklady a podíváme se na návratnost investice.

11.1.2022
Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Díky střešním solárním panelům si vytvoříte soukromou zásobu elektřiny, kterou v domácnosti využijete k libovolným účelům – například k ohřevu vody. Nebudete závislí (pouze) na svém dodavateli energie a současně vás nemusejí tolik trápit proměnlivé ceny elektřiny, které v poslední době znepokojivě stoupají. Přečtěte si, na jakém principu fotovoltaika s ohřevem vody funguje a jaké přináší výhody.

5.11.2021

Nejčtenější články