Vytápění

Jak zamezit tepelným ztrátám?

Základem je vnější zateplení domu

Zateplených budov v Česku dlouhodobě přibývá. Stále se však najde hodně těch, které na izolaci teprve čekají. Kvalitní zateplení fasády a střechy domu je přitom nejúčinnějším úsporným opatřením. Výdaje za vytápění mohou obyvatelům po zateplení stavby klesnout až o několik desítek procent.

Pokud již máte dům zateplen, a stále se nemůžete zbavit pocitu, že je váš účet za plyn nebo za tuhá paliva vyšší, než by měl být, nechte si provést energetický audit. Pomocí termovize dojde k inspekci domu a jsou odhalena místa, kterými může teplo navzdory zateplení unikat.

U střechy vám může pomoci odhalit problém i napadaný sníh. Na kvalitně zateplené střeše se sníh během mrazivých dnů drží mnohem déle než na střechách, které zatepleny nejsou.

Nezapomeňte na okna a dveře

Důležitou obranou proti úniku tepla jsou také kvalitní okna a dveře. Volte okna s dvojitými, případně trojitými skly. U velmi starých oken může pomoci alespoň nalepení těsnění, které často zcela chybí. Dlouhodobě efektivnějším řešením je ale výměna oken za nová.

Kromě vstupních dveří nezapomeňte ani na dveře interiérové. I u těch je těsnění žádoucí. Dobře utěsněné interiérové dveře vám umožní vytápět místnosti na různou teplotu. Nejtepleji lidé mívají obvykle v koupelně a obývacím pokoji, naopak chladněji může být v ložnici a předsíni.

I vnitřní zateplení může dávat smysl

Zejména v přízemních prostorách může být žádoucí zateplení podlahy, aby k vám do bytu nepronikala zima „od země“ či od sklepních prostor, které se obvykle nevytápějí. Opačná situace nastává v podkrovních místnostech, a to zejména tehdy, když není zateplená střecha. V takovém případě je vhodné instalovat stropní izolaci.

Každá drobnost se počítá

Pomoci si ale můžete i drobnými vylepšeními. Kromě zmíněného těsnění, které můžete nalepit do rámu okna, zkuste pořídit i odrazné fólie, které nalepíte za radiátor. Díky těmto fóliím bude teplo proudit přímo do místnosti a nebudete zbytečně vytápět zeď za topením. Dvojnásob to platí pro stavby, které nejsou zateplené.

Naučte se správně větrat

Spousta tepla vám z domácnosti unikne kvůli nesprávnému větrání. V zimě se větrá co nejkratší dobu s co největší intenzitou. Otevřete tedy co nejvíce oken a cíleně vytvořte průvan. Díky rychlé výměně vzduchu nedojde k ochlazení zdí, podlah, stropů a nábytku. Nový vzduch se tak rychleji ohřeje a větrání vám zbytečně nezvyšuje výdaje víc, než je nutné.

Pozor na zdravotní rizika!

Přílišné přetápění může být škodlivé nejen pro vaši peněženku ale i pro zdraví. Způsobuje v některých případech nejen únavu nebo nevolnost, ale i škrábání v krku doprovázené dráždivým kašlem, vysychání horních i dolních cest dýchacích nebo vysušení a podráždění vaší pokožky. Zlepšení může napomoci třeba zvlhčování vzduchu.

A jak správně topit?

Nejlepším způsobem je konstantní vytápění – tedy snaha o udržení stálé teploty. Pokud na krátko (třeba jen na několik hodin či na víkend) domácnost opouštíte, topení nemusíte výrazně tlumit. Následná snaha o opětovné vytopení prochlazené stavby je v součtu zpravidla nákladnější, než když nemovitost budete vytápět i během své nepřítomnosti. Pro nastavení optimální teploty v domě platí, snížení o jeden stupeň dokáže srazit náklady na energie zhruba


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Tepelné čerpadlo je skvělým zdrojem vytápění i ohřevu vody. Na trhu je ale víc druhů a vy si nejste jisti, jak vybrat to správné? Poradíme vám, podle čeho vybírat, aby vám tepelné čerpadlo dobře sloužilo a byli jste s ním opravdu spokojení.

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Přemýšlíte-li o tepelném čerpadle, pak jste určitě narazili na nejčastější typy země–voda a vzduch–voda. Kolik stojí po dotaci i před ní, jaké jsou další náklady spojené s umístěním čerpadla a které tepelné čerpadlo pro vás bude lepší volbou?

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Čeká vás výměna současného kotle a přemýšlíte o kondenzačním plynovém kotli? Máme pro vás několik tipů, na co při výměně nezapomenout. Kondenzační plynový kotel má totiž některá specifika, se kterými musíte počítat.

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Chytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo představuje úsporné a pohodlné řešení vytápění i ohřevu vody. Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo sice nejsou zanedbatelné, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte za spotřebu elektrické energie a za určitých podmínek můžete dosáhnout na dvoutarifní sazbu. Vyšší investice se vám tak díky bezúdržbovému čerpadlu a velice nízkým nákladům na provoz rychle vrátí.

Nejčtenější články