
Zdroj: Freepik.com
Ovládejte všechny spotřebiče z mobilního telefonu
Chytrá domácnost (smart home) je taková, ve které jsou elektronická zařízení a spotřebiče propojeny pomocí internetu a umožňují automatizaci, monitorování i vzdálené ovládání. Cílem chytré domácnosti je zvýšit pohodlí, bezpečnost a také snížit spotřebu energií a umožnit jejich efektivní využívání. A co přesně do chytré domácnosti spadá? Například chytré žárovky, chytré termostaty, chytré zámky, ale i tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika, které se dají ovládat prostřednictvím aplikace přímo v mobilním telefonu. Chytrá zařízení využívá čím dál víc domácností a tento trend bude v následujících letech ještě sílit.
Tip! Máme pro vás víc tipů, jak snížit spotřebu energií, a to i bez velkých investic. Zajímavá videa a edukativní články najdete v sekci ČEZ Akademie.
Jednou z největších výhod chytré domácnosti je možnost automatizace činností, které mají přímý dopad na spotřebu energií. Tím, že do své domácnosti zapojíte chytré prvky, jako jsou senzory, časovače nebo dálkově ovládané zásuvky, můžete automaticky snížit spotřebu, ať už jde o topení, klimatizaci, osvětlení, nebo třeba spotřebiče v pohotovostním režimu. Například chytré zásuvky vypnou zařízení, která nejsou aktivně používána, ale stále odebírají elektřinu – typicky televize, herní konzole nebo kávovary. Pomocí aplikace si nastavíte časovače nebo sledujete reálnou spotřebu konkrétního zařízení.
Proč chytrá domácnost? Budete dělat lepší rozhodnutí a ve finále ušetříte
Když mluvíme o chytré domácnosti, je dobré si také povědět něco o pojmu „internet věcí“ (IoT – z anglického Internet of Things). Jednoduše řečeno, jde o síť propojených zařízení, která mezi sebou dokážou komunikovat a sdílet velké množství dat. Do této skupiny patří třeba domácí spotřebiče, průmyslové stroje, různé senzory a další chytré technologie. Hlavním cílem IoT je vytvořit chytrý a efektivní systém, kde se zařízení automaticky domlouvají mezi sebou, sbírají data a pomáhají nám dělat lepší rozhodnutí, ať už doma, v práci, nebo třeba průmyslu.

Zdroj: Freepik.com
Automatická regulace teploty, když je levná elektřina? To dává smysl
V rámci domácnosti přejděte například na chytrou regulaci teploty. Propojením tepelného čerpadla, fotovoltaiky a chytrého termostatu systém dokáže optimalizovat spotřebu elektřiny takovým způsobem, aby využíval energii získanou přímo z fotovoltaických panelů. Když je dostupná levná elektřina nebo elektřina vyrobená solárními panely, systém může například zvýšit vytápění.
Tip! Přečtěte si článek Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky: Pro koho je vhodná a kolik stojí?
Moderní modely chytrých termostatů se dokonce učí z vašeho chování a samy navrhují ideální režim, který zajišťuje komfort a zároveň snižuje spotřebu. Přes mobilní aplikaci můžete topení upravit i na dálku, třeba když odjíždíte z práce domů dřív nebo se nečekaně zdržíte. Skvělou vychytávkou je i systém, který podle vaší polohy automaticky spustí nebo omezí vytápění. Když se blížíte domů, termostat zapne topení, a jakmile dům opustíte, přepne ho do úsporného režimu.
Chytré žárovky spotřebují až o 75 % méně elektřiny
Podobně to funguje i v případě chytrých žárovek. Ty si můžete představit jako moderní variantu klasických žárovek. Některé chytré žárovky umějí měnit barvu světla podle preferencí uživatele. Můžete je rovněž ovládat vzdáleně přes aplikaci a regulovat jejich intenzitu od tlumeného světla až po plné osvětlení. Mnoho chytrých žárovek je kompatibilních s hlasovými asistenty, jako jsou Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple HomeKit. Chytré žárovky mohou reagovat na jiná chytrá zařízení, pohybové senzory nebo vaši polohu, takže budou fungovat efektivně, aniž byste je museli ručně vypínat.
A největší benefit? Chytré LED žárovky spotřebovávají o 75 % méně energie než žárovky s wolframovým vláknem, a přitom vydrží 25× déle. Vyzkoušejte k nim také chytré vypínače s dotykovým displejem. Sami si nastavíte různé světelné scény a vypínač pak ovládáte prsty. Chytré vypínače mohou být součástí celkového chytrého domácího systému, do něhož lze integrovat různá zařízení pro zlepšení energetické efektivity, zvýšení pohodlí a bezpečnosti. Jen letmým dotekem pak nejenže ovládáte osvětlení, ale také snadno vytáhnete například žaluzie napojené na systém.
Tip! Podívejte se na svou spotřebu energií v aplikaci MŮJ ČEZ. Rychle odhalíte energetické „žrouty“ nebo neefektivní spotřebiče a můžete se rozhodnout, jak s nimi naložit.
Chytrou domácnost nemusíte postavit najednou. Začněte postupně
Ujasněte si, co od inteligentní domácnosti očekáváte, tedy zda je vaším cílem úspora energie, zvýšené pohodlí, nebo zlepšení bezpečnosti (například pomocí chytrých zámků, kamerového systému atd.). Začněte jednoduššími zařízeními, jako jsou chytré žárovky nebo chytré termostaty. Jejich nákup není finančně tak náročný a instalace je poměrně snadná. Chytrou domácnost můžete rozvíjet postupně a další zařízení přidávat dle svých možností.